Zamjenik župana Joško Cebalo nazočio je danas obilježavanju 29. obljetnice vojno-redarstvene akcije „Zelena tabla – Mala bara“ u Pločama.
U svom obraćanju na svečanoj sjednici, zamjenik župana je podsjetio kako su Operacijom ‘’Zelena tabla – Mala bara’’ zadani temelji obrane naše županije od agresorske vojske, jer je u obrani bilo ključno upravo to što je oružje tom operacijom došlo u ruke Hrvatske vojske:
„Želim se stoga zahvaliti svim postrojbama koje su sudjelovale u zauzimanju tog krucijalnog skladišta naoružanja, jer su tim činom spasili nebrojene živote naših drugih branitelja. Kao samo jedan čin zahvale i vraćanja dostojanstva našim postrojbama, našim vojnicima, Vlada je prije dvije godine vratila vojsku u Ploče“, rekao je između ostalog zamjenik Cebalo.
Dodao je i kako upravo zbog tog što slobodnu, modernu i suverenu državu dugujemo Hrvatskoj vojsci, ne smijemo zaboraviti da je upravo mirnodopsko vrijeme ono kad vojsku pripremamo, obučavamo i opremamo, a zbog čega treba pozdraviti napore Vlade RH u nabavci borbenih aviona.
„Danas vodimo jedan drugi rat, neke druge bitke, one s pandemijom koronavirusa, ali osim borbe za očuvanje zdravlja naših žitelja, pred nama je borba za očuvanjem gospodarstva. Naša županija je jedna od najpogođenijh, no vjerujem da ćemo u suradnji s Vladom iznaći rješenje da mjerama pomoći očuvamo vitalne dijelove našeg gospodarstva.“, rekao je također u svom obraćanju zamjenik Cebalo.
Na sjednici su se nazočnima obratili i predstavnici branitelja, gradonačelnik Grada Ploča Mišo Krstičević te tadašnji ministar obrane Luka Bebić.
Operacija ‘’Zelena tabla – Mala bara’’ prva je iz serije bitki za vojarne, koje se također nazivaju i Rat za vojarne, koje su se odigrale tijekom 1991. diljem Hrvatske kao dio Domovinskog rata, s najvažnijim sukobima tijekom rujna. Ova operacija se vodila u Pločama i okolici između hrvatskih snaga i Jugoslavenske narodne armije (JNA). Postrojbe ZNG (djelatni i pričuvni sastav) Metkovića i Ploča, 4. gardijske iz Splita, MUP-a i drugih manjih postrojbi zauzela su skladište JNA u kojem je bilo pohranjeno naoružanje Teritorijalne obrane Metkovića, Ploča, Vrgorca i Makarske ukupno oko 5000 cijevi, a koje je prethodno JNA izuzela iz skladišta TO navedenih gradova. Izvučeno naoružanje poslano je na bojišta do tada slabo naoružanim postrojbama HV i poslužilo u obrani Republike Hrvatske.