Kazališni život u Metkoviću slavi 150 godina. Od 1875., otkako je u sastavu Narodne čitaonice osnovana Sekcija kazališnih amatera, pa sve do Metkovskoga amaterskoga kazališta danas, stotine glumaca svojim je trudom i radom doprinijelo da kazališni život postane tradicija našega grada.
Povodom 150. obljetnice, tijekom cijele godine održavat će se niz događanja, a središnji dio na rasporedu je od subote, 8. veljače pa do subote, 15, veljače. Bogat program obilježavanja predstavljen je sinoć na konferenciji za medije na kojoj su govorili predsjednica MAK-a Željka Bulić, autor i redatelj umjetničkoga dijela programa Goran Matić, dugogodišnji članovi MAK-a Manuela Šiljeg Maležija i Jure Talajić te prof. Marija Tomić Veraja. Program se sastoji od izložbe fotografija, različitih predstava te svečane akademije, a važno je istaknuti kako je ulaz za svako događanje slobodan!
„Svaka aktivnost i svaki dio programa ima svoju ulogu u stvaranju ovoga emocionalnoga i umjetničkoga kolaža. Nadam se da će ovaj događaj ostaviti dubok trag u srcima svih koji su bili dio njega te da će 150 godina kazališnoga života u Metkoviću biti samo početak daljnjega razvoja i proslave kazališnih umjetnosti u ovom posebnom gradu“, naglasio je autor i redatelj umjetničkoga dijela programa Goran Matić.
Program započinje u subotu, 8. veljače kada će u Galeriji GKS-a s početkom u 19:30 biti otvorena izložba fotografija ‘150 godina kazališnoga života u Metkoviću’. Izložbu su priredili Jure Talajić, Nikša Martinac, Ivo Veraja, Ksenija Kežić i Manuela Šiljeg Malezija, a opus čini 60 velikih panoa s dokumentima, plakatima, fotografijama, osvrtima i sl., koji svjedoče o bogatome kazališnome nasljeđu Metkovića.
U nedjelju, 9. veljače u GKS-u s početkom u 19:30 na rasporedu je predstava ‘U sudnici’ koju će izvesti Kulturno-umjetnička udruga Mosor iz Gata. Predstava temeljena na tekstovima splitskog novinara i kroničara Marka Uvodića te u režiji Trpimira Jukića donosi dvije sudske priče – o udovici optuženoj za smrt svoga muža te o prepredenom vlaju Martinu koji svojim traženjem pravde izluđuje suca. Predstava oživljava svijet kojeg više nema, ali koji je i danas prepoznatljiv.
U ponedjeljak, 10. veljače s početkom u 19:30 na rasporedu u GKS-u je predstava ‘Pravo glasa’ koju izvode učenici Gimnazije Metković. Riječ je o predstavi autora i redatelja Gorana Matića, a učenike je pripremala i prof. Marija Tomić Veraja. Kostime za predstavu izradili su učenici Srednje škole Metković pod vodstvom profesorica Jadranke Nikolić, Ane Kozine te pedagoginje Violete Oršulić. Duhovita i poučna predstava donosi priču o stanovnicima močvare i problemima koji ih muče.
U utorak, 11. veljače s početkom u 19:30 na sceni GKS-a će predstavu ‘Vukovarsko svjetlo’ izvesti Mali MAK. Riječ je o predstavi koju je autor Ratko Bjelčić napisao za mali MAK, a režiju potpisuje Željka Bulić Petrović. Predstava nosi snažnu poruku mladima da cijene slobodu i ljepotu života, čak i u najtežim vremenima.
U srijedu, 12. veljače s početkom u 18 sati će u crkvi sv. Ilije biti sveta misa za preminule članove MAK-a. Poslije mise, u 19:30 na scenu GKS-a dolazi HNK Zadar s predstavom ‘Laž’ autora Floriana Zellera. Režiju i adaptaciju predstave potpisuje renomirana redateljica Nenni Delmestre, a tekst je prevela Ursula Burger. Uloge tumače Alen Liverić, Tamara Šoletić, Dominik Karakašić i Mia Zara Burčul. Ne propustite ovu kazališnu poslasticu- intrigantnu priču o ljudskim odnosima u kojemu ništa nije onako kako se čini. Ova inteligentna komedija s dramskim elementima donosi vam istinu koja je sve, samo ne očekivana.
U četvrtak, 13. veljače u GKS-u je s početkom u 19:30 predstava ‘Šjora File’ koju izvodi MAK. Riječ je o predstavi koju je napisao Eduardo De Filippo, a MAK je izvodi pod redateljskom palicom Borisa Matića.
U subotu, 15. veljače u GKS-u će se s početkom u 19:30 održati Svečana akademija – vrhunac proslave 150 godina kazališnoga života u Metkoviću. Osim govorničkoga, Akademija se sastoji od glazbenoga, dramskoga i filmskoga dijela. Glazbeni dio uveličat će Klapa sv. Nikole i KUD Metković, filmski donosi anegdote te priče s ‘kazališnih daski’ i gostovanja, a u dramskome dijelu publika će uživati u satirično-humorističnome igrokazu ‘Priprema za finale’ koji će okupljene nasmijati i podsjetiti na važnost zajedničkoga rada u kazalištu.
„Ovaj značajan jubilej predstavlja povod za odavanje počasti bogatoj kulturnoj baštini našega grada koji je od svojih početaka bio središte umjetničkoga stvaralaštva i kulturnoga života. Ovaj trenutak nije samo proslava prošlih uspjeha već i poziv da zajednički nastavimo graditi našu kulturnu budućnost“, istaknula je predsjednica MAK-a Željka Bulić.
Iako je u danima pred nama središnji dio obilježavanja, proslava 150. obljetnice kazališnoga života u Metkoviću trajat će tijekom cijele godine. Tako će krajem godine biti predstavljena i knjiga o kazališnome životu u Metkoviću koju za MAK priprema prof. Marija Tomić Veraja. Knjiga će obuhvatiti rad i djelovanje Metkovskoga amaterskog kazališta od 2008./2009. godine do 2025. godine na temelju dokumenata, fotografija, izvadaka iz novina i s mrežnih stranica te plakata. Uz uvodnu riječ i predgovor, sadržavat će i kratki presjek monografije prof. Jurića koji je obuhvatio kazališni život u Metkoviću do 2008. godine, tako da će ova knjiga biti i ujedno nastavak već postojeće monografije. Sadržaj knjige bit će sve ono što su MAK-ovci pripremili i htjeli da bude zabilježeno, tako da će svi koji su dio kazališnog života Metkovića, od 2008./2009. do 2025., moći pridonijeti boljoj i temeljitijoj sadržajnosti knjige. Knjiga će tako sadržavati i sve vezano za ovu sedmodnevnu proslavu u veljači i ostatak događaja u sklopu obilježavanja 150. obljetnice kazališnoga života u Metkoviću.