Diljem pomorskog svijeta ovih je dana veliku buru digao teretni brod Kathrin koji plovi pod portugalskom zastavom, a u ovim trenucima pluta manje od milje uz granicu hrvatskih teritorijalnih voda jer se pretpostavlja da traži dopuštenje hrvatskih vlasti za prolazak.
Naime, međunarodna nevladina organizacija Amnesty International tvrdi da brod prevozi eksploziv za Izrael, a ta spoznaja zatvorila je ovom brodu vrata brojnih luka, pa i luci Bar u Crnoj Gori, gdje je trebao uploviti pred nekoliko dana, piše Morski.hr. a prenosi Slobodna Dalmacija
Da neće ući u crnogorsku luku Bar, doznao je portal RTCG, koji je objavio i da će brod ide u Hrvatsku, pa da je zahtjev koji je ranije predan crnogorskoj strani u međuvremenu povučen.
Svjetska organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesty International pozvala je Sloveniju i Crnu Goru da spriječe brod za koji se vjeruje da nosi eksploziv za Izrael, s obzirom na jasan rizik da bi takav teret doprinio činjenju ratnih zločina u Gazi:
– Prema namibijskoj vladi i portugalskom ministru vanjskih poslova, teret Motornog broda Kathrin uključuje eksploziv namijenjen Izraelu. Namibijske vlasti odbile su dopustiti brodu da uđe u njihovu glavnu luku (op.a. = Walvis Bay) u kolovozu. Izjave iz ureda slovenskog premijera i portugalskog ministra vanjskih poslova ukazuju na to da brod ide prema Crnoj Gori i slovenskoj luci Kopar, gdje će iskrcati svoj teret. Nejasno je kako će teret stići do Izraela – objavio je Amnesty International.
Osim tvrdnje ove međunarodne organizacije, jedini dokument koji je javno objavljen i potvrđuje da je brod krcat eksplozivom, objavile su vlasti Namibije. Ova je južnoafrička država u kolovozu odbila uplovljavanje broda u njihovu luku, pozivajući se na informaciju brodskog operatera da njegov teret uključuje osam kontejnera eksploziva RDX Hexogen za Izrael.
Ministrica pravosuđa Namibije, Yvonne Dausab za namibijski dnevnik New Era 26. kolovoza je potvrdia da MB Kathrin “doista prevozi eksplozivni materijal namijenjen Izraelu”.
– Namibija ispunjava svoju obvezu da ne podržava ili ne bude sudionik u izraelskim ratnim zločinima, zločinima protiv čovječnosti, genocidu, kao i nezakonitoj okupaciji Palestine.
– Sada je na Sloveniji, Crnoj Gori i svim drugim državama da učine isto i izbjegnu omogućavanje nezakonitog transfera – izjavila je Nataša Posel, šefica slovenskog ogranka Amnesty International, koji podsjeća da Međunarodno humanitarno pravo zabranjuje svim državama da prenose oružje strani u oružanom sukobu kada postoji jasan rizik da bi to doprinijelo ratnim zločinima ili drugim ozbiljnim povredama ovog prava.