U hranjenju djeteta nakon njegovog rođenja, ništa ne može zamijeniti majčino mlijeko. Industrijska mlijeka ili tzv. formule imaju propisanu količinu hranidbenih tvari poput bjelančevina, masti i šećera, ali samo majčino mlijeko sadrži i desetke drugih sastojaka koji dodatno hrane i štite dijete, npr. živih „dobrih“ bakterija, leukocita i specifičnih antitijela koje djetetu pružaju dodatnu zaštitu.
Iako se bebe rađaju s refleksom traženja majčine dojke, mnogim majkama, zbog raznih razloga, treba pomoć pri pronalasku položaja za bebu pri dojenju, kao i podrška pri drugim aktivnostima tijekom hranjenja djeteta jer dojenje zahtijeva znanje, vrijeme i praksu.
Upravo o tome majke već dva mjeseca u Pločama podučava Ivana Šipek Galov, savjetnica za dojenje u procesu certificiranja, jedina u Pločama i samo jedna od dvije certificirane savjetnice u čitavoj Dolini Neretve, a vjerojatno i šire.
Portal Rogotin i Dubrovački vjesnik (petak – tiskano izdanje) donose zanimljivu priču o Ivani Šipek Galov, savjetnici za dojenje!
Ivana je majka dvoje djece, djevojčica Jana ima 4,5 godina, a dječak Luka 11 mjeseci. I upravo iskustva s Lukom, odnosno nedostatak potpore i pravih savjeta u izazovima koje je prolazila sa svojim dječakom, koji se, za razliku od Jane, hranio na bočicu, usmjerile su je prema udruzi Babw, jedinoj udruzi u Hrvatskoj za edukaciju nemedicinskih djelatnika, da završi odgovarajuću obuku i pokuša pomoći majkama koje sada prolaze iskustva koja je ona već prošla.
„Tražila sam gdje mogu pronaći odgovore na poteškoće kroz koje sam ja prolazila da bih mogla pomoći barem jednoj ženi. Danas me kontaktiraju žene od Pule pa sve do juga naše zemlje, jer radim on line i uživo dajem konzultacije. Žene se javljaju preko društvenih mreža, profil Mamin krug, a uskoro planiram organizirati besplatne radionice pripreme za dojenje u prostorima Pučkog otvorenog učilišta. Naravno, najviše žena javlja se iz Ploča i Doline Neretve. U Dubrovačko-neretvanskoj županiji nekada je postojala grupa za podršku ženama za dojenje, ali se ugasila, pa se žene suočavaju s kroničnim nedostatkom podrške“, kaže Ivana i ističe kako Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje isključivo dojenje do šest mjeseci života bebe. Kod nas se to odnosi na tek 19 posto beba, dok je u skandinavskim zemljama taj postotak 60 posto.
„Majkama nedostaje stručne i društvene podrške. Ne pomaže ni utjecaj zapadne kulture, gdje se promiče što ranije odvajanje bebe od majke i povratak majke na posao. Također treba naglasiti i agresivnu marketinšku kampanju proizvođača mliječnih proizvoda. Na žalost, a vidim to na primjerima iz Doline Neretve, ali i šire, majke se jave za pomoć kad se problem pojavi i kada je teže pomoći“, govori Ivana i ističe najveće probleme s kojima se suočavaju majke: nepravilan hvat bebe, kada dijete na nepravilan način hvata dojku dok sisa i majci pričinja bol i stvara ranu na dojci, dok majka misli da tako mora biti; mastitis (upala dojke), odnosno začepljenje mliječnih kanala kojima mlijeko u dojci dolazi do djeteta, kao i mišljenje da nema dovoljno mlijeka i treba čekati da ono dođe, a u međuvremenu dolazi do odustajanja od dojenja.
Portal Rogotin i Dubrovački vjesnik (petak – tiskano izdanje) donose zanimljivu priču o Ivani Šipek Galov, savjetnici za dojenje!
Ivana je također instruktor masaže beba i babyhandlinga. Taktilnom stimulacijom potiču se bebina osjetila kroz dodir, što ima odlučujuću ulogu u razvoju bebe, jer „dodir majke je ključan i nezamjenjiv“. Tijekom praktične primjene, u malim grupama s najviše pet žena u trajanju od sat vremena, majke upoznaju osnovne tehnike masaže i izvodeći ih na svojim bebama reguliraju njihove tjelesne funkcije, temperaturu i disanje, razvijaju imunitet, potiču cirkulaciju, razvijaju motoričke sposobnosti stimuliranjem živčanog sustava, smanjuju grčeve, svojoj djeci omogućuju bolji san… Babyhandling se odnosi na ispravno postupanje s bebom u svim aktivnostima, njezi i brizi. Posebno je važan za prijevremeno rođenu djecu i djecu s poteškoćama u razvoju, ali se preporučuje prakticirati i kod zdrave djece kako bi podržali njihov pravilan razvoj.
„Dojenje zahtijeva žrtvu, ali sve što vrijedi u životu zahtijeva neku žrtvu. Na žalost, sve manje smo danas spremni na to. No, jako se malo priča o benefitima majčinoga mlijeka kao žive tvari i nedostacima mliječnih formula odnosno adaptiranog mlijeka. Isto tako, često se žale, istina opravdano, na zdravstveni sustav. Ali dok čekamo da se tu nešto promijeni, možemo mi biti promjena tako da se na vrijeme pripremimo za dojenje, još u trudnoći, kao što se pripremamo za sve druge stvari kad beba stigne. Imati nekoga koga možete nazvati onda kada ne ide, čini ogromnu razliku. A masažom se, uz sve spomenute dobrobiti, osvješćuje važnost dodira i spoznaja bliskosti roditelja i djece što je temelj njihovog emocionalnog i fizičkog razvoja“, poručila je Ivana.
Portal Rogotin i Dubrovački vjesnik (petak – tiskano izdanje) donose zanimljivu priču o Ivani Šipek Galov, savjetnici za dojenje!