Ovogodišnja sezona berbe mandarina bila je iznimno loša. Neretvanski voćari nisu zadovoljni prodajnom cijenom niti načinom i uvjetima otkupa. Dapače, naglašavaju da je ova godina nakon što se sve zbroji i oduzme među najlošijima u povijesti uzgoja mandarina. Stoga su uputili otvoreno pismo resornoj ministrici, Mariji Vučković. Poljoprivrednici su posebno ljuti što se ništa od obećanja sa sastanka održanog 6. Rujna uoči početka berbe mandarina u Ministarstvu poljoprivrede nije ostvarilo.
Predsjednik udruge proizvođača mandarina, željko Bjeliš podsjeća da su među ostalim od nadležnih državnih institucija zatražili da se o mandarini kao 1. voćnoj vrsti u RH, povede više brige te da se krene u smjeru uspostave institucije koja bi sveobuhvatno radila na mandarini.
– Tražili smo da se ide u institucionalnu nadogradnju Centra za zaštitu bilja, gdje se već duži niz godina provodi SIT tehnika. Mladih agronoma, spremnih na izazove i učenje u dolini Neretve ima, međutim oni ovdje stručno propadaju, a sa njima i cjelokupna poljoprivredna proizvodnja, upozorava Bjeliš.
Voćari su kao veliki problem istaknuli i zalijevanje nasada nekvalitetnom vodom.
– Upoznali smo stručne službe Ministarstva sa lošom kvalitetom vode za navodnjavanje, koja nas prati svake godine, od sadnje proljetnih povrtlarskih kultura pa dalje. Skrenuli smo i pažnju na to da poljoprivredni proizvođači ne mogu zaustaviti proizvodnju i čekati izgradnju sustava za navodnjavanje te da je potrebno osigurati kvalitetnu vodu tokom cijele proizvodne sezone-istaknuo je Bjeliš.
Za intenzivnu proizvodnju mandarina nužno je izraditi višegodišnji programa potpore proizvođačima mandarina, po uzoru na druge osjetljive sektore, s obzirom na to da je sektor agrumarstva postao iznimno osjetljiv na klimatske promjene i u ovakvim agroekonomskim uvjetima neodrživ. No, čini se da se ništa po tim pitanjima nije učinilo-upozorava se u priopćenju udruge Neretvanska mladež.
Osim što mandarine ne mogu prodati, neretvanski voćari ne mogu sudjelovati ni u povlačenju sredstava iz EU fondova niti drugih poticaja jer je neriješeno zemljišno knjižno stanje na terenu pa parcele nisu upisane u ARKOD sustav.
– Istaknuli smo problem neriješenog državnog poljoprivrednog zemljišta, ali i zemljišta koje je dijelom privatno, a dijelom državno te kao takvo neprihvatljivo za upis u ARKOD sustav. Imamo nerazmjer u službenim podacima i razlici od oko 400 hektara mandarina koje nisu u ARKOD sustavu. Stoga bi trebalo izraditi „katastra agruma“, koji bi bio podloga za upis umjesto dokaza o vlasništvu ili posjedu zemljišta. Dodatni je problem što se sve parcele koje nemaju uredne papire, brišu iz ARKOD-a nakon 31.12.2020, pa bi Ministarstvo poljoprivrede trebalo otvoriti ARKOD sustav i dopustite upis svih korisnika poljoprivrednog zemljišta, traže iz udruge Neretvanska mladež.
Iz ove udruge često upozoravaju i na kršenje Zakona o nepoštenim trgovačkim praksama, koji smatraju zapravo nikada nije zaživio na terenu. Prema tom zakonu roba u ovom slučaju mandarine koja se otkupi treba za pet dana izaći na tržište. A u Neretvi pojedina otkupljivačka poduzeća mandarine drže i po petnaest dana pa je tek tada sortiraju i kalibriraju. Sve ono što propadne u tom čekanju ide na teret proizvođača.
Do sada je veliki problem bila kontrola na terenu, jer su se inspektori Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja morali najaviti prilikom dolaska u nadzor, što je išlo na ruku onima otkupljivačima koji su kršili Zakon o nepoštenim trgovačkim praksama.
Međutim, izmjenama postojećeg Zakona o nepoštenim trgovačkim praksama trebalo bi uvesti mogućnost nadzora na licu mjesta, što do sada nije bilo moguće. Nažalost, te promjene će stupiti na snagu tek 01.studenog 2021 pa i dogodine otkupe mandarina nitko neće kontrolirati.
Stanislav SOLDO/Slobodna Dalmacija