Natjecanje Europsko stablo 2022. godine započelo je danas, 1. veljače i traje do 28. veljače 2022. godine.
Republiku Hrvatsku ove godine predstavlja pobjednik nacionalnog natjecanja Hrvatsko stablo 2021. godine – Stoljetni div u srcu Slavonije. Riječ je o oko 130 godina starom stablu golemog mamutovca ili sekvoje (Sequoiadendron giganteum (Lindl.) J.Buchh.; sinonim: Sequoia gigantea (Lindl.) Decne.), kojega je na europsko natjecanje kandidirala Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije kao nacionalni koordinator natjecanja. Smješten u sklopu EPIcentra Sequoia Slatina, predstavlja jedini zaštićeni primjerak ove vrste stabla u Hrvatskoj te se ubraja među najstarije primjerke u Europi. Pretpostavlja se da ga je tijekom 19. stoljeća posadila plemićka obitelj Schaumburg-Lippe, istodobno kada su najstarije sekvoje, izvan svog prirodnog staništa, zasađene u Engleskoj. Stablo golemog mamutovca zaštićeno je sukladno Zakonu o zaštiti prirode u kategoriji spomenika parkovne arhitekture kao pojedinačno stablo 1967. godine.
Izboru za pobjednika natjecanja Europsko stablo 2022. godine možete pristupiti javnim glasovanjem i odlučiti između 16 kandidata natjecanja. Uz Stoljetnog diva u srcu Slavonije, predstavnika Republike Hrvatske, na natjecanju Europsko stablo 2022. godine sudjelovat će i sljedeći kandidati:
- Divovska sekvoja pred zgradom fakulteta Notre Dame de Bonlieu – Patrijarh koji štiti studente iz Belgije;
- Stablo djeda Kolje iz Bugarske;
- Raspjevana lipa – Izvor nadahnuća i energije iz Češke Republike;
- Kraljevski bor – Moćni kralj u središtu učenja o prirodi iz Estonije;
- Ja sam Tilia – Lipa pored župnog dvora u Maasnielu iz Nizozemske;
- Multisekularni slatki kesten s Audranovog trga – Stablo livade koje je postalo urbano iz Francuske;
- Kulturalni par – Viseći par japanskih akacija iz kazališta Csokonai u Debrecinu iz Mađarske;
- Aģin veliki hrast – Aģin veliki hrast i prispodoba o njegovu oslobođenju iz Latvije;
- Stablo kestena od stotinu konja iz Italije;
- Hrast Dunin – Čuvar prašume Białowieża iz Poljske;
- Veliki hrast plutnjak iz Portugala;
- Turgenjev hrast iz Ruske Federacije;
- Kišobran s Visokih Tatri – Simbol mjesta Starý Smokovec iz Slovačke;
- Hrast šume Conxo – Drvo slobode iz Španjolske;
- Kippfordovo nagnuto stablo – Prkosan, usamljen glog čuva Škotsku obalu iz Ujedinjenog Kraljevstva.
Javno glasovanje započinje putem online stranice www.treeoftheyear.org u ponedjeljak 01. veljače 2022. godine u 00:00:00 sati do 28. veljače 2022. godine u 23:59:59 sati. Glasovati se može s jedne e-mail adrese. U razdoblju od 22. do 28. veljače 2022. godine rezultati glasovanja bit će tajni.
Pobjednik natjecanja proglasit će se 23. ožujka 2022. godine na mješovitoj – online/onsite ceremoniji dodjele nagrada popraćenoj Konferencijom “planting4Future” u Bruxellesu.
Upute za glasovanje:
– pristupiti stranici https://www.treeoftheyear.org/; – odabrati dva kandidata i glasovati; – za potvrdu odabira kandidata u naznačeno mjesto upisati e-mail adresu; – glas će biti uvažen tek nakon što kliknete na link koji dobijete na e-mail adresu.
|
Međunarodno natjecanje Europsko stablo godine naglašava važnost starih stabala u prirodnoj i kulturnoj baštini te, za razliku od ostalih, ovim se natjecanjem nastoje pronaći i promovirati stabla ukorijenjena u život i rad ljudi koja svojom pričom svjedoče o prošlosti i povezanosti s ljudima.
Međunarodno natjecanje Europsko stablo godine započelo je 2011. godine. Inspirirano je popularnim festivalom Stabla godine koji već dugi niz godina u Češkoj Republici organizira Češka udruga za zaštitu okoliša.
Organizator natjecanja je Environmental Partnership Association (EPA) u suradnji s European Landowners Organisation i Europskom komisijom.
Svake godine natjecanju se priključuje stotine tisuća glasača diljem Europe i šire. Republika Hrvatska natjecanju se priključila 2017. godine kada je prihvaćena kandidatura Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije za nacionalnog koordinatora natjecanja ispred Republike Hrvatske. Time je, u partnerstvu s Fakultetom šumarstva i drvne tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatskim šumama d.o.o. i Hrvatskim agrometeorološkim društvom, Javna ustanova postala organizatorom nacionalnog natjecanja Hrvatsko stablo godine.
Dosadašnji hrvatski predstavnici na europskom natjecanju bili su Azijska platana u Trstenom na trgu ( 2018.) s osvojenim 7. mjestom, Gupčeva lipa (2019.) s osvojenim 11. mjestom, Zaljubljeni Ginko iz Daruvara (2020.) s osvojenim 2. mjestom te Čokoladno stablo naših uspomena – Najstarija Medulinka (2021.) s osvojenim 10. mjestom.
Ovim putem pozivamo Vas da glasate za Stoljetnog diva u srcu Slavonije te svojim glasom podržite Republiku Hrvatsku u natjecanju Europsko stablo 2022. godine kako bismo zajednički doprinijeli promociji prirodne baštine Republike Hrvatske, a posebice one zaštićene – najvrjednijeg resursa s kojim raspolažemo.
Hrvatskom kandidatu Stoljetnom divu u srcu Slavonije želimo puno sreće i uspjeha na europskoj pozornici tijekom veljače 2022. godine!