Prigodnom svečanošću u Domu kulture Ploče obilježen je vrijedan jubilej – 45 godina Rukometnog kluba „Dalmatinka“ Ploče. Slavlje Pločanki uveličale su njihove sportske prijateljice iz Splita, Bjelovara i Inđije (Srbija), koje, povodom godišnjice, u Športskoj dvorani igraju turnir. Zaslužnim pojedincima i ustanovama dodijeljene su nagrade, a voditelj programa Jure Vukojević podsjetio je kako je sve počelo i tko je zaslužan za brojne uspjehe pločanskih „Malenih“.
- kolovoza 1978. Sekretarijat za unutarnje poslove Općine Ploče izdao je rješenje kojim se u registar sportskih udruga upisuje Rukometni klub „Kartonplast“ Ploče. To je bio službeni početak. Ujesen, godinu dana ranije skupina rukometnih i općenito športskih zanesenjaka, predvođena Damirom Zemanom, idejnim tvorcem obnove igranja rukometa u Pločama, počela je praviti planove za obnovu rukometnog igranja. Naime, još 1964. kada je u Metkoviću osnovan klub, mladež u Pločama također je počela igrati rukomet, ali se rukometna aktivnost brzo ugasila.
Početak je bio težak, muški rukomet nije zaživio. Odaziv djevojčica bio je velik, a treniralo se na školskom igralištu, iza vatrogasnog doma, kod stare škole u Gračkoj ulici i na ŠC Močvara. Kad se zaredale utakmice, najveći problem bile su svlačionice. Koristio se prostor centralnog grijanja u hotelu i hotelski disco club. Za gošće i za suce iznajmljivale su se sobe u hotelu. Tako je bilo do izgradnje zgrade sa svlačionicama.
Klub je napredovao krupnim koracima. Nakon početnih poraza od „Razvitka“ iz Metkovića i „Vrgorca“, zaredala se pobjede i napredak u rangu natjecanja. Uključivši se u tadašnju Dalmatinsku ligu, u trećoj sezoni igranja osvojeno je, pod trenerskim vodstvom prof. Ante Marevića, prvo mjesto i kvalifikacije za II jugoslavensku rukometnu ligu zapad.
Osnivanjem Hrvatske rukometne lige klub je vrlo brzo postao član tog natjecanja. U samostalnoj Hrvatskoj Pločanke su postale članicama I B hrvatske rukometne lige u kojoj su sudjelovali klubovi iz Istre i Dalmacije. U drugoj godini igranja osvojile su prvo mjesto i postale članice I hrvatske rukometne lige u kojoj su i danas. Prošle natjecateljske sezone „Dalmatinka“ je osvojila četvrto mjesto i stekla mogućnost odigravanja službenih međunarodnih utakmica. U hrvatskom rukometnom kupu, ostvarena su dva plasmana u samu završnici gdje su osvojena treća mjesta.
Klupska politika od samih početaka bila je usmjerena na uključivanje što većeg broja djece i mladeži iz Ploča i okolice. Osnovna i srednja škola iz Ploča višestruke su prvakinje države u natjecanju osnovnih i srednjih škola. U tim ekipama nastupale su isključivo igračice „Dalmatinke“.
Neke pločanske rukometašice nosile su i dres seniorske reprezentacije bivše države i Hrvatske, bilo kao igračice kluba iz Ploča ili drugog kluba u koji su prešle. Za jugoslavensku reprezentaciju nastupale su Željka Rajak i Dalija Erceg. Hrvatski seniorski dres nosile su: Žana Marić (došla iz Trogira), Ivana Jelčić, Marta Žderić, Tea Pijević, Irena Matutinović, Ana Marija Boras, Valentina Blažević, Lana Jarak, Lea Franušić. Kornelija Mijoč nastupala je za reprezentaciju BiH. Više igračica igralo je ili igra u inozemstvu. Pored nekih s reprezentativnog popisa, vani još igraju Petra Marinović i Andrea Klarić.
U reprezentacijama mlađih uzrasta igrale su ili još igraju: Natalija Ćulum, Vedrana Šetka, Dina Šutić, Dalija Erceg, Ljiljana Čančar, Kornelija Mijoč, Jelena Kordić, Tatjana Kajušić, Tijana Kajušić, Irena Matutinović, Karla Šestan, Amela Suljić, Ivona Menalo, Anđela Marinović, Renata Kežić, Jelena Kordić, Valentina Blažević, Nikolina Nikolac, Ana Marija Boras, Andrea Klarić, Josipa Sanader, Lana Jarak, Ema Vuković, Iva Družijanić, Tea Pijević, Ivana Jelčić, Marta Žderić, Magdalena Žderić, Nina Burđelez, Petra Gustin, Iva Bule, Ema Barbir, Maja Šiljeg, Josipa Butigan, Antea Jerković, Mia Putica, Vanja Špehar. Pored njih bio je čitav niz odličnih klupskih rukometašica poput Nade Krstović Cvitanović, Dine Šutić, Irene Hajvaz Deak, Andrijane Vlatke Jelčić i drugih.
Potrebno je spomenuti i ljude koji su u teškim uvjetima omogućavali da se klub razvija i napreduje. Prvi predsjednik Nedo Ostojić, nekadašnji direktor „Kartonplasta“ omogućio je da klub uopće djeluje, Damir Zeman je okupio ljude prvenstveno mlađe ljude poput Miše Cvitanovića, Marka Markote, Milivoja Jurišića, Nevena Vicića, koji su dali značajan obol u radu.
Kroz ovih 45 godina odgovorne dužnosti u klubu obavljali su i Branko Korljan, Mladen Prlić, Stipe Putica, Neven Vicić, Andrija Suton, Joze Lakić, Obrad Lalovac, Saša Šutić, Drago Krstičević, Zdenko Jelavić, Jurica Vukojević, Ivica Vekić, Mario Bulum i mnogi drugi, od kojih neki više nisu među živima.
U proteklom razdoblju bilo je dosta trebnera koji su radili u klubu: Damir Zeman, Marko Markota, Ivanka Kimer, Mira Srzentić, Ante Marević, Miro Bjelajac, Stevica Baćujkov, Tonći Bulat, Tomislav Mišo Veraja, Tonći Čotić, Lazo Kordić, Đino Giljević, Nikša Vučković, Tihomira Duvnjak, Kornelija Klinac, Ivica Stanković, Frano Božić, Tina Cvijanović, Antonio Šešelj, Zoran Krstović, Neven Vicić.
Godine 1983. u Ploče iz Stanišića dolazi Ante Jerković, koji, s manjim prekidima, od tada trenira razne klupske selekcije. Njegovim dolaskom počinje moderno razdoblje u radu s igračicama i razvoju pločanskoga rukometa. Danas, već dugi niz godina, seniorke s velikim uspjehom vodi prof. Ivan Jerković. Nekoliko godina trener je hrvatske ženske reprezentacije dok je izbornik bio prof. Canjuga. Osim toga, bio je izbornik juniorske, a sada je izbornik mlađekadetske reprezentacije. S njim kao pomoćni trener radi Nedjeljko Dominiković, koji vodi kadetsku ekipu. Školu rukometa vodi prof. Tanja Jerković. Dužnost predsjednika obavlja Zdenko Mateljak, a tajnik je Stipe Tomašević. Nezamjenjiv u radu kluba je i Dario Tolić.
Prvo sponzor kluba bio je „Kartonplast“, zatim „Interšped“ i mnogi drugi. Danas prijeko potrebna sredstva osigurava Grad Ploče, a onda i Dubrovačko-neretvanksa županija, Luka Ploče, ATT, hotel Tolero i mnogi drugi. Jurica Vukojević na radio psotaji Ploče i u „Sportskim novostima“ upoznaje širu javnost o radu kluba, a isto u „Slobodnoj Dalmaciji“ i na lokalnim portalima radi Branislav Kulidžan.