Ogranak Matice hrvatske u Pločama poziva na predstavljanje nagrađivanog romana Ostavljeni, dubrovačkog pisca dr. Stanka Krnjića koje će se održati dana 16. veljače 2024. godine u Narodnoj knjižnici Ploče, s početkom u 18.00 sati.
Dr.stom.Stanko Krnjić (Stolac, 5. travnja 1969.) osnovnu školu završio je u Višićima (Čapljina, BiH), a srednju medicinsku u Dubrovniku. Stomatološki fakultet upisao u Sarajevu 1989. Zbog ratnih okolnosti studij nastavlja u Zagrebu gdje je diplomirao 1995. Živi u Župi Dubrovačkoj gdje i radi u svojoj stomatološkoj ordinaciji. Piše poeziju, priče i romane. Član je Društva hrvatskih književnika, Društva hrvatskih književnika HB, Slavenske akademije za književnost i umjetnost (Varna, Bugarska) i Društva dubrovačkih pisaca. Pjesme su mu prevođene na slovenski, albanski, makedonski i bugarski jezik. Podpredsjednik je DHK HB.
- Korijeni (pjesme), autorsko izdanje, Dubrovnik, 2001.
- Zrak poprskan narančom (pjesme), Društvo dubrovačkih pisaca, Dubrovnik, 2012.
- Kroničar svega (pjesme), Društvo dubrovačkih pisaca, Dubrovnik, 2016.
- Mrvice za Lazara (pjesme), Naklada Bošković, Split 2017.
- Sto i jedna mala pjesma (pjesme), MH Podstrana, DHK HB, Mostar 2019.
Ratište riječi (pjesme), MH Podstrana, DHK HB, Mostar 2020.
- Dnevnik tijela (pjesme), Društvo dubrovačkih pisaca, Dubrovnik 2021.
- Voište na zborovi, (pjesme), PNV Publikacii, Skoplje, 2021.
- Ostavljeni, (roman/zbirka priča), Društvo dubrovačkih pisaca, Dubrovnik, 2022
Nagrade:
- Nagrada Rijek za poeziju za 2015. godinu
- Druga nagrada Fra Martin Nedić za knjigu Kroničar Svega za 2017. godinu
- Druga nagrada Pasionske baštine za rukopis knjige Ratište riječi za 2019. godinu.
- Nagrada Dragutin Tadijanović za knjigu Sto i jedna mala pjesma za 2019. godinu
- Nagrada Bugojanska vaza za priču Otkupnina za 2019. godinu
- Treća nagrada Fra Martin Nedić za knjigu Ratište riječi za 2020. godinu
- Nagrada Zija Dizdarević za priču Ostavljeni za 2021. godinu
REKLI SU O ROMANU “OSTAVLJENI”:
Mijo Andrić: „Zbog hvalevrijednog načina pripovijedanja i prikazivanja ratne bezočnosti, dvije od dvanaest Krnjićevih ratnih priča pod naslovima: Otkupnina i Ostavljeni, nagrađene su prestižnim nagradama u BiH – Zija Dizdarević i Bugojanska vaza. I većina drugih priča iz ove unikatne knjige o ratu zaslužuju slične nagrade, priznanja i pohvale jer demonstriraju način pisanja o zlu koje se nikome i nikada ne bi trebalo ponoviti niti dogoditi. A nama se, nažalost događa i ponavlja svakih pedesetak godina, tako da tek manji broj ljudi s naših prostora, koji mladi umru, ne doživi barem jedan rat, ili žešću pobunu s krvavim ishodom.“
Tina Laco: „U Krnjićevu je prozu, kao i u poeziju, dominantno upisana duboka mučna samoća, koja otkriva autorov odnos prema stvaranju samome: autor pisanje doživljava markezovski, kao proces u kojemu pisac poput napuštena bića na vjetrometini pokušava odgovoriti divovskome izazovu da raspoloživim i šturim jezičnim sredstvima vjerodostojno izrazi vlastitu čudovišnu stvarnost (onu koja, upozorava Màrquez, nije papirnata nego određuje naše bezbrojne svakodnevne smrti).“
Luko Paljetak: „Mržnja dugo ne traje, a sadašnji sjaj djela uvijek se jasno spominje i ostaje. Vi prosudite što je za budućnost lijepo, a za sadašnjost nije sramotno. Pa to odmah revno recite. Kaže Periklo. Tako ćemo i mi učiniti i u ovoj prigodi reći ćemo da je književnik Stanko Krnjić napisao uzorno i s pravom nagrađeno djelo trajne vrijednosti za hrvatsku književnost i na tome mu treba čestitati!“
Slika: Vedran Levi/Dubrovačke knjižnice