U župi Srca Isusova i Marijina u Vidonjama na prvi korizmeni petak blagoslovljene su postaje novog križnog puta. Blagoslov, pobožnost križnog puta te misno slavlje predvodio je domaći sin, splitsko-makarski nadbiskup mons. Marin Barišić.
– Evo nas na putu naših očeva, djedova i baka kojim su išli svakodnevno, ponekad i nekoliko puta dnevno. Život im je bio težak, kao i teret kojeg su ovuda nosili. Taj njihov povijesni hod mi danas ugrađujemo u križni put. No, ako bolje sagledamo, njihove životne poteškoće i križevi već tada su bili prepoznatljivi u ovom Kristovom putu, kazao je nadbiskup Barišić prigodom blagoslova postaja križnog puta.
Istaknuo je da ovaj događaj vidi kao čin zahvalnosti njihovih potomaka kojim im priznajemo da su nam na tom putu ostavili duboki trag ljudskosti, vjere, nade i ljubavi. „Na tom starom putu blagoslivljamo ovaj novi križni put u kojem vidimo njihovu budućnost, jer njihov život nije prošlost nego je u Kristovom križu budućnost. Vjerujem da je ovo za naše pokojnike radostan dan – gledati da njihove stope vjere slijede i njihovi potomci..Pozvao je sve okupljene da svoj životni križ i poteškoće, iako možda danas imamo manje tereta na ramenima, a više u duši i srcu, upišemo u ovaj njihov i Kristov križ.
Nakon blagoslova molila se pobožnost križnog puta. Mještani su pobožno, moleći i pjevajući, prešli put koji je nekada vodio do starog sela i stare župe, malo duži od dva kilometra sve do kapele sv. Liberana na Gomilama. Ispred te kamene kapele sagrađene 1861. godine, slavljena je sveta misa. Uz mons. Barišića u suslavlju su bili i župnik don Mladen Margeta te don Nikola Šakić.
Govoreći u homiliji o korizmi, koja je ove godine obilježena postom i molitvom za mir u Ukrajini i u čitavom svijetu, nadbiskup Barišić je to vrijeme priprave za Uskrs sažeo u dvije riječi – solidarnost i sinodalnost. Solidarnost opisuje kao univerzalnu, ne poznaje granice i uključuje sve ljude i nacije – braća smo i sestre. Upravo zbog toga kroz našu stvarnost moramo ići zajedno, a to i jest sinodalni hod. „Korizma proširuje uskoću naših pogleda i našega srca, otvara našu sebičnost, čini nas na svoj način prisutnijima i aktivnijima u ovoj stvarnosti. Korizma nas podsjeća na ono bitno za naš život – daneprestano tragamo za vlastitim obraćenjem te da iskreno povjerujemo u evanđelje i Isusa Krista. Na to nas podsjeća i pepeo Čiste srijede“, naglasio je te izdvojio tri važna momenta na koja smo pozvani za vrijeme korizme: dobra djela, molitva i post. Pojasnio je da smo pozvani duboko pogledati sebe u odnosu prema materijalnom i prema potrebama drugih, da molitva nije prisila već dijalog koji proizlazi iz ljubavi i zajedništva te da nam je više od odricanja od hrane potrebno odreći se sebičnosti, ogovaranja i podmetanja. „Neka nam ova korizma bude blagoslovljena, da već ovdje možemo doživjeti smisao korizme, a to je proslava uskrsnuća i otkrivanje najvećeg blaga kojeg možemo imati – Isusa Krista, zaključio je mons. Barišić.
Župnik don Mladen Margeta zahvalio je nadbiskupu Barišiću što je odvojio vremena i snage da uveliča ovaj dan i zajedno sa svojim narodom pređe ovaj križni put. Zahvalio je i svima koji su pomogli u realizaciji ovog projekta te najavio da će se pobožnost križnog puta na tom mjestu moliti svakog korizmenog petka.
Stanislav Soldo/Dubrovački vjesnik
Kristina Bitanga/Splitsko-makarska nadbiskupija