Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije održalo je danas u Zagrebu javno savjetovanje o Socijalnom planu za klimatsku politiku i uspostavi EU ETS2 sustava trgovanja emisijskim jedinicama CO2, a otvorila ga je ministrica Marija Vučković.
Događaj je organiziran u sklopu izrade nacionalnog Socijalnog plana za klimatsku politiku, dokumenta koji će, vezano za zelenu tranziciju, definirati mjere i ulaganja usmjerene na ranjiva kućanstva, mikro poduzeća i korisnike usluga prijevoza.
Plan se izrađuje u okviru Socijalnog fonda za klimatsku politiku koji je dio zakonodavnog paketa Europske unije „Spremni za 55″ kojim se planira postići smanjenje emisija stakleničkih plinova za 55 % do 2030. godine u odnosu na razinu iz 1990. godine.
U tom kontekstu uspostavljen je novi sustav trgovanja emisijama EU ETS2, koji će obuhvatiti emisije CO2 iz sektora zgradarstva, cestovnog prometa i malih industrija uzrokovanih izgaranjem fosilnih goriva. Financijska sredstva za Socijalni fond osiguravat će se iz prihoda novog sustava trgovanja emisijama stakleničkih plinova, ETS2.
Uz ministricu Vučković, događaju su prisustvovali Zrinka Ujević, voditeljica Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj, Tanja Radić Lakoš, državna tajnica u Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije, Patrick Paquet iz Glavne uprave Europske komisije za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanje, Luka Balen, direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Lidija Brković, glavna ravnateljica Državnog zavoda za statistiku, Vjeran Vrbanec, predsjednik Uprave HAMAG-BICRO-a, Krešimir Sever, predstavnik Nezavisnih hrvatskih sindikata te brojni drugi predstavnici komora, tvrtki, udruga i tijela državne uprave.
„Nakon izrade analitičkih podloga, osiguranja komparativnog prikaza te uvažavajući regionalne specifičnosti, u koordinaciji s nadležnim sektorskim tijelima kojima ovom prigodom zahvaljujem na doprinosu, danas smo službeno započeli široke javne konzultacije prije podnošenja Socijalnog plana za klimatsku politiku RH na usvajanje Europskoj komisiji. Uz više od 1,6 milijardi eura cilj nam je osigurati učinkovitu i pravednu zelenu tranziciju koja neće izostaviti najranjivije članove našeg društva – kućanstva u riziku od energetskog siromaštva, mikro poduzeća s ograničenim kapacitetima za prilagodbu, ali i one građane koji imaju otežan pristup javnom prijevozu. Svjesni izazova koje ova tranzicija nosi, osobitu pozornost usmjeravamo na ublažavanje njezinih socioekonomskih posljedica i sprječavanje rizika za najranjivije, edukaciju i u konačnici bolju kvalitetu života naših građana”, izjavila je ministrica Vučković u svom uvodnom obraćanju naglasivši kako je riječ o nizu mjera koje između ostalog obuhvaćaju obnovu obiteljskih kuća s najlošijim energetskim svojstvima, poboljšanje dostupnosti javnog prijevoza u prigradskim, ruralnim i udaljenim područjima, potporu kupnji vozila s nultim emisijama, ali i izravnu potporu dohotku.
Voditelj Odjela za poslove i vještine u Glavnoj upravi EK za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanje Patrick Paquet naglasio je važnost sudjelovanja širokog kruga dionika i javnosti u postupku izrade nacionalnog Socijalnog plana za klimatsku politiku te je pohvalio velik odaziv današnjem javnom savjetovanju, kao i intenzivan rad na definiranju mjera koje odražavaju potrebe i prioritete Republike Hrvatske.
Predstavnici Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije Ana Juras i Predrag Božac okupljenima su približili novi sustav trgovanja emisijama, način njegova funkcioniranja, provedbu i obveznike, kao i detalje o mjerama i ulaganjima Socijalnog plana odabranima u prvom krugu.
Također, održana je i prezentacija o tome kako se modeliranjem postojećih podataka i procjenom cijene emisijskih jedinica od 2027. godine projicirao učinak ETS2 na cijene fosilnih goriva koja se koriste u zgradama i cestovnom prometu, a na kraju savjetovanja otvoren je dijalog s dionicima o predstavljenim mjerama i ulaganjima.
Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije