Svjetski dan vlažnih (močvarnih) staništa, koji se globalno obilježava 2. veljače, učenici četvrtih razreda Osnovne škole Opuzen proslavili su 4. veljače 2025. godine terenskom nastavom na Baćinskim jezerima. U pratnji svojih učiteljica Ivane Bašić i Valerije Palinić, učenici su imali priliku dublje istražiti važnost, prijetnje i koristi koje vlažna staništa pružaju ekosustavu, kao i upoznati biljne i životinjske vrste koje u njima obitavaju.
Terensku nastavu je organizirala Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije. Svjetski dan vlažnih (močvarnih) staništa se ove godine održava pod motom: Zaštitimo vlažna staništa za našu zajedničku budućnost.
Cilj ovog edukativnog posjeta bio je podizanje svijesti o značaju močvarnih područja za bioraznolikost i očuvanje zdravlja našeg planeta te poticanje mladih na aktivno sudjelovanje u zaštiti prirode.
Nakon zanimljivog predavanja, učenici su kroz interaktivne modele i preparirane primjerke biljnih i životinjskih vrsta imali priliku detaljnije istražiti bogat živi svijet Baćinskih jezera. Posjetili su i Promatračnicu za živi svijet, izgrađenu u sklopu projekta Promicanje održivog razvoja prirodne baštine doline Neretve, koji je sufinanciran sredstvima Europske unije iz Operativnog programa konkurentnost i kohezija.
Ova jedinstvena promatračnica, smještena uz pješačku i biciklističku stazu na rubu jezera, opremljena je brojnim edukativnim elementima. Okružena je paravanima s prozorima za promatranje bioraznolikosti, a njezina unutrašnjost krije bogat interaktivni sadržaj: pomične ploče sa sisavcima, okvire sa svlakovima zmija, podnu dioramu s modelima slatkovodnih riba i vodene vegetacije, zbirku kukaca, okvir s perima ptica, nišu u zidu s modelima biljnog svijeta te interaktivnu kartu Republike Hrvatske. Cilj izgradnje promatračnice bio je valorizacija prirodne baštine Baćinskih jezera te razvoj ekoturizma u ovom području.
Svjetski dan vlažnih staništa obilježava se u spomen na 2. veljače 1971. godine, kada je u iranskom gradu Ramsaru potpisana *Konvencija o močvarama od međunarodne važnosti*, posebno kao staništima ptica močvarica. Ova konvencija obvezuje zemlje potpisnice na očuvanje močvara na vlastitom teritoriju te pruža okvir za međunarodnu suradnju u njihovoj zaštiti i održivom korištenju.
Republika Hrvatska potpisnica je Ramsarske konvencije od 1991. godine, a na Ramsarskom popisu zaštićenih močvarnih područja nalaze se Delta Neretve, parkovi prirode Kopački rit, Lonjsko polje i Vransko jezero, kao i Posebni rezervat Crna Mlaka. Svjetski dan vlažnih staništa svake se godine obilježava s ciljem podizanja globalne svijesti o vitalnoj ulozi ovih staništa za ljude i ekosustave.
Delta Neretve, jedno od najvrjednijih i najugroženijih močvarnih područja u Hrvatskoj, suočava se s brojnim prijetnjama. Među najvećim ekološkim problemima ističu se namjerno paljenje tršćaka, ilegalne melioracije, isušivanje tla, onečišćenje te unošenje invazivnih biljnih i životinjskih vrsta. Očuvanje ovog područja ključno je za bioraznolikost, prirodnu ravnotežu i budućnost močvarnih ekosustava u regiji.
Kroz edukaciju i aktivno sudjelovanje, poput terenske nastave učenika Osnovne škole Opuzen, podiže se svijest o važnosti očuvanja ovih dragocjenih staništa, osiguravajući njihov opstanak za buduće generacije.