Učenici osnovnih i srednjih škola u Dubrovačko-neretvanskoj županiji prošlu su školsku godinu završili s prosječnom ocjenom 4,31. Gledajući prosječne ocjene učenika svih županija i Grada Zagreba, ovdašnji su đaci na četvrtom mjestu u državi. Odličan uspjeh ostvarilo je 46,93 posto učenika, a svaki šesti ili sedmi prošao je s prosjekom 5,0, što je manje od državnog prosjeka, javlja Dubrovacki vjesnik
Prema podacima koji se odnose samo na učenike od prvog do osmog razreda osnovne škole u Dubrovniku, čak 62,65 posto ih je prošlu godinu završilo s odličnim uspjehom! Uočljiv je blagi porast dobrih učenika, a, za razliku od godinu ranije, ima i učenika koji su neki od razreda osnovne škole prošli s dovoljnim.
Broj odlikaša opada prema kraju osnovnoškolskog obrazovanja. Najuočljiviji pad je u petom razredu, nakon prelaska iz razredne u predmetnu nastavu.
Školski e-Rudnik Ministarstva znanosti i obrazovanja izdvaja listu općina s više od stotinu učenika. Na toj listi, Općina Konavle je na 13. mjestu s čak 64,06 posto učenika – odlikaša! S pet je prošlo više od pola učenika u Orebiću i Župi dubrovačkoj.
U deset godina, broj učenika Dubrovačko-neretvanskoj županiji smanjio se za 5,41 posto. U tom desetogodišnjem razdoblju, broj superodlikaša s prosjekom 5,0 porastao je za 6,93 posto. Od ove statistike odskače Dubrovnik u kojem je broj učenika od 2013. porastao, a neznatna je razlika u omjeru superodlikaša.
Prosječan broj izostanaka s nastave je 82,1, od toga jedan sat je neopravdan. To znači da je jedan učenik ove županije izostao u prosjeku 14 dana tijekom prošle školske godine.
Uočljiv je i trend rasta broja učenika s pohvalama, a pad kaznenih mjera. Lani su izrečene 1.143 kaznene mjere, upola manje nego prije deset godina. Iz škole je isključeno 14-ero srednjoškolaca, od toga desetero u Dubrovniku. Pedagoška mjera preseljenja u drugu školu za učenika osnovne škole, odnosno isključenje iz škole za srednjoškolce, izriče se zbog osobito teškog neprihvatljivog ponašanja ili u slučaju da je učenik neopravdano izostao više od dva posto od ukupnoga broja nastavnih sati. Osobito teškim neprihvatljivim ponašanjima za koje se izriče isključenje smatra se, primjerice, krivotvorenje pisane ili elektroničke službene dokumentacije škole, objavljivanje materijala koji za posljedicu imaju povredu ugleda, časti i dostojanstva druge osobe, teška krađa, ugrožavanje sigurnosti učenika ili radnika škole korištenjem oružja ili opasnih predmeta, kao i nasilno ponašanje koje je rezultiralo teškim emocionalnim ili fizičkim posljedicama za drugu osobu.
Silvia Rudinović/Dubrovački vjesnik
Slika: Ilustracija