Grad Kriva Palanka u Sjevernoj Makedoniji bila je domaćin treće mobilnosti Erasmus+ projekta “Beyond The Limits With Learning”. Aktivnosti su se provodile od 22. do 25. ožujka 2022. u školi Joakim Krchovski i u različitim gradskim ustanovama. Hrvatski tim činili su učenici sedmoga razreda Marin Eremut, Mario Pažin, Lucija Marinović i Karmela Karamatić. Učiteljice u pratnji bile su Ivana Pudar Pećar, Dona Prović i školski knjižničar Mario Bebek.
Na priredbi dobrodošlice domaćini su nastojali gostima približiti makedonsku baštinu, folklor i povijesnu dramu nakon čega su predstavljene i ostale partnerske zemlje. Tema mobilnosti bila je “Pozitivno razmišljanje i motivacija”.
Nažalost, nalazimo se u vremenu kada zbog različitih okolnosti u društvu i svijetu dominiraju negativne misli i pesimizam. Sada nam je, više nego ikad, potrebna motivacija i pomoć kako bismo potaknuli pozitivan stav. Zato je ova mobilnost tematski došla u pravom trenutku. Pozitivno razmišljanje nije bježanje od stvarnosti kada stvari idu loše. Pozitivno razmišljanje je nešto što svjesno možemo pokrenuti. Učenici su različim radionicama nastojali osnažiti vlastite vrline, učili su kako iskazati misli i osjećaje, vježbali su kako zadržati pozitivan stav. Optimizam dokazano smanjuje stres, ali i pomaže u svladavanju svakodnevnih životnih izazova i obveza.
Uz radionice, putovanje je obilježio i niz zanimljivih kulturnih posjeta. U gradu je organiziran posjet gradskom muzeju i manastiru sv. Joakim Osogovski. Osim lokalnih znamenitosti, domaćini su odlučili pokazati najpoznatije i najposjećenije kutke svoje zemlje pa su organizirani izleti u Ohrid i Skoplje. Sve je očarao turistički biser Makedonije sa svojim starim gradom i jednim od najvećih jezera u Europi. Ohrid čuva možda najbrojnije tragove razvoja slavenske pismenosti i kulture te se s pravom nalazi na UNESCO-voj listi kulturne baštine. Skoplje svojom arhitekturom pokazuje tešku povijest i vladavinu različitih naroda, ali posjeduje i šarm modernog europskog grada. Posebno je emotivan bio obilazak Spomen kuće Majke Tereze gdje su sudionici otkrili detalje iz života ove posebne svetice i dobitnice Nobelove nagrade.
I ovo putovanje dokazalo je kako Erasmus+ projekti promiču vrijednosti uključivosti, raznolikosti i tolerancije te utječu na širenje znanja o zajedničkoj europskoj baštini i raznolikosti.
Aktivnosti su sufinancirane iz sredstava Europske unije, iz programa Erasmus+.
Izvor: OŠ Vladimir Nazor Ploče