U Metkoviću se odvija stručno osposobljavanja za voditelja agroturističkog gospodarstva u sklopu projekta „Povećanje razine zapošljivosti u dolini Neretve“.
Bili smo na jednom od predavanja koje je vodio prof.Rade Nikoletić.
U današnje vrijeme , sve veći broj obitelji odlučuje se baviti seoskim turizmom, bilo da se radi o dopunskoj djelatnosti (stvaranje dodatnih prihoda domaćinstva) ili o profesionalnoj djelatnosti, Razlog tome je i mogućnost korištenja financijskih sredstava iz fondova EU.
Ukratko o o agroturizmu
Agroturizam je boravak turista na seoskom domaćinstvu radi odmora, rekreacije i općenito doživljaja seoskog ambijenta. Agroturizmom se mogu baviti poljoprivrednici koji su vlasnici ili raspolažu poljoprivrednim zemljištem, na kojem obavljaju poljoprivrednu djelatnost , a ujedno su registrirani i za ugostiteljsko- turističku djelatnost. Osnovno pravilo kod bavljenja agroturizmom je da glavnu aktivnost poljoprivrednog gospodarstva čini poljoprivredna proizvodnja, dok je ugostiteljsko turistička djelatnost sporedna odnosno dodatna aktivnost.
Svrha osposobljavanja je planiranje i upravljanje agroturističkim gospodarstvom u skladu sa važećim propisima; organizacija turističke ponude agroturističkog gospodarstva te promoviranje vlastitog gospodarstva putem različitih medija; proizvodnja i plasiranje tradicijskih proizvoda dalmatinskog kraja na tržište; planiranje uređenosti agroturističkog gospodarstva za prihvat posjetitelja te pružanje usluge smještaja, prehrane i aktivnog odmora.
U programu sudjeluje 20 polaznika koji će,biti osposobljeni za upravljanje agroturističkim gospodarstvom, organizaciju turističke ponude i promociju iste, proizvodnju tradicijskih proizvoda, provedbu administrativnog poslovanja, te za komunikaciju s ostalim zaposlenicima, partnerima te posjetiteljima agroturističkog gospodarstva.
Trajanje programa je 180 sati, od čega je 87 teorijske nastave, a 83 sata sastojat će se od praktičnog rada na agroturističkom gospodarstvu za obavljanje turističke djelatnosti. Nastavu će održati predavači Pučkog otvorenog učilišta Žižić, a polaznici će na kraju programa dobiti certifikate koje će ovjeriti Ministarstvo znanosti i obrazovanja.
Voditeljica projekta je Martina Tomić
Ukupna vrijednost projekta je 420 tisuća kuna, a financiran je sredstvima Europskog socijalnog fonda.
Piše i foto: Ante Pejar