Preminula je Davorka Kitonić, autorica serije knjiga ‘Ptice delte Neretve’
Jučer je u svome domu u Crepini nakon duge borbe s karcinomom umrla Davorka Kitonić, naturalizirana Neretvanka koju pamtimo kao zaljubljenicu u našu dolinu i zaštitarku prirode, poglavito ptica, piše metković.hr
Pok. Davorka rodila se 1947. u selu Špišić Bukovica pokraj Virovitice u obitelji Ivana i Marije Kitonić. Zanimljivo je da su joj roditelji bili uvjereni esperantisti pa su njihova djeca prije progovorila esperantom nego hrvatskim jezikom. O njezinu starijem bratu Mladenu svojedobno su novine pisale kao o prvom djetetu na svijetu kojemu je esperanto materinski jezik.
Kao diplomirana arhitektica Davorka je svoj radni vijek provela u Njemačkoj, a u dolinu Neretve doselila se 1998. U Crepini, nadomak Ušću, izgradila je novi dom te se počela zanimati za ptice. Malo-pomalo učila je o njima, fotografirala ih, proučavala njihovo ponašanje.
Desetci tisuća fotografija ušća Neretve i ptica ostali su za njom, a mi smo joj prije 17 godina na našim stranicama posvetili poseban prostor. Metkovci je pamte po njezinim izložbama fotografija i putopisnim reportažama koje je održavala u Galeriji GKS-a. Naime, bila je i veliki svjetski putnik i posjetila mnoga egzotična mjesta te s tih putovanja donijela bezbroj fotografija.
Izvor: metkovic.hr via Like Metković
26.2.2005. objavljeno na rogotin.hr
ZLIČARKE NA UŠĆU NERETVE
Ušće rijeke Neretve posjetili su posebni gosti. Tri jata žličarki, velikih bijelih ptica, srodnih s ibisom, raspona krila oko 130 centimetara i dužine, od kljuna do repa, oko 90 centimetara zaustavile su se zbog odmora na ušću Neretve. Riječ je o pticama koje zimu provode u pojasu Sjeverne Amerike, a najviše u Sudanu i Etiopiji, dok ih se može vidjeti i u južnom Sredozemlju.
Gnijezde su u zapadnoj Europi, a najveće kolonije nalaze se u močvarnim dijelovima Nizozemske. Žličarka snese između travnja i lipnja 3-5 jaja i oba partnera naizmjence sjede od 21 do 25 dana na jajima. Mladi se zadržavaju u gnijezdu oko 50 dana, a nakon navršene 3-4 godine počinju i sami graditi gnijezda. Na područje Neretve, gdje će se zadržati oko dva dana, stigle su tijekom noći i u ranim jutarnjim satima. Obično spavaju do podne i tek tada počinju tražiti hranu, hodajući po plićacima i pribirajući svojim žlicastim kljunom u mulju sitne muzgavce i slične životinjice.
Ove podatke i prekrasne slike poslala nam je poznata ekološka aktivistica iz Opuzena Davorka Kitonić.