Važno i apsolutno pravilo u zaštiti zdravlja i života naše djece je da se dijete ne smije ostavljati u vozilu niti pri umjerenim temperaturama, niti samo na nekoliko minuta uz otvorena vrata ili prozore
Foto: PU dubrovačko-neretvanska
Iako na području ove Policijske uprave nisu zabilježeni slučajevi stradavanja djece ostavljene u vozilima zbog dehidracije, takva stradavanja zabilježena su u drugim dijelovima Republike Hrvatske zbog čega su, u cilju prevencije takvih slučajeva, policijski službenici Postaje prometne policije Dubrovnik tijekom ljeta građanima dijelili letke u kojima se, osim kaznene odgovornosti roditelja i drugih osoba koje brinu o djeci, nalaze i preporuke stručnih osoba.
Letak je u tu svrhu izradilo Ministarstvo unutarnjih poslova u suradnji s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo.
Obzirom da su se takva stradavanja događala i ranije, potrebno je kontinuirano osvješćivati i upozoravati roditelje i sve koji se brinu o djeci da postoje rizici i opasnosti od izlaganja djece suncu i visokim temperaturama, te da čak i kraći boravak u ugrijanom vozilu može prouzročiti tragične posljedice.
Cilj ovih preventivnih akcija je informiranje i senzibiliziranja roditelja o posljedicama ostavljanja djeteta bez nadzora u vozilu, te promicanje odgovornog ponašanja i poštivanje prometnih propisa kako bi utjecali na smanjenje stradavanja djece.
Također veliki broj građana u vozilu prevozi i kućne ljubimce, te je potrebno računa voditi i o njima jer o odgovornom ponašanju vlasnika ovisi i njihov život.
NE OSTAVLJAJTE DJECU SAMU U VOZILIMA!
– Ostavljanjem djeteta bez nadzora u zatvorenom vozilu grubo se zanemaruje i zlostavlja dijete, što predstavlja obilježje kaznenog djela povrede djetetovih prava.
– Posljedice mogu biti smrt djeteta ili teško narušeno zdravlje. Odgovorna osoba kaznit će se za počinjenje težeg oblika kaznenog djela, za što je propisana kazna zatvora od 1 do 15 godina.