Kad smo pred početak ovogodišnje berbe jagoda razgovarali s proizvođačima, svi su bili puni pesimizma, do te mjere da je dobar dio njih bio spreman i odustati od proizvodnje.
Gotovo nitko nije očekivao da će se u samo nekoliko tjedana situacija potpuno promijeniti te da će ovo biti najbolja berba u povijesti jagodarstva na vrgoračkom području. Da, dobro ste pročitali, a to nam je u razgovoru potvrdio i dipl. ing. Milan Franić, potpredsjednik udruge “Vrgoračka jagoda”, koja okuplja vlasnike svih OPG-ova koji se bave proizvodnjom ovog slasnog voća.
– Kako bi neki rekli, bez katastrofe nema ni prilike. To se nama dogodilo ove godine s jagodom. Poklopile su nam se neke stvari u svijetu, i problemi koje je donio koronavirus, zahvaljujući tome uspjeli smo dobro prodati svoje jagode. Znači, tome su kumovala kretanja u Italiji i Španjolskoj, preskupa uvozna jagoda koju ove godine nisu brali Rumunji i neki drugi, nego domaća radna snaga. Pa je zato cijena kilograma uvozne jagode bila puno veća nego prethodnih godina. Zatim strah od koronavirusa u tim zemljama i okretanje naših kupaca domaćoj proizvodnji – kaže nam ovaj mladi inženjer.
No, u udruzi “Vrgoračka jagoda” ključnim događajem ovogodišnje berbe smatraju otvaranje zelenih tržnica tijekom korona-krize.
– Mi nemamo tolike količine da možemo zadovoljiti trgovačke lance, gotovo sve naše jagode išle su na zelene tržnice diljem Hrvatske i to je bila ključna stvar. Znači, na tržnicama diljem Hrvatske prodali smo oko 600 tona najkvalitetnije jagode iz Vrgorca, po prosječnoj otkupnoj cijeni od 22 kune za kilogram. Zahvaljujući jagodama, u Vrgorsku krajinu došlo je od 12 do 15 milijuna kuna. To je prilično lijepa svota s kojom proizvođači mogu podizati nove nasade, ali i zatvarati i pokrivati stara polja – istaknuo je Franić
Mate Primorac/SD