Ministar zdravstva Milan Kujundžić došao je u posjet Općoj bolnici Dubrovnik. Nakon što je pregledao nekoliko pacijenata na odjelu gastroenterologije, odgovarao je na pitanja novinara – o nedostatku timova Hitne pomoći s liječnikom, duge liste čekanja, o nedostatku liječnika i drugog medicinskog osoblja u bolnici…
– Danas sam u Dubrovniku prvenstveno na potpisivanju ugovora iz EU fondova za izgradnju dnevne bolnice u Dubrovniku i Metkoviću. Tehnička dokumentacija je spremna, novci su osigurani i nema sumnje da će to biti – počeo je ministar. – Zenan Karamehmedović jedan je od najboljih gastroenterologa koje Hrvatska ima, znam ga još sa specijalizacije na Rebru. Danas sam mu došao malo pomoći jer uistinu ima puno posla, da ima malo lakši dan. U Hrvatskoj se zna u medicini tko radi i zna raditi, a tko priča i ne zna ništa raditi. U bolnicu u Metkoviću dolazit će raditi liječnici iz Dubrovnika i iz drugih krajeva Hrvatske, kao što sam i ja danas došao u Dubrovnik. I tamo ću osobno dolaziti, kao i brojni ljudi koji su niknuli u dolini Neretve – istaknuo je Milan Kujundžić.
– Bolnica u Metkoviću će biti i u njoj će se raditi vrhunska medicina – rekao je i dodao da ni s Hitnom pomoći više neće biti problema jer će, u slučaju da je jedini tim s liječnikom na terenu, drugi liječnik biti angažiran s Objedinjenog hitnog medicinskog prijema Opće bolnice Dubrovnik.
A evo i komentara na činjenicu da u Dubrovniku svaki dan nedostaje 30-tak liječnika.
– Sada imamo 2000 liječnika više nego smo imali prije 5 godina. Time ne želim reći da nam ih ne treba još, posebice u nekim regijama, jedna od njih je i Dubrovnik – rekao je Kujundžić i najavio izgradnju 4 nove sveučilišne bolnice, u Osijeku, Splitu, Rijeci i Zagrebu. – Sve druge bolnice će se naslanjati na njih. To će biti najveći iskorak i stručni i financijski i zdravstveni.
Da bi zadržali liječnike, zakonom je dopušteno ravnateljima bolnica dati stimulacije svojim liječnicima, a isto je omogućeno i lokalnim samoupravama, istaknuo je ministar na pitanje o ‘odljevu’ medicinskog osoblja iz preskupog Dubrovnika.
Ravnatelj Opće bolnice Dubrovnik Marijo Bekić rekao je da je projekt dnevne bolnice u Metkoviću počeo prije tri godine, ali se do sada nije realizirao zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa.
– To je sada završena priča i ide se dalje u najskorijem roku, očekujemo da će 2023. biti završena dnevna bolnica i u Dubrovniku i u Metkoviću.
– Dubrovačka bolnica je specifična, uz pulsku bolnicu, jedina je subregionalna bolnica u Hrvatskoj, ali ono što realno dobivamo nije najbolje i to je uzrok manjka liječnika, kadra i financijskih problema. Očekujemo da ćemo dobiti zasluženi status u najbližoj budućnosti. U ovom trenutku dobivamo 12 milijuna kuna od HZZO-a, što nam je nedovoljno za isplatu mjesečnih plaća. Svaki dan nam u sustavu nedostaje 30 liječnika i 70 medicinskih sestara – istaknuo je Marijo Bekić.
– Situacija je napeta, a uprava i djelatnici rade s entuzijazmom da bi sustav opstao. Potrebne su ove poticajne mjere da bi se situacija riješila.
Izjavu za medije dao je i Zenan Karamehmedović, gastroenterolog i pročelnik Službe za interne bolesti Opće bolnice Dubrovnik.
– Imam još dvije godine do mirovine, a mogao bih raditi još 15. Igram tenis i mali nogomet. Na našem odjelu svega je šest liječnika, a pet ih je preko 55 godina – istaknuo je Karamehmedović. – To vam govori da je ovo nepopularna struka u ovakvim turističkim destinacijama gdje se deset puta bolje živi od drugih stvari. Pravo da vam kažem, da sam mlad, i ja bih razmislio što bi. Uvijek će doći doktora koji će doći i odraditi, ima ih i u Monaku. No, liječnik se dugo školuje, a za to vrijeme se zarade neukusne pare u drugim strukama – pojasnio je Zeno Karamehmedović.
– Nema više ni srama, morala ni odgovornosti. Ovo je nekad bila popularna struka, danas je među mladima najnepopularnijim. Dok god je svejedno koliko pacijenata obradite, a imate istu plaću, bit će ovako. Kažu dugo se čeka na pregled, a majka svih pitanja je treba li lista uopće biti tolika? Vjerujte mi da ne treba – naglasio je poznati dubrovački gastroenterolog.