PASIONSKA RAZMATRANJA U TUČEPIMA
U poznatoj tučepskoj konobi „KUS Njega”, koja je ujedno jedan od centara kulturnog života ne samo općine Tučepi, nego i cijelog Makarskog primorja, upriličena je duhovno-prozna večer prigodom predstavljanja razmatranja postaja križnog puta splitskog svećenika don Ante Žderića, pod naslovom „Obzor Nade”.
Riječ je o četvrtoj zbirci pasionski motiviranih i usmjerenih razmatranja, koja je don Ante do sada izdao. Nakladnik je izdavačka kuća Splitsko-makarske nadbiskupije „Crkva u svijetu”, a teološki recenzent je bio dr. don Marinko Vidović, profesor na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Splitu. U Tučepima je o zbirci govorila prof. Ankica Ravlić, a moderator večeri je bio knjižničar makarske Gradske knjižnice Marino Srzić. Glazbeni dio večeri, u korizmenom duhu, popratio je Marinko Erceg.
Pred prepunim auditorijem popularnog tučepskog kulturnog okupljališta, predviđeno vrijeme od gotovo sat i pol u hipu je prošlo. Tema muke, križa, trpljenja i izdaje bliska je svakom čovjeku, bez obzira na (ne)vjernički svjetonazor. Zato je atmosfera večeri odisala otajstvenošću i subjektivnim promišljanjima odnosa Kristova križa i onoga što križ predstavlja u životu pojedinca i društva. Moderator večeri Marino Srzić u dinamičnom je dijalogu s autorom kirurški precizno izdvojio središnje misli svake od četrnaest postaja, a autor don Ante Žderić ih je vješto aktualizirao u današnjem svijetu i vremenu na način da se u njima mogao naći svaki od prisutnih. To je, kako su se svi složili, pokazalo svevremensku i nadvremensku aktualnost Kristova križnog puta i njegovog iskustva odnosa ljubavi i trpljenja.
Profesorica Ankica Ravlić u svojem je obraćanju aktualizirala teme križnog puta i hrvatske priobalne pasionske baštine. Među ostalim, istaknula je: „Svako naše selo i grad dionici su bogate pasionske baštine, svi imaju svoju via dolorosu, put križa, muku gorku, Božje grebe, vjernički puk, karakteristične napjeve. I pred svima i nad svima ide križ s Raspetim, ovijen s crnim tilom. Naša memorijske stanice pamte procesije, Gospin plač, Muku gorku, procesiju Za križen, bratovštine, flagrante, kantadure, škarabatala, torce, kandelabre, crna velete, čujete drhtaj mistike u arhaičnim tonovima i poniznim zazivima.
Križni put Kristov je put po jeruzalemskim ulicama. To je put Bog i čovjeka koji je prije sudbinskih postaja oslobađao, iscjeljivao, liječio, a onda bio izdan, osuđen, bičevan, izboden, popljuvan, pogrđen i razapet.
Sudjelujući u postajama križnog puta postajemo, na neki otajstveni način, svjedoci nekih davnih vremena, preskačući desetljeća, stoljeća i tisućljeća dio smo neizbrojivog sućutnog puka koji prati krvave stope i gleda u razdirana izmučena leđa Patnika s križem.”
Na kraju korizmenim duhom ispunjene večeri don Ante Žderić je kazivao stihove nove, još neobjavljene zbirke pjesama, za koju se nadamo da će ugledati svjetlo dana tijekom predstojeće jeseni. Dugi pljesak tijekom večeri i na kraju, zamišljeni i nerijetko uplakani pogledi prisutnih otkrili su koliko su razmatranja i aktualiziranje tema iz križnog puta bliski i suvremenom čovjeku našeg podneblja.