Usprkos koroni, radovi na kapitalnom projektu sanacije desne obale rijeke Neretve u Kominu u dužini od gotovo 550 metara ušli su u drugu fazu. Nakon što je uklonjen dio prednasipa, postavljenog radi slijeganja materijala, započelo je injektiranje stupova. Ukupno će ih biti 105, a do sada je injektirana polovica. Stupovi će držati čitavu konstrukciju buduće obale i šetnice. Paralelno sa stupnjacima slažu se montažni elementi, a nakon toga će se naliti armirano betonska šetnica.
Investitor Hrvatske vode
Investitor radova su Hrvatske vode, vrijednost investicije s PDV-om iznosi oko 22,5 milijuna kuna, a zahvat se financira iz plana upravljanja vodama. Nakon pripreme projektne dokumentacije, koju je izradila tvrtka Geokon Zagreb d.d., proveden je postupak javne nabave. Posao je ugovoren sa zajednicom ponuditelja Pomgrad inžinjering d.o.o. i Medius d.o.o.
Radovi su započeli početkom prošle godine, a ovaj je projekt bio prijeko potreban jer je dionica desne obale rijeke Neretve u naselju Komin bila erodirana i potkopana, a pokos je bio vrlo strm. Zbog velike mogućnosti urušavanja obale i županijske ceste smještene na obali te poplavljivanja istih, planirana je sanacija desne obale Neretve u spomenutoj dužini. Sanacija se obavlja izgradnjom kamenog nasipa s obalo utvrdom, izvedbom šetnice, privezišta/pristaništa za čamce i stepeništa prema rijeci, te nogostupa i uređenja parkirališnih mjesta za potrebe stanovnika postojećih stambenih objekata u neposrednoj blizini obale, obzirom da radi strmog terena i nedostatka prostora promet u mirovanju u Kominu nije riješen.
Parkirna mjesta i zelene površine
Sanacijom obale uklonit će se postojeći objekti (nasuta i betonirana parkirališta, pristaništa za čamce i improvizirana stepeništa prema rijeci), te će se ukloniti i vremenom nataloženi otpad.
Na dijelu sanirane obale predviđeno je uređenje 169 parkirnih mjesta, od kojih je deset namijenjeno osobama s invaliditetom. Također, odredbama prostorno-planske dokumentacije određena je potreba za osiguranjem zaštitnih zelenih površina prilikom uređenja prostora, te je idejnim projektom za predmetni zahvat planirano gotovo 600 „kvadrata“ zelenih površina.
Sanacija obale izvodi se stabilizacijom pokosa obale izgradnjom kamene obalo utvrde, uz izvedbe temeljne kamene nožice širine berme tri metra. Temeljenje obale izvodi se s dva reda mlaznih injektiranih stupnjaka ispod armirano betonske obalne ploče. Gornji dio obale uz cestu planira se urediti osiguranjem parkirališnih mjesta i nogostupom uz rijeku širine 120 centimetara. Unutar zone parkinga, na svakih oko 30 metara, planirana je zelena površina za sadnju autohtonih biljnih vrsta (ukupno 20 zelenih površina). Pristup rijeci omogućit će se stubištima na svakih 50 metara, koja vode na obalu šetnici širine 1,5 metara, s uređenim privezištima za brodice. Privezišta su čelične alke u ab vijencu, a izvest će se duž cijele sanirane dionice obale, prosječno oko dva privezišta na deset metara četvornih obale.
Zadovoljstvo dinamikom radova, koji bi, ako ne bude nepredviđenih okolnosti, trebali završiti krajem ove ili početkom iduće godine, nije krio glavar Komina Jure Kraljević, koji se za ovaj projekt zalaže dugi niz godina. „Ovo je prevažna stvar za Komin, prvenstveno zbog obrane od poplava, zatim prijeko potrebnog parking prostora, a i samo mjesto će ljepše izgledati. Komin je ovo zaslužio, a ja bih se zahvalio svima koji su pomogli da se projekt realizira“, rekao je Kraljević.