U organizaciji Zavičajne zbirke Gradac i Turističke zajednice općine Gradac sinoć je u gračkom Starom portu otvorena izložba “U mriži uspomena”.
Riječ je o izložbi fotografija ribara iz arhive Zavičajne zbirke Gradac, čiji su autori brojni Gračanke i Gračani te dugogodišnji zaljubljenik u ovo malo misto, Pepo Pivnička. Među pedesetak izloženih fotografija najveću su pozornost posjetitelja izazvale najstarije crno bijele fotografije gračkih ribara iz prošloga stoljeća.
Otvarajući izložbu, Ivana Andijašević iz Zavičajne zbirke Gradac je podsjetila na povijest ribarstva u ovom kraju. “Zanimljivo je kako na Makarskom primorju, pa tako i u našem Gracu, ribarstvo nikada nije zaživjelo kao važna gospodarska grana, već je ostalo tek ‘sezonskim’ ljetnim poslom, koji je dopunjavao obiteljski proračun. O tome svjedoče zapisi iz ljetopisa i putopisa iz kojih doznajemo više o neizvjesnosti zarade od ribolova, često slabom ulovu, te nedovoljnom broju ribarskih mreža i brodova. Stoga povjesničar Makarskog primorja, Petar Kaer, za Primorce navodi kako su oni, uz rijetke iznimke, bili ribari u dokolici, ribari jednog dana, a onda opet težaci”.
Prema dostupnim podacima, na cijelom je Makarskom primorju oko 1770. godine bilo 22 mreža potezača. Usporedbe radi, iste je godine na Hvaru i Visu bilo 132 mreža potezača. Nadalje, prema popisu izvršenom 1770. godine, u Drveniku je bilo 8 gajeta, u Zaostrogu 5, u Podaci 6, u Bristu nijedna, a u Gracu 8, tako da u Gornjem primorju osim malenih ribarskih brodova nije bilo većih lađa. Prema sačuvanom Goessovu izvještaju iz 1803. godine, u Gracu je bilo 6 gajeta i leuta, u Bristu 11 gajeta i leuta, u Podaci 9 gajeta i leuta, u Zaostrogu jedna bracera te 6 gajeta i leuta, u Drveniku 1 bracera te 7 gajeta i leuta. U narednim desetljećima ribarstvo Makarskog primorja doživljava daljnji napredak, no ne povećava svoj značaj u lokalnom gospodarstvu.
“Znaš da je izložba uspjela kad te devetogodišnja djevojčica ponosno pozove da pogledaš fotografiju na kojem je njezin prapradjed koji je bio ribar. Tako se grade mostovi između prošlosti i sadašnjosti koji spajaju svjetove predaka i potomaka te snaže naš identitet!”, zaključila je Ivana Andrijašević.
U glazbenom dijelu programa posjetitelje je sjajnim nastupom počastila ženska klapa Viole.
Za sve one koji nisu stigli na otvorenje, izložba “U mriži uspomena” za javnost će biti otvorena do 29. lipnja.