Nedavno otvoreni spomenik u bronci Kormilo, posvećen pomorcima i tradiciji u Općini Vrsi, samo je jedan u nizu spomenika i murala akademske kiparice i muraliskinje, mlade 33-godišnje Sarajke Adne Bakije, koji ukrašava turistička mjesta na Jadranskoj obali. Adnu je životni put iz rodnog grada doveo u Gradac na Makarskom primorju, a onda u Zagreb. Spomenik fra Aleksandra Ribičića u Zaostrogu je njen prvi javni spomenik u bronci, a bronca joj je omiljeni materijal jer joj, kako tvrdi, pruža mogućnost da se na najbolji način izrazi modelacija u glini. Spomenik stetoskop doktor Ratomir (Rato) Antunović 1916-1943 u Drveniku postavljen je ove godine, kao i spomenik Sredozeme medvjedice u Drveniku – Donja vala.
Dnevni list Slobodna Dalmacija u sutrašnjem tiskanom izdanju donosi lijepu priču o mladoj akademskoj kiparici Adni Bakiji!
“Sve je počelo kad sam kao djevojčica često koristila indigo papir, crtala, slikala i već tada sam osjetila da ću jednoga dana biti umjetnica. Htjela sam upisati grafiku u Srednjoj školi primijenjenih umjetnosti, ali sam promijenila odluku na insistiranje pokojnog profesora Hasana Haljevca, koji je primijetio talent za kiparstvo. On mi je prenio najviše znanja vezano za kiparstvo. Nakon toga moja ljubav prema kiparstvu se razvijala, jer poseban osjećaj je napraviti nešto s ovim rukama, ideju pretvoriti u djelo”priča nam Adna o svojim počecima i ističe kako je ljubav prema muralima došla sasvim slučajno: “Oslikala sam kafić “Havana” u Gradcu i tako su mještani saznali koje je moje zvanje i tada su se otvorile brojne mogućnosti za umjetničko djelovanje na ovom području “Jako sam zahvalna načelniku Općine Gradac – Matku Buriću koji je to prepoznao i omogućio suradnju i realizaciju ideja na području Općine Gradac”. Adna ima preko 50 radova od gipsa, žice, jutanih vreća, krpa, kaširanoga papira, metala i bakra.
Priroda joj je glavni izvor inspiracije, pa tako njezini radovi najčešće prikazuju životinjski svijet. U Drveniku Donja Vala, oslikala je mural koji prikazuje morsku kornjaču – glavatu želvu i iznad divlju mačku koje su ugrožena vrsta, a samim time i zaštićena. Divlja mačka je predstavljena na način da začuđeno gleda u morsku kornjaču-glavatu želvu koja se bezbrižno kreće i nije svjesna vanjskih utjecaja, a i kopnena i morska strana je ugrožena.
“Htjela sam ukazati na problem da jedni o drugima ovisimo kao i o našim postupcima i da nismo svjesni opasnosti i posljedica. Na natječaju Turističke zajednice Gradac za popratni grafički znak ili logo, čast mi je što je moja ideja grafičkog prikaza loga odabrana i predstavlja planinu, more i psa dalmatinera. Logo se može vidjeti na Turističkoj agenciji u Zaostrogu koji sam osmislila i oslikala. Kako svake godine Božena Delaš iz TZG radi na tome da plasira i približi nešto karakteristično za ovo područje, a to je hrvatska pasmina Dalmatiner, organizacijom ljetnih događaja “Dalmatiner day-Black and White”, željela sam u suradnji s Općinom Gradac podržati tu ideju oslikavajući autobusne stanice u Zaostrogu”, kaže ova umjetnica.
Dnevni list Slobodna Dalmacija u sutrašnjem tiskanom izdanju donosi lijepu priču o mladoj akademskoj kiparici Adni Bakiji!
S jedne strane autobusne stanice je prikaz dalmatinera koji čeka i nije baš veseo, a na drugoj autobusnoj je prikaz psa dalmatinera koji pruža šapu i pozdravlja se. Neki od njenih ostalih radova se mogu vidjeti u teretani Gradac, kozmetičkom salonu u Gradcu, Gračkom kafiću, Vatrogasnom u Drveniku, hotelu Ivando u Drveniku, kao i na putokaznoj ploči restorana Bukara u Drveniku.
Spomenik fra Aleksandru za nju je bio veliki izazov, ali i zadovoljstvo: „Zaista sam presretna što će iza mene ostati jedan ovakav rad, koji mi je omogućio da kao mlada osoba modeliram u poznatoj zagrebačkoj ljevaonici umjetnina ALU d.o.o. Tu vlada jedna posebna i poticajna atmosfera i ništa nije nemoguće, tu su osobe koje bih željela istaknuti jer bez njih ne bi bilo niti jednog spomenika a ni ljevaonice kako taj zanat izumire. Te osobe nisu samo radnici nego djeluju kao obitelj i zajedno sudjeluje u procesu stvaranja povijesti i kulture: Srečko Kušić, Himzo Davarović, Ivan Saša – Đeri, Damir Kolić, Bruno Lang i na kraju jedini cvijet u firmi moja draga Ruža Stanišić, kaže Adna”, koja je pobijedila i na natječaju Turističke zajednice Drvenik, Nagrada za idejno rješenje skulpture „Šampion turizma 2021. godine“ – morske medvjedice, dimenzija 180x130x90 centimetara. Brončani spomenik postavljen je u Drveniku-Donja Vala zahvaljujući direktoru Turističke zajednice Drvenik Duji Lozini i načelniku Buriću. Sredozemne medvjedice predstavljene su kao šampioni jer su uspjeli sačuvati svoju vrstu bez obzira na ekološku i klimatsku situaciju. Spomenik nije sam nego uključuje i turiste, tako što mogu sjesti na peraje i biti dio te priče.
Udruga Pomoraca Vrsi i njihov predsjednik Neven Predovan, zajedno sa načelnikom Općine Vrsi Lukom Perinićem su ostvarili lijepu suradnju sa Ljevaonicom umjetnina ALU i s Adnom što je rezultiralo postavljanjem spomenika Kormilo 22. lipnja ove godine, a Adna nije skrivala zadovoljstvo što je izradila spomenik “koji predstavlja sve ono što to mjesto jeste, jer u Vrsima svaka kuća ima pomorca”.
Spomenik Josip Mikulec za Oroslavje u Zagorju će biti postavljen u osmom mjesecu ove godine, na inicijativu gradonačelnika Viktora Šimunića. Josip Mikulec je ne samo oroslavsko ili zagorskoj već i hrvatsko blago. Bio je svjetska atrakcija dok je putovao svijetom a o tome govore i brojni novinski članci. Dok je putovao nosio je knjige u kojima je dokumentirao razgovore s pet američkih predsjednika, s Benitom Musssolinijem, s Nikolom Teslom, s Thomasom Edisonom, s guvernerima Tasmanije, Australije itd. Spomenik predstavlja Josipa Mikuleca sa knjigom impresivnije dimenzija koja je ujedno predstavljala veliki teret na putu ali i veliko zadovoljstvo. Jedna od triju knjiga čuva se u Hrvatskom povijesnom muzeju u Zagrebu, dok preostale dvije nalaze se u SAD-u.
Dnevni list Slobodna Dalmacija u sutrašnjem tiskanom izdanju donosi lijepu priču o mladoj akademskoj kiparici Adni Bakiji!
“Radila sam jedan od najvećih umjetničkihi vizuala i mozaika na području Hrvatske a to je projekt Turističke zajednice Općine Gradac “Mozaik stepenice Gradac” zastupan od strane direktorice Jelene Mateljak, uz podršku načelnika Burića. Željela sam kao umjetnica istaknuti sve lijepo u tom mjestu a to su masline, sam naziv mjesta Gradac, turistički logo zajednice kao sunce, galeba koji leti iznad broda jedrilice, konop koji je vezan za sidro i sve to drži. Htjela sam usidriti sve lijepo i ostaviti iza sebe nešto u mjestu moje kćeri Leone. Uz pomoćnike Anđela Mirke i Luke Batinovića željela sam polijepiti sve ali zbog razvoda, prednje luksacije ramena i preseljenja u Zagreb nisam bila u mogućnosti. Ostala sam kao nadzor dolazeći povremeno i preko online komunikacije. Nastavak izvršenja mozaika po oslikanom vizualu završio je keramičar Petar Petrušić i njegovi pomoćnici. Za mene je taj mozaik dio mene i priče koju sam htjela ostaviti trajno. Priča koja se svakim korakom prenosi dalje“, rekla nam je Adna.
“Impresivno je da je sa svoje 33 godine ostvarila pet javnih spomenika u broci, jer žensko u kiparstvu je rijetka pojava, kiparstvo se još uvijek smatra muškim zanatom. Mislim da u Hrvatskoj ne postoji mlađa umjetnica od Adne Bakije sa toliko javnih radova, spomenika u broci i velika nam je čast što surađuje sa nama i našom Ljevaonicom umjetnina ALU u Zagrebu. Divimo se njenom stavu jer se ne vodi niti jednim pokojnim kiparom tj.ne slijedi od nekoga način modelacije nego je sva svoja, nema uzora kao mnogi kipari današnjice”, rekli su nam direktori Ljevaonice umjetnina ALU u Zagrebu Ivan i Željko Mačešić Jurina.
A sama Adna žali što u svome rodnom gradu Sarajevu gdje je njena obitelj još uvijek nema spomenik u bronzi i nadam se da će se bližoj budućnosti pojaviti prilika da se to ostvari. Imam ideju koja bi povezala glavni grad Bosne i Hercegovine i glavni grad Hrvatske a u zadnje vrijeme raduju me upiti iz Dubaia.
Za mene je skulptura nešto moćno što može povezati, uljepšati okoliš i svakodnevnicu, dio ne samo prostora nego i ljudi. Skulptura je trajna poruka kao pokazatelj što osoba svojim rukama može napraviti i ostaviti iza sebe budućim generacijama, posebno žensko jer ne treba imati predrasude kada je umjetnost u pitanju. Bitno je zdravlje, ideja, želja i sreća da se bilo što ostvari.
Rođena je 16. lipnja 1991. u Sarajevu, završila je srednju školu Primijenjenih Umjetnosti u Sarajevu – odsjek kiparstvo u klasi prof. Hasana Haljevca, nakon toga preddiplomski studij Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu-odsjek kiparstvo 2009./2012. u klasi prof. mr. Šehić Mirsada, te diplomski studij na Umjetničkoj akademiji u Splitu-odsjek kiparstvo 2012./2014., u klasi prof. Kuzme Kovačića. Na diplomskom studiju vizualna umjetnica Vlasta Žanić kao mentor otvorila joj je oči za modernu umjetnost. Završila je Pedagoško-psihološko-didaktičko-metodičku izobrazbu 2020./2021. na Sveučilištu Josipa Jurja Strossmayera, Filozofski Fakultet u Osijeku. Radila je kao zamjena u Osnovnoj školi Vladimir Nazor u Pločama i u Srednjoj školi fra Andrije Kačića Miošića u Makarskoj. Član je HULU- Split.
Dnevni list Slobodna Dalmacija u sutrašnjem tiskanom izdanju donosi lijepu priču o mladoj akademskoj kiparici Adni Bakiji!
- godine dobila je nagradu– povelju “Vladimir Vojnović” za najzreliji kreativni izraz, a 2012. Raiffeisen banka joj je dodjelila nagradu za najbolju studenticu Akademije likovnih umjetnosti. Imala je niz skupnih i samostalnih izložbi u BiH i Hrvatskoj, među kojima su bile I one humanitarnog karaktera.
Slike: rogotin.hr