Danas je na snagu stupio europski Zakon o obnovi prirode, čiji je cilj obnoviti najmanje 20 posto kopnenih i morskih područja EU do 2030. te narušenih ekosustava do 2050. i to obnavljanjem šuma, ponovnim natapanjem močvara i vraćanjem prirodnog toka rijeka.
Naime, prema podacima EU, oko 80 posto prirodnih staništa je u lošem stanju,70 posto tla je u lošem stanju pa za čak 10 posto vrsta pčela i leptira prijeti izumiranje, javlja Dubrovacki vjesnik
Zakon je bio predmet duge i burne rasprave, a zbog straha od teških ograničenja za poljoprivrednike, smatra se kontroverznim. Europska komisija poručuje kako će države članice same odlučiti koje će se konkretne mjere provoditi na njihovu teritoriju u sklopu novog zakona.
U Dubrovačko-neretvanskoj županiji, ovisno na koje će se mjere odlučiti Vlada RH, s posebnim zanimanjem na novi zakon gledaju iz doline Neretve u kojoj je pod zaštitom već sedam područja i to posebni ornitološki rezervat koji e nalazi na području Pod Gredom, Prud, Orepak, Modro oko i jezero Desn te Kutima, potom posebni ornitološko – ihtiološkog rezervat koji se prostire na Ušće Neretve te značajni krajobraz na od Predolca do Šibenice. Tu je i zaštićeni mineral Kamene kugle u Općini Pojezerje, a cijela dolina Neretve značajno je ptičje stanište u kojoj je evidentirano čak 310 vrsta ptica, od kojih su 115 gnjezdarice. Uz sve to, dolina Neretve močvarno je područje od međunarodne važnosti I kao takvo zaštićeno Ramsarskom konvencijom za očuvanje vlažnih staništa na planeti Zemlji koja su od presudne važnosti za opstanak mnogih biljnih i životinjskih vrsta i njihovih zajednica.
S obzirom na razvijenu poljoprivredu i njezinu stratešku ulogu ne samo u gospodarstvu tog područja i županije, već i na nacionalnom nivou, razumljivo je zanimanje za novi Zakon EU, a sasvim sigurno utjecat će i na projekt Gornji horizonti u susjednoj BiH za koju je krajem ožujka ove godine Europsko vijeće dalo zeleno svjetlo za otvaranje pregovora o članstvu u Europskoj uniji.
Anton Hauswitschka/Dubrovacki vjesnik
Slika: rogotin.hr