Na konferenciji EU fondovi 2021. – 2027. u ovogodišnjem izboru za „Najbolji županijski EU projekt“ u Hrvatskoj, konkuriralo je 37 projekata, a pobjedu u kategoriji „Doprinos znanosti i inovacijama“ odnio je projekt COASTENERGY – Blue energy in ports and coastal urban areas na kojem je Grad Ploče bio projektni partner, a nositelj projekta je Istarska razvojna agencija IRENA, dok su po glasovima čitatelja Jutarnjeg lista u zasebnoj kategoriji Izbor građana izglasani kao treći najbolji županijski EU projekt od 37 kandidiranih.
„Obzirom na činjenicu da je projekt Coastenergy odnio pobjedu u kategoriji „Doprinos znanosti i inovacijama“ želim se zahvaliti svim projektnim partnerima, a posebno vodećem partneru Istarskoj razvojnoj agenciji IRENI, koji su zajedno s Gradom Pločama i kreirali ovaj prezentabilan projekt, u kojem je svaki od projektnih partnera razvio i proveo svoju projektnu ideju vezanu za primjenu Plave energije u obalnim područjima. Ostali partneri na projektu su, osim vodećeg partnera Istarske razvojne agencije IRENA,
Razvojna agencija Grada Dubrovnika – DURA, Međunarodni centar za održivi razvoj energetike, voda i okoliša (SDEWES Centar), Sveučilište u Camerinu, Sveučilište u Udinama, Zajednica mediteranskih sveučilišta, Privredna komora, industrija, poljoprivreda i obrt Chieti-Pescara i Grad Ploče. Prijenosom znanja između projektnih partnera kao i ključnih dionika na projektu iz sektora plave energije ostvareni su projektni ciljevi u cijelosti. Dionici Grada Ploča na projektu su: Lučka uprava Ploče, Luka Ploče d.d., Turistička zajednice Grada Ploča, Osnovna škola “Vladimir Nazor” Ploče, Dom športova Ploče, Izvor d.o.o., Srednja škola ”fra Andrije Kačića Miošića”, Pučko otvoreno učilište Ploče i Razvojna agencija Grada Ploča “Plora”, te se ovim putem želim zahvaliti svakom od njih na njihovoj pomoći i angažmanu u realizaciji projektnih aktivnosti“, rekla je Marija Kovač, voditeljica Projekta .
Projektne aktivnosti trajale su 36 mjeseci i uključivale su organizaciju dviju lokalnih konferencija, četiri sastanka lokalnog HUB-a, studijski posjet Kneževom dvoru i upravnoj zgradi Grada Dubrovnika, budući da se Knežev dvor grije i hladi putem 6 toplinskih dizalica koje uz pomoć morske vode zagrijavaju javne prostore, što rezultira uštedom energije i pridonosi smanjenju onečišćenja okoliša, posjet Osnovnoj školi Opuzen kao primjeru dobre prakse primjene toplinskih dizalica u njihovom školskom objektu.
Projekt je rezultirao zemljopisnom bazom podataka o potencijalu Plave energije u obalnim područjima Jadranske regije u kojoj su ispitani tehnološki, okolinski i pravni aspekti, uz poticanje dionika u procjeni mogućnosti investiranja, unapređivanjem komunikacije i prijenosa znanja među ključnim dionicima iz sektora Plave energije: javnih vlasti, znanstveno – istraživačkih institucija, tvrtki, udruženja i građana jedan je od rezultata projekta, Studijom izvodljivosti buduće Sportske lučice Ploče čija izrada predstavlja ostvarenje projektnih ciljeva Grada Ploča.
Tijekom proteklih 36 mjeseci projektni tim Grada Ploča, u sastavu voditeljica: Marija Kovač, zamjenik Ivan Jerković, članovi Marin Radaljac, Danijel Štula i Ivan Marević, uspješno je proveo sve predviđene projektne aktivnosti na Interreg projektu Italija – Hrvatska COASTENERGY – Plava energija u lukama i gradskim obalnim područjima, koji je imao za cilj utvrđivanje izazova i prilika za rast i razvoj plave energije kroz međunarodnu suradnju s partnerima na projektu.
Osnovni podaci o projektu:
Naziv projekta: COASTENERGY- Plava energija u lukama i gradskim obalnim područjima Program: INTERREG V-A Italija- Hrvatska 2014. – 2020.
Tematsko područje: Prioritetna os 1- Plave inovacije
Glavni partner: IRENA- Istarska Regionalna Energetska Agencija
Vrijeme provedbe: 36 mjeseci (1.1.2019.-31.12.2021.)
https://www.italy-croatia.eu/web/coastenergy
Ukupni budžet projekta: 1.827,670 EUR
Grad Ploče ukupni budžet: 199.349,99 EUR (Nacionalno sufinanciranje 29.902,50 EUR, ERDF 169.447,49 EUR)