Policija upozorava građane: Budite sumnjičavi prema ponudama koje obećavaju veliku dobit, zajamčen povrat ili sigurna ulaganja. Ukoliko vas nepoznata osoba traži da joj uplatite novac iz bilo kojeg razloga, ne prihvaćajte komunikaciju i ne šaljite novac. Nikada ne odgovarajte na SMS poruke, poruke zaprimljene putem WhatsApp-a ili elektroničkom poštom u kojima su poveznice koje traže vaš PIN, lozinku za online bankarstvo ili bilo koje druge sigurnosne vjerodajnice.
Foto: Ilustracija
Policijski službenici Policijske uprave dubrovačko-neretvanske su od početka prosinca do danas evidentirali više prijava građana koji su na razne načine oštećeni kaznenim djelima računalne prijevare, kako slijedi:
Dana 05. prosinca, 30-godišnjak s područja grada Ploča je prijavio kako je, nakon što je objavio oglas na Facebooku, zaprimio poruku nepoznate osobe koja mu je poslala lažni link web stranice DPD-a za dostavu, u koji je upisao podatke svoje bankovne kartice i ostale financijske podatke, da bi nakon provjere stanja računa shvatio kako je prevaren za iznos od 1047 eura.
Istog dana, 40-godišnjakinja s područja Župe dubrovačke je prijavila kako je na internetskim stranicama pronašla članak o mogućoj zaradi putem interneta, nakon čega ju je telefonom kontaktirala nepoznata osoba koja ju je navodila kako popuniti podatke za obavljanje transakcije, kojom prilikom je unijela podatke sa svoje bankovne kartice. Naknadno je dobila poruku kako joj s računa nedostaje 238,00 eura, nakon čega je shvatila da je prevarena.
Nadalje, dana 10. prosinca, 30-godišnjak s područja Župe dubrovačke je prijavio kako je putem aplikacije „Njuškalo“ objavio prodaju rabljenog predmeta. Potom je putem „Whatsapp“ aplikacije stupio u kontakt s nepoznatom osobom koja se predstavila kao kupac i dogovorio prodaju, a navodni kupac mu je dostavio poveznicu stranice „DPD“ za dostavu, a u koju poveznicu je unio svoje osobne i bankovne podatke, nakon čega je utvrdio kako je prevaren za iznos od 515 eura.
Dana 11. prosinca, 83-godišnjak s područja Dubrovnika, putem interneta je pregledavao web stranicu u vezi kupnje zlata u koju je upisao svoj kontakt broj i adresu e-pošte. Ubrzo nakon toga je zaprimio poziv nepoznate osobe, koja ga je u namjeri da ga prevari, zatražila uplatu 200 eura za kreiranje računa na stranici „Exodus“, prethodno ga zatraživši da na svom računalu instalira aplikaciju „Anydesk“ i preda pristupne kodove, što je 83-godišnjak i učinio. Potom ga je putem poziva i elektroničke pošte kontaktiralo više osoba, koji su ga prevarom naveli da uplati 2000 eura za porez na ime stranog državljanina s područja Gruzije, te je nadalje na prevaru naveden, da u svrhu kupnje bitcoina uplati 21.400 eura, što je učinio, nakon čega je shvatio da je prevaren za ukupni iznos od 23600 eura.
Dana 12. prosinca, 61-godišnjak s područja Metkovića je prijavio kako je nepoznata osoba koristeći njegove bankovne podatke, na prijevaru pribavljene s računala u računovodstvenom servisu, izvršila šest neovlaštenih transakcija s njegovog bankovnog računa koji glasi na ime obrta, u visini od 9740 eura.
Dana 14. prosinca, 64-godišnjakinja s područja Župe dubrovačke je prijavila kako je na telefon nazvala nepoznata osoba, lažno joj se predstavila navodeći kako pomaže ljudima oko Internet prijevara. Zatim joj je dostavila joj elektroničnu poštu s poveznicom preko koje je preuzela aplikaciju „Supremno mobile add-on“ i registrirala se kao korisnik Internet stranice „Kucoin“ te je preko svog bankovnog računa izvršila uplatu od 2500 eura, nakon čega je shvatila da je prevarena.
U svezi navedenog, policija provodi kriminalistička istraživanja u cilju otkrivanja počinitelja, te će protiv nepoznatih počinitelja podnijeti kaznene prijave nadležnim općinskim državnim odvjetništvima u Dubrovniku i Metkoviću.
Policijska uprava dubrovačko-neretvanska ponovo podsjeća građane:
Nikada nemojte olako dijeliti svoje osobne podatke putem društvenih mreža ili interneta. Vaša privatnost je dragocjena. Prilikom obavljanja online plaćanja, uvijek koristite sigurne internetske stranice koje koriste https: protokol. Isto tako, javne wi- fi mreže mogu biti rizične. Budite oprezni prilikom korištenja takvih mreža za financijske transakcije. Svaku sumnju u vezi svog online računa odmah prijavite banci kako biste spriječili eventualnu prijevaru.
Također, nikada ne dijelite osjetljive informacije poput broja bankovne kartice, OIB-a ili osobnih fotografija putem interneta. Budite oprezni s lažnim nagradnim igrama na društvenim mrežama i ne dijelite osobne informacije. Ako proizvod ne stigne ili osjetite prijevaru, odmah kontaktirajte prodavača ili prijavite policiji. Čak i ako niste postali žrtva, svaki pokušaj prijevare treba prijaviti policiji kako bi se potencijalno otkrili kriminalci.
PU dubrovačko-neretvanska