Desetak dana kasnije nego inače, u Neretvanskoj dolini počela je berba jagoda. Posađene su na 30-ak hektara s kojih će se ubrati 600 do 800 tona. Uzgajivači kažu da su zadovoljni prvom otkupnom cijenom i potražnjom. U berbi se strogo poštuju epidemiološke mjere, javlja HRT.
U Vidu pokraj Metkovića u čarobna proljetna jutra u prvom su planu jagode, u drugom berači, u pozadini nalazišta antičke Narone.
Oko 30 kilometara južnije, između Opuzena i ušća Neretve, golema plantaža vrvi radnicima.
– Oko 30 berača uberu oko tri tone jagoda dnevno. Potražnja je ogromna i što se tiče tržišta, svakoga dana sve što se ubere ide izravno sutra na police, kaže Ivan Bjeliš.
Veliki proizvođač je i Gradimir Šešelj. Najponosniji je na jagode koje rastu na plodnoj zemlji u srcu neretvanske močvare. Zadovoljan je i otkupnom cijenom.
– Krenulo je dobro, otkupni centri su formirali cijenu 20 kuna, to je izvrsno. Kvaliteta je dobra, korona nas sputava malo, kaže.
Upravo zbog situacije izazvane koronavirusom, u berbi svi pošuju stroge epidemiološke mjere. Svi berači nose maske i rukavice.
Uz kvalitetu i svježinu koje su neupitne, upravo su epidemiološke mjere ono što najviše zanima kupce. Teško je utvrditi na koji se način beru i prevoze jagode koje dolaze iz uvoza, a kod domaćih – sve se lako može provjeriti.
Autor: Pero Štrbe