Kada u večernjim satima prošetate pločanskim ulicama, a iz kafića vas bombardiraju zvuci jeftinih narodnjaka, gotovo nestvarno zvuči činjenica da su Ploče ne tako davno bile grad rock’n’roll-a. A kada želite pisati o rock’n’roll-u u Pločama, najbolje je otići na izvor. A kada tražite izvor, svi putevi vode do legendarnog pločanskog rokera Zorana Parmaća, živog svjedoka bogatih glazbenih događanja u ovome gradu.
„Prvi pločanski spomena vrijedan band bio je Mali cvijet, a sjećam se da su početkom 70-ih godine prošlog stoljeća nastupali na pločanskim terasama, hotel, tadašnji Dom JNA, ljetno kino. Svirali su domaće i strane šlagere. Počeci rock’n’roll- a u Pločama datiraju iz 1974. godine kada smo Jokica Ostojić i ja odlučili osnovati band. U srednju školu smo išli u Mostar i tamo upoznali i potom u Peračko Blato doveli izvrsnog gitaristu Faruka, kojem sam zaboravio prezime, i počeli vježbati. Osnovali smo grupu Horoskop, a članovi su uz mene, Jokicu i Faruka bili Jagoda i Željko Krstičević, te Ino Đelmić.
U Rogotinu su malo kasnije osnovani Levanti. Horoskop je nastupao i pekao zanat po omladinskim domovima i dvoranama u Vrgorcu, Vitini, Ljubuškom, Međugorju, Kobiljači, Draževitićima, a posebno se sjećam prvog nastupa u Opuzenu i Mostaru. Za ono vrijeme bili smo vrlo neobični pojavom i repertoarom, a svirali smo Beatlese, Rolling Stones, Bad Company, Credence, Uriah Heep i ostale velike svjetske izvođače. 1976. grupi se priključio gitarist Zoran Ostojić, a bas gitaru od Ina Đelmića preuzela je Jagoda Krstičević. 1977. Horoskop nastavlja djelovati, a ja u Pločama sa pokojnim Darkom Veljovićem, Draženom Matutinovićem, Tihomirom Mateljkom, Jadrankom Milas, te malo kasnije Miroslavom Barbirom osnivam grupu MIT i sviramo po hotelskim terasama.
Posebno pamtim svirku za doček Nove 1978. godine kad smo u Runovićima prodali preko 1.100 ulaznica“, kaže Parmać i prisjeća se kako se nekako u isto vrijeme osnivaju grupe Treća smjena i Zelena kravata, te se pomalo stvara mlada pločanska r’n’r scena. Parmać je sa svojim bandom vježbao u Domu u Peračkom Blatu, a instrumente su nabavljali na najrazličitije načine. Tako su organizirali doček na željezničkom kolodvoru za Inovu gitaru, koja je dopremljena u Ploče vlakom iz Zagreba. A kada su išli u Zagreb kupiti pojačalo i pogledati koncert Stonesa, koji su tada prvi put posjetili hrvatsku metropolu, na kraju su morali prodati već kupljene karte za koncert, jer nisu imali novac za kartu do Ploča. Bezbroj je sličnih anegdota…
„To je bilo vrijeme eksperimentiranja, prelazaka iz benda u bend i glazbenog sazrijevanja tako da 1979., tražeći sebe i želeći svirati malo žešći r’n’r, a prije odlaska u JNA, osnivam grupu Kompresor sa Marinkom Dominikovićem, Nikolom Popovićem, Zoranom Ostojićem i Miroslavom Barbirom. Sve ovo bilo je nekako vrijeme učenja i odrastanja. Tada sam počeo i autorski rad, a napisao sam i prvu pjesmu za band. Zvala se Fotelja.“, istaknuo je Parmać.
Njegovim povratkom iz JNA, 1981. godine, počinje ozbiljnija i profesionalnija glazbena priča. Osniva se grupa KOMPAS, u originalnoj postavi Zoran Parmać, Velimir Bogdanoviç, Željko Žderić Mišo i Zoran Ostojić. „Ta priča u raznim varijantama traje već preko 40 godina. Kompas je po mom mišljenju najznačajnija neretvanska grupa kroz koju su prodefilirali gotovo svi značajniji neretvanski glazbenici, a ono što me čini jako ponosnim je to što smo bili inspiracija i okidač za bavljenje glazbom mnogim mladim, pa čak i svojo djeci, od kojih se većina danas profesionalno bave glazbom. Moglo bi se reći da je zbog Kompasa naš grad bio grad rock’n’rolla, a posebno su veličanstvene bile svirke u Baćini gdje se “hodočastilo” iz Makarske, Vrgorca, Čapljine, Metkovića Opuzena ili Pelješca. Možda se odlučim i knjigu napisati o doživljajima sa svirki i putovanja diljem bivše države, i na taj način podići spomenik jednom divnom vremenu i glazbi koja mi je sve to omogućila. Svirali smo sa najvećim bandovima i pratili najveće pjevačke zvijezde sa ovih prostora“, naglasio je ovaj prekaljeni pločanski roker.
Glazbena obitelj Parmać
Cijela obitelj Parmać posvećena je glazbi. Zoranova supruga Jadranka završila je glazbenu školu u Pločama i svirala klavijature u grupi MIT. Kći Sanja Parmać završila glazbenu akademiju u Zagrebu, sa 14 godina počela je nastupati u Kompasu, danas sa suprugom ima glazbenu školu Mikrofon HR u Zagrebu, radi kao profesorica glazbe u dvije zagrebačke škole. Udala se za prof. glazbe Tvrtka Hreleca i nastupa sa sestrom u triu Gelato Sisters.
Kći Neda Parmać, završila glazbenu školu u Pločama, također sa 14 godina pjevala u grupi Kompas, sa grupom Feminnem 2005. i 2010. nastupila na dva Eurosonga, danas radi kao mentorica u školi pjevanja Mikrofon HR, nastupa sa sestrom u grupi Gelato Sisters, suprug Damir Klačar je tenor u operi HNK.
Sin Tomislav Parmać je pijanist, završio je Glazbenu akademiju u Zagrebu, nositelj je mnogih nagrada s pijanističkih natjecanja, radi kao glazbeni korepetitor u kazalištu Komedija, nastupa sa Jazz orkestrom Hrvatske vojske, te kao glazbena pratnja mnogim eminentnim pjevačima klasične i popularne glazbe.
Unuci Adriana Klačar i Vatroslav Hrelec krenuli su stopama roditelja i trenutno su angažirani u velikom projektu “Ljepotica i zvijer” kazališta Komedija.
Zoran Parmać i Tomislav Šojat (aktualni član grupe Aerodrom, bivši član zadnje postave grupe Azra) danas nastupaju kao akustični duo FRATELLI, a šuška se o okupljanju prve postave grupe Kompas.
O ovoj temi čitajte u novom broju Dubrovačkog vjesnika koji će na pločanskim kioscima biti od petka ujutro!