Povodom Svjetskog dan kreativnosti i inovacija, koji je prvi put proslavljen 2001. godine u Torontu, a od 2008. godine obilježava se i u Hrvatskoj, u Osnovnoj školi Gradac po prvi je put organizirana vrlo posjećena izložba s brojnim sudionicima.
U općini Gradac, kako je istaknuto, imaju mnogo razloga za obilježavanje ovoga dana. Prilika je to da se pokaže koliko se vrijednih i izuzetnih ideja i radova krije u maloj općini, i da se potaknu i osnaže daljnje aktivnosti. Na otvorenju je načelnik općine Matko Burić izrazio veliko zadovoljstvo i podršku ovakvom projektu.
„Namjera mi je da kreativnost ne doživljavamo kao pojam, već kao djelovanje, kojemu, naravno, prethodi razmišljanje, divergentno razmišljanje. Kreativno mišljenje je vještina na kojoj možemo raditi, pronalaziti različita i nova rješenja, poticati znatiželju, pomaknuti se iz uobičajene rutine, vidjeti i doživjeti svijet iz drugačije perspektive, promatrati kako drugi rade i učiti, i konačno, igrati se!
Vrlo česta prepreka je poznata izlika “nemam vremena”, ali i to je promjenjivo, pa pokušajem i iznalaženjem vremena, a onda ugodom u procesu rada i rezultatima, otvaraju se vrata “vremenu”. Kategorija “vrijeme” može biti na našoj strani ako se usudimo, ako shvatimo koje benefite dobivamo i mi i oni oko nas, koliko zadovoljstva, utjecaja na mentalno zdravlje, druženje i uzajamno napredovanje..
Mnoga istraživanja pokazuju kako talentu pripada samo 1 posto, ali vježbi i ustrajnosti ostalih 99 posto. I talent bez rada ostaje zarobljen“, istaknula je glumica lutkarica Božena Delaš, organizatorica izložbe, istaknuvši kako su u ovoj manifestaciji okupili i institucije koje se primarno bave odgojem i obrazovanjem kroz predškolski i školski sustav, ali i udruge, knjižnicu te Društveni centar Gradac koji u programu nudi razne kreativne radionice uz stručno vodstvo, za djecu ali i za starije. Glavni elementi radionica bili su izrada suvenira, interpretacija kulturne baštine, stem, programiranje, recikliranje, korištenje prirodnih materijala, uporaba odbačenih predmeta koje je moguće modificirati i dati mu novo svojstvo, te radionica čija je tema zajednički cilj( dajmo svoju 101 minutu za 101 kućicu dalmatinskoga psa!)
„Uz konkretan rad, u vođenju radionica i aktivnosti važno je poticati individualnost, poticati pronalaženje resursa u vlastitom biću pojedinaca, naučiti percipirati i zapažati okolinu na nov način, osnažiti iskru stvaralaštva, usuditi se biti drugačiji, biti otvoren prema neizvjesnom ishodu, preuzeti rizik, pokušati i pogriješiti, započeti iznova, ustrajati..“, poručila je Delaš.
Knjižnice su odavno postale inovativni javni prostori koji osim osnovne djelatnosti svojim korisnicima nude pregršt novih programa i usluga, osluškujući potrebe lokalne zajednice i kretanje svjetskih trendova suvremenog društva.
„Tako smo u suradnji s Institutom za razvoj i inovativnost mladih (IRIM) od 2018. godine krenuli u STEM (science, tehnology, engineering i mathematics) revoluciju. Cilj je bio uključiti djecu STEM, osigurati im prostor, tehnologiju, opremu i poduku i kroz taj program zadovoljiti njihovu prirodnu potrebu za istraživanjem te približiti im znanost. Kako bi osigurali donacije opreme, ali i djecu potakli na kreativna pomišljanja pratimo natječaje te aktivno sudjelujemo u svim IRIMovim projektima. Do sada smo u knjižnici kroz desetak ciklusa organizirali više od 50 radionica programiranja raznih igara, utrka robota, pametnih održivih rješenja, priručnih inovacija na kojima su sudjelovala brojna djeca, a za neka smo osvojili i nagrade kao npr. na natječaju iz 2021.godine IZRADI-OSVOJI s projektom “Brojač plažne knjižnice” osvojili smo prvo mjesto i glavnu nagradu 3D printer, a s projektom ” Uređaj protiv fjake” 3. mjesto uz bogatu opremu kao nagradu. Suradnja s IRIMom osigurala je našoj knjižnici vrijednu opremu koju korisnici mogu posuditi u knjižnici i koja je dio fonda knjižnice. Od STEM i IoT opreme koju imamo su micro: bit, Boson kompleti, AQ bit, 3D printer i trenutno aktualni Neuron set s kojim smo prijavljeni u trenutnom projektu Generacija Now.
Po završetku ovog ciklusnog projekta i nagradnog natječaja koji se očekuje u svibnju 2022., organiziramo nove edukativne radionice za najmlađe i tako im nastojimo odškrinuti vrata STEM- a, rekla je Mandalena Sinković Pavlović, ravnateljica Općinske knjižnice Hrvatska sloga Gradac
Od radionica u Društvenom centru vrijedno je istaknuti oslikavanje odjeće i tkanina za djecu i odrasle pod nazivom „Staro za novo“, te posebno aktivnost „Iza i ispred nas“ koja predstavlja reljefne likovne radove, tehniku kaširanja koje je osmislila i vodila akademska kiparica Adna Bakija Stanković. Osim ekološke komponente, radionice su imale za cilj osobni razvoj kao i razvoj umjetničkog izražavanja te stvaranja novih vrijednosti recikliranjem.
„Ovo je bila savršena prilika da kreativna Maja napokon izađe na vidjelo!“, „Adna nam je obećala da će od nas napraviti umjetnike!“, „Baš mi je trebao hobi!“, „Super mi je došlo da izađem iz kuće!“ „Kad smo ovako skupa i kad se družimo, još smo kreativniji!“, samo su neke od izjava polaznika radionice, a 6-godišja djevojčica Leona napisala je i pjesmicu:
Umjetnost za sve nas , to bi bio spas!
Neka luta svuda, bez nje nema nikuda.
U prirodi neka se skriva, tako neće imati mira.
Toliko ljubavi i sreće samo u umjetnosti se susreće!
Izložbu u gračkoj školi teško bi bilo zamisliti bez Uresnog društva Gradac. „Ove godine zbirka je posvetila vuni posebnu pažnju, kao tradicijskom materijalu za izradu odjevnih predmeta. Održano je 15 radionica pod logom “Klupko”, rekla je Mirjana Andrijašević, predsjednica Društva.
Izjave onih koji su se usudili, dali si vrijeme za rad i učenje, treća dob!
Osjećam se opušteno, kvalitetnije, radosnije, socijaliziram se, radujem se postignutim.
Psihički oslobođena, ispunjena, podiže životnu radost.
U meni se odvijao proces: Ma nije to za mene, nemam ja tu “crtu”..a onda kad sam krenula, sve je bilo poput igre, pa ja to mogu. Svatko bi trebao pokušati! Nastavljam raditi s unucima, sad imam toliko ideja i za njih.. Žao mi je što nisam ranije krenula!
Utječe na moje mentalno zdravlje, zamjećujem stvari i okolinu na nov način, sve ima novu dimenziju, kuća je puna novih detalja..
Moja kćer je jako kreativna, a ja sam tek sad započela s kreativnim radom, i najveće priznanje je kada joj pokažem svoje radove ona kaže: “Prekrasno, i ja bi jedno takvo!!” Eto, sad imamo problem, trebamo raditi više, da ne kažemo kako imamo unikatne poklone za drage ljude!