Župan Dobroslavić sa zamjenicom Marević i suradnicima obišao lokacije uređene u sklopu projekta ”Promicanje održivog razvoja prirodne baštine doline Neretve”
Župan Nikola Dobroslavić sa zamjenicom Žaklinom Marević, pročelnikom UO za zaštitu okoliša, imovinsko-pravne i komunalne poslove Mihom Baćom te ravnateljicom JU RRA DUNEA Melanijom Milić obišao je lokacije koje su uređene u sklopu projekta Promicanje održivog razvoja prirodne baštine doline Neretve, a kojima je nositelj Dubrovačko – neretvanska županija.
Župan Dobroslavić je ovom prilikom istaknuo kako je sretan što se sredstva iz EU fondova mogu upotrebljavati na ovakav način jer svaki aspekt ovog projekta na svoj način ima izravan i pozitivan utjecaj na stanovnike doline Neretve.
Obilazak je započeo u Staševici gdje je u pratnji zamjenika gradonačelnika Grada Ploča Ivana Marevića te ravnatelja OŠ Fra Ante Gnječa Bora Bustruca obišao Edu-eko vrt izgrađen u sklopu škole.
Osnovna ideja bila je uređenje pripadajućeg dijela zemljišta iza škole kroz prenamjenu istog u edukativni radni prostor kojim bi se kod djece razvijala svijest o važnosti očuvanja autohtone bioraznolikosti. To se realiziralo kroz formiranje 8 biljnih gredica, od kojih svaka predstavlja jedno razredno odjeljenje (za odjeljenja od 1-8 razreda) unutar koje učenici zajedno sa svojim učiteljima kroz rad prate razvoj biljnih vrsta od sadnje do korištenja biljaka. Vrijednost radova je nešto veća od 137 tisuća kuna.
Obilazak je nastavljen u općini Pojezerje u pratnji načelnika Borislava Dominikovića te ravnatelja OŠ ”Otrići-Dubrave” Duška Dominikovića gdje je u krugu škole uređeno Edu-eko dječje igralište u Otrić-Seocima.
Igralište je namijenjeno za učenike nižih razreda i djecu predškolske dobi. Koncept klasičnog dječjeg parka integriran je s edukativnim sadržajem lokalnog karaktera – ključnim informacijama o područjima ekološke mreže Natura 2000 i zaštićenim područjima. Delta Neretve izuzetno je bogata prirodnim vrijednostima, u neposrednoj blizini lokacije nalazi se područje ekološke mreže Natura 2000 HR2001046 Matica-Vrgoračko polje i HR2001242 Izvor Vir, kao i posebni ornitološki rezervati Orepak, Pod Gredom i Prud. U cilju formiranja svijesti o važnosti zaštite prirode kod djece najranije dobi, na primjeren način pristupilo se oblikovanju dječjeg prostora koji kroz klasična igrala integrira priču o prepoznatljivim ciljnim vrstama i staništima prirodnih vrijednosti iz njihovog neposrednog i svakodnevnog okruženja. Vrijednost radova na uređenju igrališta je nešto više od 382 tisuće kuna.
Potom je uslijedio obilazak Prirodoslovnog muzeja u Metkoviću u pratnji ravnateljice Ivane Baće te gradonačelnika Dalibora Milana, a potom i pješačke staze kroz značajni krajobraz Predolac-Šibenica.
Revitalizacija staza – Predolac – Šibenica ukupne vrijednosti veće od 488 tisuća kuna obuhvaćala je uspostavljanje kompleksa tematskih rekreativnih staza na području značajnog krajobraza Predolac-Šibenica koji je zaštićen od 1968. godine. Riječ je o osam dionica staza u četiri faze revitalizacije i uređenja. Time je kreiran novi edukativno-posjetiteljski sadržaj atrakcijama prirodne baštine; poboljšano je učinkovito upravljanje navedenim zaštićenim područjem putem razvoja adekvatne infrastrukture za posjetitelje i promocije zaštićenih dijelova prirode kroz održivi turizam.
Nositelj dijela projekta Prirodoslovnog muzeja u Metkoviću je Grad Metković s ukupnim partnerskim udjelom u projektu od 1.7 milijuna kuna. Tu će se radit dopuna dijela stalnog postava Prirodoslovnog muzeja Metković, što uključuje rekonstrukciju u tri faze:
1. Postavljanje geološkog stupa i reljefne karte (bile bi prikazane stijene različite starosti i slojevitosti kroz geološka razdoblja) u 3D blok dijagramu gdje bi bio objedinjen cjelokupni prostor delte Neretve, a iznad modela će biti postavljen mapping projektor koji mapira različite sofrtevrske sadržaje.
2. Prikaz pijesaka Neretve (prikaz različite granulacije/starosti u pleksiglas stupu).
3.Postavljanje 3D modela diorame špilje s biospeleološkim specifikumima koji će prikazati važne podzemne objekte ovog kraja (rekonstrukcija špilje u 3D obliku).