Nakon brojnih područja u Sredozemlju i u Jadranu je zabilježen pomor periski. Bolest je u posljednjih godinu i pol dana zahvatila većinu populacija zapadnog Mediterana, te se ubrzano širi središnjim Mediteranom.
Palagruža, Molunat, Mljet, a sada i Ušće. Danas je ekipa iz Brkate Sjenice zajedno sa sa djelatnicom Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode DNŽ obišla Ušće. Nakon temeljitog obilaska Kominskog ušća prebrojili su oko 1000 kompleta ljuštura što predstavlja strašno velik broj (ako uzmemo u obzir dio ljuštura koje su od prije opet je to velik broj) među njima ima velik broj mladih koje su dugačke od 13 do 25 cm ima i odraslih od pola metra do 70 cm. U obilasku su uočili tek jednu živu perisku i još tri koje su uspravne.
Populacije plemenite periske (Pinna nobilis) u pojedinim dijelovima Mediterana ubrzano izumiru zbog parazitske bolesti koju uzrokuje praživotinja iz roda Haplosporidium. Prvi slučajevi zabilježeni su među populacijama jugoistočnog dijela Iberijskog poluotoka i Balearskog otočja krajem 2016, sa smrtnošću od oko 99% jedinki.
Jedan od uočljivijih simptoma infekcije je izostanak reakcije na podražaje, odnosno nemogućnost zatvaranja ljuštura. Školjkaši su filtratori, što znači da prikupljaju čestice i organizme koji slobodno plutaju u morskoj vodi, te ih probavljaju uz pomoć sekreta probavnih žlijezdi. Smrtnost oboljelih jedinki javlja se uslijed začepljenja probavnih žlijezdi u kojima se paraziti umnažaju. Više možete pročitati na bluesmart.hr.