Međunarodni dan socijalnog rada obilježava se svake godine trećeg utorka u ožujku, ove godine je to – 16.ožujak. Sloganom – „Ja sam, dakle mi (je) smo“ naglašava se socijalna solidarnost i globalna povezanost.
Ove godine mi, socijalni radnici u Hrvatskoj, imamo veliki razlog za proslavu svog dana zbog toga što smo stručno i kompetentno odgovorili na sve izazove koje su pred struku postavili pandemija i potresi.
U uvjetima od prije nedovoljnih resursa (materijalnih, ljudskih) a u novim teškoćama zbog pandemije, naročito potpunog “zatvaranja” u proljeće 2020.godine, a i nakon toga, održavali smo kontakt sa korisnicima na sve dostupne načine – putem interneta, mobilnih telefona i to 24 sata dnevno, pružajući podršku, savjete, dajući upute kako da roditelji koji ne žive s djecom ostvare tada više nego ikad dragocjeni kontakt; provjeravali sigurnost djece koja žive u rizičnim okolnostima; osiguravali sigurnost žrtvama nasilja; a po potrebi bili smo i u neposrednom kontaktu sa korisnicima i u njihovim domovima, a isto tako i s korisnicima koji su na smještaju u domovima za djecu, domovima za starije i udomiteljskim obiteljima. Mogli bismo reći kako je nastao novi „socijalni rad preko mobitela i interneta”- kojim su socijalni radnici održavali kontakt i pružali pomoć i podršku svojim korisnicima.
Za korisnike i usluge koje se ne mogu pružiti putem mobitela, telefona ili interneta, socijalni radnici su pružali usluge u domovima korisnika, pazeći na njihovu i vlastitu sigurnost (dostava paketa živežnih namirnica, osobni kontakt s obitelji u riziku…). Ono što je tada trebalo svim korisnicima je podrška, nada i ohrabrenje da će proći kroz krizu koju je izazvala pandemija.
Potresi su pokazali snagu nas socijalnih radnika jer smo i sami bili u izrazitom stresu, nesigurnosti i neizvjesnosti – a i dalje dali smo sve od sebe kako bi osigurali sigurnost korisnicima.
Samoinicijativno smo se javili za rad na potresom pogođenim područjima, te su formirani mobilni timovi u organizaciji Hrvatske komore socijalnih radnika i Ministarstva nadležnog za socijalnu skrb, te smo se uključivali u volonterske timove Crvenog križa; samoinicijativno skupljali razne vrste pomoći. Nevidljivi dio posla, administraciju za više od 36472 jednokratnih naknada stradalima u potresu odradili su stručni radnici iz više centara za socijalnu skrb, uzimajući to kao prioritet i radeći i van radnog vremena.
Svjedoci smo nastajanja „novog socijalnog rada u kriznim situacijama” – jer, kao što znamo, kriza nije završila. Pandemija traje i dalje, još uvijek se suočavamo s teškim posljedicama potresa, kao i neizvjesnosti pojave novih većih potresa.
Rezimirajući sva iskustva, možemo biti ponosni na struku, i na nas kao pojedince, te svima nama zaželjeti sretan Međunarodni dan socijalnog rada!
Predsjednik Hrvatske komore socijalnih radnika
- sc. Antun Ilijaš, diplomirani socijalni radnik