Na četiri objekta na gradskome području postavit će se sunčane (fotonaponske) elektrane, kao obnovljivi izvori električne energije koji Sunčevu energiju izravno pretvaraju u električnu energiju. Riječ je o objektima Autobusnog kolodvora i Doma kulture u Pločama, gdje su elektrane već postavljenje, dok će se na Domu športova postaviti uskoro, a na Domu kulture u Peračkom Blatu nakon završetka sanacije krovišta. Ukupna vrijednost investicije za Autobusni kolodvor i domove u Pločama i u Peračkom Blatu, bez Doma športova, je oko 365 tisuća kuna, bez PDV-a.
Financiranje su osigurali Grad Ploče i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u odnosu 60 naprema 40 posto. Realizacijom ovoga projekta spomenuti objekti osigurat će energiju za vlastite potrebe u ljetnim mjesecima, dok će se višak električne energije vraćati u elektro energetski sustav po tržišnim cijenama.
Kada je u pitanju instalirana snaga, za Autobusni kolodvor je to 15 kW AC snage, koja se pušta u sustav, a instalirana DC snaga u fotonaponskim panelima na krovu je 17,1 kW. Za Dom kulture u Pločama je 10 kW, instalirana DC snaga u fotonaponskim panelima na krovu je 11,4 kW, a za Dom kulture u Peračkom Blatu je također 10 kW, instalirana DC snaga u fotonaponskim panelima na krovu je 11,4 kW. Ukupna godišnja ušteda na spomenuta tri objekta je oko 40 tisuća kuna.
Elektrane na Autobusnom kolodvoru i pločanskom Domu kulture su puštene u probni rad krajem lipnja, a za puštanje u trajni pogon treba završiti izvedbene projekte, koji su u završnoj fazi, ovjeriti građevinske dnevnike i dogovoriti s HEP-om pregled Instalacije i puštanje u pogon.
Sunčane (fotonaponske) elektrane su obnovljivi izvori električne energije koji Sunčevu energiju izravno pretvaraju u električnu energiju. Izravna proizvodnja električne energije iz energije Sunca pomoću fotonaponskih (FN) modula predstavlja najjednostavniji način pretvorbe Sunčeve energije u drugi korisni oblik. Princip rada FN modula temelji se na fotonaponskom efektu, odnosno pojavi napona na kontaktima poluvodičkog uređaja kad se njegova površina osvijetli.
Fotonaponski modul ima životni vijek od preko trideset godina i jedan je od najpouzdanijih poluvodičkih proizvoda. Uzimajući u obzir i energiju koja je utrošena u proizvodnju FN modula, vrijeme povrata uložene energije (EPBT) iznosi dvije do četiri godine. Emisija ugljičnog dioksida u okoliš, koja se događa prilikom proizvodnje FN modula, po jedinici energije koju FN modul proizvede tijekom životnog ciklusa, je nekoliko desetaka puta manja u usporedbi s fosilnim gorivima. Na kraju životnog vijeka FN moduli se mogu gotovo u potpunosti reciklirati, a sastavne sirovine mogu se ponovno koristiti.
O ovoj temi čitajte u novom broju Dubrovačkog vjesnika koji je na pločanskim kioscima od petka ujutro!