Od početka izgradnje objekta Dječjeg vrtića u Pločama, osamdesetih godina prošloga stoljeća, prisutne su kontroverze u pogledu sigurnosti koju pruža taj objekt, što je već dugi niz godina bila tema i na sjednicama Gradskoga vijeća. Objekt Vrtića izgrađen je , naime, na nedovoljno stabiliziranom i nekvalitetnom tlu, što se tijekom godina jasno moglo vidjeti na zidovima i podovima građevine. Pojedini vijećnici podsjećali su kako u tadašnjoj SR Hrvatskoj nitko nije htio potpisati dokumentaciju za taj projekt, pa je to obavljeno u Banja Luci, a iskazivani su i strahovi što bi se moglo dogoditi u slučaju jačega potresa.
Sve političke opcije bile su složne oko ove problematike, pa već duže vremena egzistira ideja o izgradnji novoga Dječjeg vrtića, koji bi pružio prijeko potrebnu sigurnost polaznicima, a istovremeno bi ponudio veće kapaciteta pa ne bi bilo potrebe da se, kao sada, rad sa dvije jasličke skupine organizira u za to preuređenom prostoru obližnjega Pastoralnog centra. Gradska vlast u Pločama početkom ove godine angažirala je Građevinski fakultet iz Zagreba da obavi istražne radnje kako bi se razmotrile mogućnosti dodatnoga temeljenja postojeće građevine s ciljem postizanja potrebne stabilizacije, a paralelno s tim radi se i projekt proširenja postojećeg Vrtića u okviru iste građevinske čestice. Zbog toga su u ožujku i travnju ove godine obavljeni terenski i laboratorijski istražni radovi kako bi se izradio geotehnički elaborat. Istražno bušenje izvedeno je na šest istražnih pozicija, od čega su tri istražne bušotine bile duboke osam, a ostale tri deset metara.
Terenskom identifikacijom i klasifikacijom te laboratorijskim ispitivanjima utvrđeno je da se na području zahvata profil tla uglavnom sastoji od gornjega sloja tla – nasipa, i donjeg sloja – razlomljene stijene s ispunom do slabo graduiranog šljunka s glinom. Nasip se nalazi na dubini od oko jednoga metra, a do dubine istražnog bušenja je razlomljena stijena. Geofizičkim ispitivanjem metodom seizmičke refrakcije definirane su brzine širenja uzdužnih valova po dubini koje su u izravnoj vezi s elastičnim krutosnim svojstvima materijala kroz koje prolaze.
Gradonačelnik Ploča Mišo Krstičević (SDP) izvijestio je javnost o ovim aktivnostima i najavio mogućnost, nakon što budu poznati svi rezultati analize tla i drugi potrebni parametri, nadogradnje još jednog krila objekta, čime bi se kapacitet Vrtića povećao za trećinu. Podsjetimo, Dječji vrtić u Pločama trenutačno pohađa oko 180 polaznika. Iako je još prerano govoriti o novčanim iznosima potrebnim za ovaj kapitalni projekt, gradske vlasti u Pločama nadaju se značajnim sredstvima iz EU fondova vezanih za demografske mjere, koja će, kako je gradonačelnik istaknuo, biti na raspolaganju već od iduće godine pa je prijeko potrebno što prije pripremiti projektnu dokumentaciju.
Gradski vijećnik HDZ-a Krešimir Vejić podsjetio je na dugogodišnji problem vezan uz statiku toga objekta i upitao je gradonačelnika znače li najnovije aktivnosti napuštanje ideje o gradnji novoga objekta Vrtića za koji je već predviđena lokacija. Krstičević mu je odgovorio kako je uz predloženu lokaciju, pokraj LIDL-a, vezan niz problema od prostornog plana, preko vlasničkih odnosa, pa nadalje, o čemu će se u idućem periodu povesti računa, ali ne isključuje mogućnost gradnje „ako bude prostora za eksterno financiranje“.
O ovoj temi možete čitati u novom broju Dubrovačkog vjesnika koji će na pločanskim kioscima biti u petak ujutro!