Prijedlog Odluke o komunalnom doprinosu i prijedlog Odluke o komunalnoj naknadi izazvali su prijepore između vladajućih i oporbe na sjednici Gradskog vijeća Grada Ploča. Gradonačelnik Ploča Mišo Krstičević (SDP) podnio je amandman vezan uz smanjivanje komunalnog doprinosa za izgradnju obiteljskih kuća putem primjene manjeg korektivnog faktora, što znači veći iznos oslobađanja od komunalnog doprinosa, kao i izmjenu Prijedloga Odluke o komunalnom doprinosu na način da se točka 2. stavka 1. članka 8. koja glasi „dijete s posebnim potrebama čiji roditelji koriste porodiljni dopust do sedme godine djetetova života“, zamijeni s točkom: „dijete s posebnim potrebama čiji roditelji koriste porodiljni dopust do osme godine djetetova života“. U Odluku su ugrađeni određeni članci koji nisu bili u prijedlogu Odluke koja je bila na javnom savjetovanju i prema kojima gradonačelnik Ploča fizičku osobu koja gradi obiteljsku kuću radi rješavanja stambenog pitanja po prvi put može osloboditi plaćanja komunalnog doprinosa, najviše do 50 posto. Boris Šuman (MOST) amandmanom je zatražio da se članak koji se odnosi na određene pogodnosti za hrvatske ratne vojne invalide proširi na sve branitelje, odnosno da glasi: „Potpuno oslobađanje od komunalnog doprinosa na području Grada odnosi se na hrvatske branitelje iz Domovinskog rata, koji grade, dograđuju, nadograđuju, rekonstruiraju ili ozakonjuju obiteljske kuće, a koji to pravo ostvaruju primjenom odredbi zakona kojim se uređuje pitanje hrvatskih branitelja iz Domovinskoga rata i članova njihovih obitelji.
U, na trenutke, žešćoj raspravi, vladajući su naglašavali prednosti koje će imati određeni broj građana. Damir Živković, pročelnik Upravnog odjela za gospodarski razvoj, isticao je kako su prema postojećoj jediničnoj vrijednosti uvjeti u Pločama povoljniji od mnogih gradova i općina u okruženju i šire, poput Metkovića, Gradca, Slivna, Trogira, Poreča ili Vodnjana. Krešimir Šunjić (HDZ) smatra se na ovaj način vrši dodatni pritisak na građane da bi im se nešto vratilo. Uvjerenja je da pritisak na građane mora biti što manji kako bi se počeo rješavati problem depopulacije na gradskom području. „Ovo je pokušaj postizanja socijalne pravde uzimanjem od građana“, rekao je Šunjić. Krstičević mu je odgovorio da će građani sada biti u povoljnijoj situaciji i da „ova Odluka rasterećuje građane, a opterećuje kapital i to je njena najveća vrijednost“. Stjepan Vlahović (HDZ) naglasio je kako bi za potpuno sagledavanje situacije bilo neophodno da se sadašnje stanje usporedi sa starim stanjem, ali to nije učinjeno, dok je Darjan Barbir (Pločanska stranka) upitao kako će se doći do toliko potrebnih novih radnih mjesta i kako dovući kapital ako se tjeraju investitori. Gradonačelnik Ploča odgovorio mu je kako je teoretski moguće da se otjeraju pojedini investitori, ali se željelo rasteretiti građane, što je u raspravi potvrdio i SDP-ov vijećnik Josip Ostojić.
Kada je u pitanju komunalna naknada, djelomično je uvažen prijedlog Lučke uprave Ploče da se predloženi postotak koeficijenta namjene umanji, ali nije prihvaćen prijedlog tvrtke Adriatic Tank Terminals d.o.o. Oni su, između ostaloga, istaknuli kako je sva komunalna infrastruktura koja postoji na području luke Ploče u nadležnosti Lučke uprave Ploče, te da Grad Ploče niti gradi niti održava tu komunalnu infrastrukturu. Poslovni subjekti dva puta plaćaju naknadu za izgradnju i održavanje komunalne infrastrukture: jednom u korist Lučke uprave Ploče (koja tu infrastrukturu doista gradi i održava) a drugi puta u korist Grada Ploče (koji po pitanju te infrastrukture ne čini ništa). Zato su mišljenja da, ako je već plaćanje komunalne naknade zakonska obveza, te bi gospodarske subjekte trebalo opteretiti najmanjom, a ne najvišom stopom komunalne naknade.
Za odluke o komunalnom doprinosu i komunalnoj naknadi glasovalo je osmero vijećnika SDP-a i MOST-a, dok je protiv bilo petero vijećnika HDZ-a i Pločanske stranke.