Medicinski laboratorij Doma zdravlja Metković ostaje bez magistre medicinske biokemije. Ona odlazi raditi u Imotski pa Dom zdravlja Metković gubi uvijete za vađenje krvi i izdavanje nalaza. Drugim riječima krv će se moći i dalje vaditi u laboratoriju ali neće imati tko očitati i potpisati nalaze što je nužno za formalno-pravno funkcioniranje biokemijskog laboratorija unutar jedne zdravstvene ustanove.
Nedavno smo pisali da Dubrovkinje dolaze u Metković na mamografije i rendgensku dijagnostiku a sada će čini se Metkovci i Neretvani na vađenje krvi u Dubrovnik. U dolini Neretve su dva Doma zdravlja u Metkoviću i Pločama. Već odavno su Ploče ostale bez laboratorija odnosno inženjera medicinske biokemije pa su nalazi obrađivani u Metkoviću. Tako je više od 26 tisuća stanovnika čitave doline Neretve posljednjih godina bilo orijentirano prema Domu zdravlja Metković. Neki su fizički dolazili na vađenje krvi ili su tehničari vadili krv u Pločama te materijal kasnije donosili u Metković, javlja Dubrovacki vjesnik
Problem medicinsko-biokemijskih laboratorija prisutna je u čitavoj Dalmaciji pa Dom zdravlja Metković nije jedini takav slučaj. Nedavno se pisalo da je dr. iz imotskog Doma zdravlja otišla u mirovinu te da će Imoćani svoje uzorke krvi i urina slati u Split. Tako je bilo vrlo kratko vrijeme. Imoćani su svoj problem riješili, dolazi im biokemičarka iz Metković. Na jednom mjestu se riješi a na drugom zakomplicira.
Na problem funkcioniranja medicinsko biokemijskog laboratorija u Metkoviću upozorio je na nedavnoj sjednici Gradskog vijeća, dr. Nikica Hajvaz specijalist radiologije i zaposlenik Doma zdravlja. Pitao je što je grad učinio da zadrži mladu biokemičarku i koje su alternative za buduće funkcionirnje laboratoriaj ?
Dr. Hajvaz je također upozorio da više od 26 tisuća stanovnika doline Neretve uskoro ostaje bez odgovarajuće zdravstvene zaštite, dok je Imotski svoj problem riješio.
Gradonačelnik Metkovića, Dalibor Milan naglašava da je upoznat sa situacijom oko medicinsko biokemijskog laboratorija. Ističe da je obavljen razgovor sa magistrom te da su joj ponuđeni još i bolji uvjeti rada za ostanak u Metkoviću, ali očito uvjeti rada nisu razlog njezina odlaska.
– Grad Metković je u okviru sredstava koje izdvaja za zdravstvenu zaštitu ponudio povećanje plaće, ali ona na to nije pristala jer očito ima neke privatne razloge za odlazak-pojasnio je Milan, koji ne očekuje značajnije probleme oko funkcioniranju medicinsko-biokemijskog laboratorija. Rješenje vidi u zapošljavanju mladih biokemičara koji su pred završetkom studija.
– Imamo u planu dvije osobe koje kroz nekoliko mjeseci trebaju diplomirati. Znamo da više nije potrebno stažiranje i oni odmah mogu početi raditi. Prema raspoloživim informacijama oni su spremni doći u Dom zdravlja i preuzeti posao tako da to baš neće biti tko veliki problem. Grad Metković je spreman magistra biokemije podržati u novčanom smislu. Novac i stambeno pitanje neće biti problem-zaključio je Milan.
Problemi medicinsko-biokemijskog laboratorija u Domu zdravlja Metkoviću počeli su prije pet godina, kada je umrla inženjerka medicinske biokemije koja je bila višegodišnja voditeljica laboratorija. Krvni uzorci najprije su se slali na obradu u Kaštela, da bi se kasnije postigao dogovor sa jednom privatnom poliklinikom iz Dubrovnika koja je “posuđivala” svog inženjera medicinske biokemije. U međuvremenu je Dom zdravlja uspio zaposliti voditeljicu medicinsko biokemijskog laboratorija bez koje uskoro ostaje. Voditelja laboratorija –magistra medicinske biokemije ili spec. med. biokemije morati imati, završen integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij medicinske biokemije-farmaceutsko-biokemijski fakultet, specijalistički ispit iz medicinske biokemije i laboratorijske medicine (samo za spec. med.biokemije), odobrenje za samostalan rad.
Stanislav Soldo/Dubrovacki vjesnik
Slika: rogotin.hr