U opuzensku ispostavu HAPIH-ovog Centra za zaštitu bilja stigla je prva pošiljka biološkog materijala, laboratorijski steriliziranih kukuljica mužjaka sredozemne voćne muhe. Tako je, uz značajne napore Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu (HAPIH) i Ministarstva poljoprivrede, kao i hvalevrijedan angažman Veleposlanstva RH u Španjolskoj, osiguran nesmetan nastavak provedbe SIT (eng. “Sterile Insect Technique”) metode na području doline Neretve, gospodarski najvažnijem području uzgoja agruma u Republici Hrvatskoj.
Hrvatska i Španjolska jedine su zemlje na području Europe u kojima se provodi program SIT tehnike, a o kompleksnosti provedbe ove biološke, nepesticidne metode, u smislu stručne platforme i zahtjevne organizacije, svjedoči činjenica da agrumarski razvijenije zemlje nisu implementirale ovaj oblik suzbijanja tog ekonomski značajnog štetnika, javlja Dubrovacki vjesnik
Laboratorijski uzgoj
Riječ je o masovnom laboratorijskom uzgoju sterilnih mužjaka te njihovo ispuštanje u prirodu gdje su brojčano nadmoćnijih prema prirodnim mužjacima. Naime, u prirodno okruženje se pusti nekoliko milijuna sterilnih kukaca koje se pare sa divljim ženkama ali ne razvijaju potomstvo zbog steriliteta. Rezultat ove metode sterilnih kukaca je da ženka sredozemne voćne muhe odlaže sterilna jaja iz kojih se ne razvijaju ličinke.
HAPIH je osiguranjem ljudskih i tehničkih kapaciteta, spreman, osim SIT metode, provoditi sve druge aktivnosti i mjere dodijeljene HAPIH-u na temelju Akcijskog plana o poduzimanju mjera za sprječavanje širenja i suzbijanje sredozemne voćne muhe na neretvanskom području.
Osim HAPIH-a, provoditelji Akcijskog plana, aktivno uključeni u rješavanje ove problematike su Ministarstvo poljoprivrede koji je donositelj i koordinator, Državni inspektorat RH, jedinice lokalne samouprave, kao i sami proizvođači i posjednici biljaka domaćina.
– Jedino koordiniranim djelovanjem svih dionika te cjelovitom i pravovremenom provedbom mjera i aktivnosti definiranih Akcijskim planom i Naredbom o poduzimanju mjera za sprječavanje širenja i suzbijanje sredozemne voćne muhe možemo postići zadane ciljeve održanja divlje populacije sredozemne voćne muhe na razinama koje neće prouzročiti značajne ekonomske štete u voćnjacima, kao i prilikom trženja, prvenstveno izvozno orijentirane proizvodnje i plasmana plodova naše neretvanske mandarine, za Republiku Hrvatsku strateški važne kulture,” naglašava ravnateljica HAPIH-a, doc. dr. sc. Darja Sokolić.
Ceratitis capitata…
Sredozemna voćna muha (Ceratitis capitata) karantenski je štetnik većeg broja kultura, a kod nas ipak najviše štete pravi na mandarinama. Nakon što mandarina požuti muha je ubode i nju položi jajašca iz kojih se u narednom razvojnom stadiju izleže ličinka-crv koji se hrani pulpom mandarina koja u konačnici istruli i otpadane sa stabla zbog čega proizvođači trpe velike štete.
Ukupno je planirano zaprimanje 448 milijuna kukuljica u razdoblju od kraja travnja do polovice studenog 2024. godine kroz 56 pošiljki od po 8 milijuna steriliziranih kukuljica, u dinamici isporuke od dvije pošiljke odnosno 16 milijuna kukuljica tjedno, s ciljem djelotvorne borbe protiv ovog opasnog štetnika.
Stanislav Soldo/Dubrovacki vjesnik
Slika: Dubrovačko-neretvanka zupanija