NTF je tužen zbog jednostranog raskida ugovora s britanskom kompanijom „Deltagrip“ iz 2008. godine
Naftni terminali Federacije BiH (NTF) dužni su kompaniji „Deltagrip Trading“ iz Velike Britanije platiti odštetu višu od 4,5 milijuna dolara, pravomoćno je presudio Visoki trgovački sud u Zagrebu 2. travnja ove godine, piše Dnevni avaz.
Zatezne kamate
– Pobijanom presudom u točki 1. izreke naloženo je tuženiku naknaditi tužitelju štetu u iznosu od 4.186.230,47 USD, zajedno s pripadajućim zakonskim zateznim kamatama od 25. svibnja 2009. do 30. lipnja 2011. po stopi propisanoj za ostale odnose – navodi se u presudi, što, prema konačnom izračunu, iznosi više od 4,5 milijuna dolara.
NTF je tužen zbog jednostranog raskida ugovora bez pravne osnove, a čime je nanesena šteta britanskoj kompaniji. Međutim, NTF nema novca da isplati traženi novac. U cijelu priču pokušava se uvući privredno društvo „Operator – Terminali Federacije“ (OTF), a koje bi, prema mišljenju NTF-a, trebalo, uz prethodnu suglasnost Vlade FBiH, podići kredit i izmiriti dugovanja po spomenutoj presudi.
Upućeni u cijeli slučaj nisu sigurni je li to u interesu OTF-a, budući da NTF nema riješene imovinske odnose. Naime, iako je NTF u vlasništvu Federacije BiH kao kompanija, sva imovina poduzeća nalazi se u susjednoj Hrvatskoj, a ista ta imovina nije nikad upisana na Federaciju BiH.
Na ovaj način otvaraju se vrata za crni scenarij da OTF izmiri sva dugovanja NTF-a, a da nakon toga susjedna Hrvatska, na primjer, odluči prodati imovinu NTF-a bez prava prvenstva kupovine. Na ovaj način Federacija BiH ostala bi bez višemilijunskih ulaganja budžetskog novca.
Podsjećamo, kompanija „Deltagrip Trading“ iz Velike Britanije saopćila je da je zaprimila presudu Visokog trgovačkog suda Republike Hrvatske kojom je djelomično usvojen njihov tužbeni zahtjev zbog raskida ugovora s NTF-om i da joj je dosuđena naknada štete od oko devet miliona dolara.
Naknadno je u pregovaračkom procesu između NTF-a i „Deltagripa“ dogovoreno da kompanija iz Velike Britanije odustane od dijela svojih potraživanja te je iznos presude smanjen za skoro 50 posto, što je potvrđeno i konačnom presudom Visokog trgovačkog suda u Zagrebu.
Na čelu NTF-a, inače strateške firme u vlasništvu FBiH koja vrijedi više od 700 milijuna KM, nalazi se Josip Tomić. Mediji su već objavljivali da je Tomić 2014. godine pravomoćno osuđen pred Županijskim sudom u Dubrovniku za privredni kriminal upravo u NTF-u.
Smijenjen 2009.
Prema pisanju medija, Finansijska policija 2008. godine podnijela je prijavu protiv Josipa Tomića i drugih, kao i nekadašnjeg premijera FBiH Nedžada Brankovića i tadašnjeg ministra energije i rudarstva Vahida Heće zbog sklapanja štetnih ugovora s britanskom firmom „Deltagrip“.
Nakon toga Ibrahim Bećirbegović, generalni direktor Terminala FBiH, u decembru 2009. godine smijenio je Tomića s mjesta predsjednika Uprave NTF-a i imenovao Nikolu Štulu, dugogodišnjeg inženjera u ovoj firmi.
Štula je nakon toga izjavio da je Tomić poslije smjene otuđio dio dokumentacije NTF-a. Nova uprava sačinila je analizu ugovora s „Deltagripom“ i, prema njihovim podacima, zbog niske cijene najma i kaznenih penala NTF je na ovim ugovorima izgubio više od tri miliona KM.
Nikšićeva vlada platila 15 milijuna KM
Nakon smjene Josipa Tomića 2009. godine i nove uprave dolazi i do prekida ugovora s „Deltagripom“, a nakon tužbe Arbitražnog suda međunarodne trgovinske komore iz Pariza (ICC) i presude u korist „Deltagripa“ iz 2012. godine računi NTF-a su blokirani, što je ovu stratešku firmu dovelo na rub stečaja.
Tadašnja Vlada FBiH, s Nerminom Nikšićem na čelu, da bi spasila NTF od stečaja, bila je primorana podići kredit kod komercijalnih banaka da bi isplatila 15 miliona KM „Deltagripu“ prema prvoj presudi Arbitražnog suda u Parizu.
Novalić ponovo imenovao Tomića
Predstavnički dom Parlamenta FBiH 31. marta 2015. godine potvrdio je imenovanje nove Vlade FBiH, s premijerom Fadilom Novalićem na čelu. Vlada FBiH sredinom 2016. godine na poziciju direktora Naftnih terminala FBiH u Pločama vratila je Josipa Tomića.
Slike: Dnevni avaz