U Bosni su ljuti što je Stožer civilne zaštite pooštrio granični režim i odredio četrnaestodnevnu samoizolaciju svima koji iz BiH žele ući u Hrvatsku. Ljute se ne samo obični građani koji su marku po marku skupljali da bi sebi mogli priuštiti “nekoliko dana Mediterana” već i predsjednik tamošnjeg HDZ-a Dragan Čović koji je zamjerio Hrvatskoj što je zatvorila granice.
Za Bosance je granica zatvorena u “nevakat” na početku turističke sezone pa su se mnogi umjesto na Makarsku rivijeru preusmjerili prema Neumu, gdje se traži krevet više. Točnije, nema mjesta ni u privatnom ni hotelskom smještaju, dok stotinjak kilometara dalje hoteli, apartmani i plaže u Gradcu, Bristu, Podaci, Zaostrogu zjape prazne.
Ovdašnji privatni iznajmljivači su ogorčeni na zatvaranje granice s BiH jer im je tako ugašen i zadnji tračak nade da će ipak nešto imati od ove korona-sezone. Mnogi s kojima smo razgovarali drže da granicu nije trebalo zatvoriti. Na naše protupitanje da granica nije zatvorena već je određena samoizolacija onima koji žele ući u Hrvatsku dobacuju da im je svejedno kako će to netko shvatiti kada oni ionako nemaju gostiju.
Kritična situacija
– Kome se isplati doći u Brist, platiti smještaj i petnaest dana umjesto uživanja u plaži, moru i suncu odmor provesti u samoizolaciji u četiri zida. Možda će se netko takav i naći, ali to će biti rijetkost – kazao nam je jedan privatni iznajmljivač iz Brista. Njegovi apartmani kao i susjedovi potpuno su prazni. Ima nekoliko najava Čeha i Poljaka, koji su rezervirali tek u drugoj polovici srpnja, ali to mu ni približno nije dovoljno da preživi ovu sezonu.
Slična situacija je i na ostalom području Makarske rivijere. Rezervacije su uglavnom otkazane, ostalo je tek nešto u drugoj polovici srpnja.
– Situacija nikako nije dobra – veli Anđelko Kujundžić, predsjednik Udruge iznajmljivača privatnog smještaja u sobama i apartmanima makarskog primorja. Naglašava da je situacija posebno kritična na jugoistočnom dijelu Makarske rivijere koja je tradicionalno odredište bosanskohercegovačkih gostiju. U Makarskoj trenutačno u privatnom smještaju ima 250 gostiju iz Češke i Poljske, no to je, veli Kujundžić, zanemarivo mali broj.
– Razmišljamo da spustimo cijene smještaja za desetak posto, ne znam koliko će nam i to pomoći jer je do 15. srpnja otkazano 90 posto rezervacija. Barem da tako izguramo mjesec dana. Ne znam kako ćemo ako budemo morali platiti porez. Ma zamislite nemam nijednoga gosta, a porez se mora platiti – pesimističan je Kujundžić, koji nakon zatvaranja granica s BiH ne vidi svijetlu budućnost makarskog turizma, poglavito u mjestima Gradac, Brist, Podaca, Zaostrog, Živogošće.
On smatra da je trebalo na rizik ostaviti otvorenu granicu barem dva mjeseca u sezonu, pa na jesen ako bude potrebno neka se i zatvori.
Nešto je optimističnija direktorica Turističke zajednice Makarske Hloverka Novak Srzić. Ona naglašava da se zatvaranje granice s BiH neće baš toliko negativno reflektirati na turizam samoga grada Makarske jer su gosti iz BiH ovdje bili na četvrtom mjestu po dolascima.
– To su naši tradicionalni gosti i mislim da će ovo biti privremena mjera koja će kratko trajati. Moramo se svi zaštititi, ne samo gosti već i domaćini. Zdravlje je na prvome mjestu, a turizam na drugom. Pristižu nam nove rezervacije. Za sada nema otkazivanja i vjerujem da bi se 30 do 40 posto prošlogodišnje sezone moglo ostvariti u drugoj polovici srpnja, kolovoza i rujna – optimistična je Novak Srzić.
– Potpuno je razumljivo da gosti iz BiH biraju sebi bližu destinaciju u Neumu i traže alternativne pravce za ljetovanje. No, ipak se nadam da će ove mjere brzo popustiti – zaključila je Novak Srzić. Stanislav SOLDO