Vina sa padina Komarne piju se u Americi. Naime, Američka tvrtka Croatian Premium Wine Imports, Inc. (CPWI) sa sjedištem u Bostonu dobila je saveznu dozvolu za uvoz hrvatskih vina u SAD, a za početak su krenuli sa vinima iz Vinogorja Komarna, vinarijama Rizman, Terra Madre i Volarević. CPWI je zainteresiran za autohtona vina poput plavca maloga, pošipa ili zinfandela a vinarije u Komarni proizvode upravo takva crvena, bijela i rosé vina.
Podsjetimo, Vinogorje Komarna sastoji se od sedam vinarija udruženih pod nazivom K7 (Komarna sedam).
– Vinarije se vode rijetko viđenim suradničkim pristupom radu u svim elementima proizvodnje vina, uključujući zajedničko postavljanje meteorološke stanice, suradnju u području navodnjavanja te ostale segmente poslovanja, poput distribucije vina –kazala je Mirena Bagur iz tvrtke CPWI.
Mihovil Štimac, predsjednik Udruge K7, ističe da se raduju dugoročnom partnerstvu s CPWI timom za uvoz i distribuciju K7 vina te navodi da se Udruga, uz prepoznatost kvalitete svojih vina u Hrvatskoj i Europi, također nada povećanju njihove prisutnosti i vidljivosti u SAD-u.
Kada je Metkovka sa američkom adresom, Mirena Bagur oko Nove godine krenula u neobičan poslovni pothvat-uvoz vina iz vinogorja Komarna u SAD, nije mogla ni sanjati da će rose, pošip i plavac mali iz neretvanskog priobalja postati hit među tamošnjim vinoljupcima. Mirena, inače poslovna žena sa velikim iskustvom u startup businessu, nova je u „vinskoj industriji“. Ipak, za devet mjeseci bavljenja vinom postala je ambasadorica hrvatskih-poglavito neretvanskih vina u Americi. Vjetar je to u leđa vinogorju Komarna, koje se prostire na preko 80 hektara krševitog terena uz more ( u novije doba u neposrednom susjedstvu pelješkog mosta) i okuplja sedam vinara službeno udruženih u udrugu K7 čija vina i putuju preko „bare“. I ne samo njima već i drugim vinarima sa juga, Pelješca, Konavala i Dubrovnika čija će vina također put SAD-a.
– Hrvatska vina su jako dobro primljena u SAD-u-ističe Mirena koja se do sada bavila marketing za informatičke firme, implementacijom softwarea u zdravstvu u čemu je bilo vrlo uspješna. I onda je došla nova poslovna ideja-osnivanje tvrtke Croatian Premium Wine Imports (CPWI), koja je dobila dozvolu za uvoz i distribuciju za SAD i Massachusetts. Zatim je krenula suradnja sa udrugom vinara K7 (Komarna 7) a uskoro slijedi i sa vinarijama diljem Dubrovačko-neretvanske županije, poglavito pelješca, postojbine plavca maloga.
– Uvoz alkohola u SAD je regulatorno kompliciran. Kada firma postane uvoznik vina za čitavu federaciju Amerike u svakoj državi treba tražit posebnu dozvolu za uvoz. Kada smo vidjeli kako su dobro primljena vina iz Komarne u Massachusettsu i kolika je zainteresiranost za njima počeli smo se širiti na američkom tržištu u drugim državama pa tako slijedi uvoz vina u Georgiju, otkriva nam Mirena.
Ova pozitivna vinska priča je počela iz Komarne jer sam ja rođena u Metkoviću, poznajem ovdašnje vinare i tu je prisutno međusobno povjerenje od samoga početka. I Amerikanci su vrlo brzo prepoznali kvalitetu vina sa vinogorja K7 u Komarnoj.
Pogotovo su kvalitetu vina prepoznali tamošnji vinski stručnjaci. Bez obzira što moj muž Win i ja sa kojim sam skupa u ovom poslu dobro poznajemo vina mi ipak nismo profesionalci, pa smo ocjenu kvalitete prepustili stručnjaci kako mi ne bismo bili pristrani. I sve ocjene kvalitete koje stižu su izvrsne, kaže Mirena.
CPWI uvozi, distribuira i promiče boutique hrvatska vina u SAD-u. Trenutno predstavljaju vinarije iz Dubrovačko-neretvanske županije, organiziraju kušaonice vina u Bostonu i distribuciju vina po trgovinama i restoranima.
– Plan je da zastupamo hrvatska kvalitetna vina. Naš fokus je Komarna s obzirom da sam ja Metkovka ali imamo namjeru i uvoziti vina sa poluotoka Pelješca. Američko tržište vina je preveliko. Kada bi se čitava hrvatska proizvodnja vina poslala u Ameriku podmirio bi se tek dio tamošnjih potreba za vinom, zaključuje Mirena Bagur, ambasadorica neretvanskih vina u SAD-u.
Piše: Stanislav SOLDO/Dubrovački vjesnik