“Svjetsko more raste otprilike četiri milimetra svake godine, to možda ne zvuči puno, ali za 10 godina to je 4 i pol centimetra, a za sto godina pola metra”, javlja RTL
Četiri riječi u Glasgowu će se ovih dana najviše ponavljati – ugljik, automobili, novac i šume. Mi bi smo rado dodali i riječ more. Jer Hrvatska je velikim dijelom položena uz more a oni koji žive uz more i na moru klimatske promjene će među prvima osjetiti. Ne zaustavi li se globalno zagrijavanje, razina Jadranskog mora povećala bi se od pola metra do metra. Time bi recimo dosad prestižni prvi red do mora, značio prvi red u moru.
“Mi idemo prema svijetu koji je topliji za tri stupnja i to je veliki problem. Zašto? To zagrijavanje nije jednoliko, tijekom cijele godine. Nama se događaju ekstremni događaji. Ovo godine je bila klimatski bizarna situacija da u Kanadi imamo temperaturu gotovo 55 stupnjeva. To nije zabilježeno nikada. Probijanjem te granice od 1.5 takve stvari će nam se sve više događati, a to želimo izbjeći”, rekao je klimatolog Državnog hidrometeorološkog zavoda, Ivan Güttler.
Želimo izbjeći i ovo. Nije Atlantida, ali jesu Zadar, Split i Pula za 80 godina prema procjenama neprofitne udruge Climate Central.
“Svjetsko more raste otprilike četiri milimetra svake godine, to možda ne zvuči puno, ali za 10 godina to je 4 i pol centimetra a za sto godina – pola metra. S tim da se mi bojimo da se taj trend ne ubrza. Do kraja stoljeća ne moramo očekivati masovno potapanje Hrvatske obale, ali dijelovi obale koji su niži, tu se često navodi obala Doline Neretve su pod visokim rizikom”, rekao je Guttler.
UN u svojim predviđanjima upozorava da bi razina mora mogla narasti i do jednog metra. A to znači da bi recimo Singapore, Glasgow, Rio de Janeiro, Hong Kong – također mogli plivati pod vodom.
“Molimo svi zajedno da se plač Zemlje i plač siromašnih čuje i da ovaj sastanak donese odgovore koji ponuditi nadu budućim generacijama”, poručio je nedavno papa Franjo.