„Ova ponuda je sramotno i nehumano ruganje u lice ljudima koji su čitav životni vijek proveli u Luci Ploče, ljudima koji su izigrani od strane bivše Uprave na čelu s Ivicom Pavlovićem, a sad to pokušava učiniti i aktualna Uprava“, istaknulo je dvadesetak podstanara u lučkim stanovima na Trgu kralja Tomislava u Pločama, organiziranih u istoimenu udrugu, reagirajući na ponudu za otkup stanova od strane Luke Ploče d.d., čime drama oko stanova izgrađenih početkom i sredinom devedesetih godina prošloga stoljeća dostiže vrhunac.
Naime, polovicom studenoga ove godine Nadzorni odbor Luke Ploče d.d. donio je Odluku o prodaji stanova u vlasništvu dioničkog društva Luka Ploče d.d., kojom je odlučeno da će stanovi prvotno biti ponuđeni na otkup korisnicima stanova. Oni će moći birati da plate jednokratno, uz odobreni popust od deset posto ili obročno, uz plaćanje pune cijene, na rok od pet godina. U Luci su ustvrdili da je cijena stanova definirana na temelju procjene kojom je ovlašteni sudski vještak građevinske struke utvrdio tržišnu vrijednost svakog pojedinog stana, ovisno o starosti građevine, lokaciji i postojećem stanju, uz priznavanje troška investicijskih ulaganja. Tako npr. stan veličine oko 78 metara četvornih košta nešto više od 59 tisuća eura ako se plaća jednokratno ili preko 65 tisuća eura uz obročno plaćanje na rok od pet godina. Korisnici stanova trebaju se o ponudi očitovati u roku od 30 dana, a dužnicima koji ne podmire dugovanja, neće se ponuditi stanovi na prodaju.
Ova Odluka izazvala je bijes i ogorčenje korisnika stanova. Naglašavaju kako „ponuda nije prihvatljiva jer nije po modelu prodaje stanova na kojima postoji stanarsko pravo, dakle uz povlaštenu cijenu prodaje uzimajući u obzir da je svim akterima ove priče to obećano još za vrijeme Domovinskoga rata. Zaboravlja se da su među ovim ljudima i hrvatski branitelji koji su svoje vrijeme provedeno na ratištu itekako platili jer nisu imali prilike ni uvida u raspodjelu stanova kako se to činili 94-te mnogima. Mnogi su u to vrijeme stanove plaćali između 20 tisuća i 40 tisuća kuna. Dobili su rješenja za vrijeme Domovinskoga rata, a članove naše udruge ostavili su s obećanjima, dok su itekako dobro bili upućeni u mijenjanje Zakona o prodaji stanova“. Pri tome su nam predočili jedan ugovor iz kojeg je vidljivo da je cijena stana od 60-ak „kvadrata“ oko 34 tisuće kuna, raspoređenih na preko 200 mjesečnih obroka po oko 167 kuna.
„Od nas je tražen i imovinski status, pa je i u tom smislu riječ o diskriminaciji onih lošega statusa. Povrijeđeno je naše pravo na dom, kao temeljno ljudsko pravo zaštićeno čl. 34 Ustava. Niste uzeli u obzir ni činjenicu da je riječ o osobama starije životne dobi, koje su u mirovini, većina lošeg zdravstvenog stanja i nisu kreditno sposobni“, stoji u odgovoru Luci Ploče.
Podsjetimo, prijepori oko lučkih stanova nastali su još u bivšoj državi kada su se izrađivale rang liste nastajale bodovanjem po raznim kriterijima, pa su stanarsko pravo dobivali oni koji su prvi na listi u skladu s brojem stanova. Nerijetko nije bilo tako, pa se događalo, kako su nas izvijestili članovi Udruge, da stanarsko pravo, umjesto ljudi koji su bili među prvih deset, dobije osoba plasirana ispod 60-og mjesta na listi.
Nakon što su izgrađeni stanovi na Trgu kralja Tomislava sadašnji stanari su samoinicijativno ušli u njih, očekujući povoljno rješenje o dodjeli stanarskog prava. Poslodavac im je, izvijestili su nas, uručio ključeve a nakon toga i ugovore o najmu. U tim stanovima žive do današnjih dana očekujući povoljno rješenje, koje im je, kako tvrde, jamčila bivša Uprava Luka Ploče d.d.
Dolaskom nove Uprave, poslani su im i novi ugovori o najmu za 2019. godinu s tri puta većom cijenom najma, umjesto dotadašnjih osam kuna po metru četvornom tražilo se od njih da plaćaju 25 kuna po „kvadratu“, bez, istaknuli su, priznanja njihovih ulaganja u održavanje stanova, koja su, zbog proteka vremena, bila nužna. Jedan od korisnika tvrdi da ima račune za gotovo 200 tisuća kuna potrošenih na stanarinu, pričuvu i održavanje stana tijekom proteklog razdoblja od 25 godina. Svi su odbili potpisati nove ugovore, a Luka Ploče d.d. im je tijekom cijele 2019. godine slala uplatnice po starim cijenama, koje su podmirivali.
S obzirom na trenutačne pozicije dviju strana, teško je predvidjeti kako će se situacija razvijati. Korisnici stanova bezuspješno su kontaktirali DORH i USKOK. Na rubu su psihičke izdržljivosti i tvrde da ništa ne žele besplatno nego samo žele platiti stanove po prihvatljivoj cijeni. Sada čekaju odgovor od Luke Ploče na njihov prijedlog da se,u međusobnoj suradnji, dogovore o uvjetima kupnje stanova i ističu kako su spremni braniti pravo na dom.
O ovoj temi čitajte u novom broju Dubrovačkog vjesnika koji će na pločanskim kioscima biti od petka ujutro!