Plaća ravnateljice JU „Pučko otvoreno učilište Ploče“ Marije Grgurinović Bebić bila je povod za neuobičajeno dugačku i na trenutke žestoku raspravu u kojoj je predsjednik Gradskoga vijeća Niko Orepić morao nazočne pozivati da se suzdrže od vrijeđanja.
Nakon što je ova bivša predsjednica pločanskoga ogranka HDZ-ove Zajednice žena Katarina Zrinski, koja, premda joj je odavno istekao mandat, ni kriva ni dužna, još vodi Ustanovu, ukratko podnijela izvješće o radu i financijama u zadnjih godinu i pol dana, nahvalila ju je članica vladajuće koalicije (SDP – NL Niko Orepić – HSS – Pločanska stranka) Ivana Miličević (NL Niko Orepić).
Miličević se ne slaže s činjenicom da je ravnateljici POU smanjena plaća te je poručila onima koji vode Ustanovu da trebaju stimulirati, a ne kažnjavati dobar rad kojega je prezentirala Grgurinović-Bebić, posebice kada se uzme u obzir, kako je istaknula, stanje prije njenog dolaska. Nakon toga razvila se oštra diskusija u kojoj su se uspoređivale plaće u PUO, Narodnoj knjižnici Ploče, kao i pročelnička plaća, polemiziralo se o djelokrugu rada zaposlenika, stupnju odgovornosti, načinima na kojih se dolazilo do visina plaća i pravile usporedbe u odnosu na prijašnje stanje. Ravnateljicu je posebno emotivno branio HDZ-ov vijećnik Ante Štrbić – Fulin.
Na pitanje gradonačelnika Ploča Miše Krstičevića (SDP) o dinamici kretanja njene plaće, ravnateljica mu je odgovorila: „U trenutku kada sam stupila na mjesto ravnatelja sama sam sebi smanjila plaću u odnosu na poziciju ravnatelja koji je otišao u mirovinu za oko 15 posto. Nakon toga, moja je plaća, s minulim radom, bila do osam tisuća kuna. Vi ste je, dolaskom na vlast, smanjili za 25 posto, kao, mislim, jedinoj zaposlenici javnih ustanova i trgovačkih društava u vlasništvu Grada Ploča“.
Gradonačelnik joj je odgovorio kako će provjeriti njene navode i je li nastala dodatna vrijednost njenim dolaskom, jer ga, kako je istaknuo, ne zanimaju subjektivni dojmovi i politički govori, nego konkretne činjenice, brojke i usporedive varijable, kao i suradnja ravnateljica s izvršnim gradskim tijelima za vrijeme proteklih događanja, kako bi se njen rad mogao vrednovati na pravi način.
Gradski vijećnik SDP-a Milenko Karić doveo je u pitanje smisao postojanja ovakvog sustava POU, koje bi nekoga trebalo obrazovati, a ne baviti se uređenjem zgrade ili Pločanskim ljetom. „Trebamo se zapitati što hoćemo? Gradonačelniku sam predložio da gradska uprava prijeđe u Dom kulture a da u toj zgradi otvorimo polikliniku. Bili smo na razgovoru s nekoliko liječnika kojima treba osigurati uvjete za rad. Za početak, internist, kardiolog, urolog i gastroenterolog. To jeste dugoročan koncept, ali je koncept“, rekao je Karić, pohvalivši i kritiziravši neke stvari iz ravnateljičinog izvješća. Ipak ga je podržao, kao i još desetero vladajućih i oporbenih vijećnika. Troje SDP-ovaca (Aleksandar Ostojić, Jelena Medak, Siniša Marinović) je bilo suzdržano, dok je protiv bio vijećnik Pločanske stranke Zoran Bule.
Treća sreća
Od početka godine bezuspješno su raspisana dva natječaja za izbor ravnatelja/ice POU. Prvi, raspisan početkom siječnja, poništen je jer kandidat kojeg je predložilo Upravno vijeće POU nije dobio potrebnu većinu Gradskoga vijeća, premda su vladajući imali devetero od 17 vijećnika. Drugi natječaj objavljen je početkom srpnja, ali on nije niti došao do gradskih vijećnika, jer je „zapeo“ već na Upravnom vijeću POU.
Oporba u Pločama?
Kakva je situacija u pločanskoj oporbi, najbolje se vidjelo na zadnjoj sjednici Vijeća. Teško se sjetit kada su zadnji put bili kompletni, a još teže je li se ikada dogodilo da oporba nije imala pripremljeno niti jedno vijećničko pitanje. Tek je Krešimir Vejić (HDZ), vidjevši što se događa, upitao gradonačelnika planira li rebalans proračuna. A izvješće gradonačelnika Ploča za prvih pola godine prošlo je bez ijedne sekunde rasprave. Naime, oporbeni vijećnici nisu imali što reći, niti pitati, što je također raritet. Ili su zadovoljni radom gradonačelnika i gradskih službi, ili su u fazi rasula ili je i jedno i drugo?