U Zavičajnoj zbirci Gradac otvorena je izložba Norveško-hrvatskog prijateljstva. Riječ je izložbi koja ima za cilj ispričati priču o Norvežanima koji su za trajanja rata u Bosni i Hercegovini, kao pripadnici UNHCR-a, bili smješteni u Gracu. Tijekom njihova višegodišnjeg boravka u ovom malom dalmatinskom mjestu razvilo se posebno prijateljstvo i povezanost između gostiju sa sjevera i lokalnog stanovništva, pa se izložbom želi osvijetliti ovo razdoblje gračke povijesti i ispričati jedna lijepu priča o povezanosti dvaju naroda započeta u ratu, a nastavljena u miru.
A priča započinje devedesetih godina prošlog stoljeća, u vremenu kad je na teritoriju Republike Hrvatske i susjedne Bosne i Hercegovine bjesnio rat. „Tih godina spoznali smo strahote rata. No, spoznali smo i drugo lice rata, kao vremena tijekom kojeg su važnima bile prave vrijednosti: domoljublje, hrabrost i zajedništvo. Ova izložba u svoj fokus stavlja jedan poseban segment tog drugog lica rata – prijateljstvo među ljudima čiji su se životi međusobno isprepleli zbog ratnih zbivanja. Ova prijateljstva nisu obična prijateljstva. Ona su više od bilo kojih drugih istkana od poštovanja, ljubavi, povjerenja i nade za život bez rata. Stoga se ne zaboravljaju. Jedno takvo prijateljstvo ispisala su dva naroda – hrvatski i norveški i to upravo u našem malom mistu. Zahvaljujući humanitarnim aktivnostima UNHCR-a u Gradac su tijekom devedesetih godina doputovali prvi Norvežani. Njihove postrojbe svakodnevno su, često po vrlo teškim uvjetima, dostavljali pošiljke pomoći žrtvama rata diljem Bosne i Hercegovine. Polako upoznavajući narod iz daleke i hladne Norveške uvidjeli smo koliko smo zapravo slični. U konačnici, naša poznanstva su se pretvorila u prijateljstva, a domaćini kod kojih su bili smješteni u obitelji“, rekla je Mirjana Andrijašević, voditeljica Zavičajne zbirke Gradac.
[Best_Wordpress_Gallery id=”482″ gal_title=”190914norge”]
Kada je rat završio Norvežani su se vratili u svoju zemlju. No već iduće ljeto opet su bili tu, ovoga puta u ulozi turista. Od tada do danas nije prošlo ni jedno ljeto da se netko od njih nije vratio u Hrvatsku te posjetio svoju gračku obitelj i prijatelje. No sada, nakon 26 godina, u Gradac su prvi put organizirano došli članovi humanitarnog Norvegian Transport Teama, koji su, kako je istaknuo Davor Andrijašević, direktor Turističke zajednice Gradac „u olovnim vremenima bili svjetlo ljudske dobrote“. Od 200 pripadnika, koji su tijekom ratnih godina prošli kroz postrojbu, u Gradac je stiglo njih čak pedeset, a jedan od njih čak iz daleke Australije.
Najviše rangirani vozač NTT-a Svein Beksrud istaknuo je kako je ponosan, uzbuđen i zahvalan kada vidi kako su on i njegove kolege primljeni u Gradcu. „Vrijedno smo radili i davali sve od sebe. Izložba pokazuje neke detalje iz naše misije, ali same fotografije ipak ne mogu u potpunosti dočarati svu hrabrost i napore koje smo tih godina uložili. Beskrajno mi je drago što i ovi trenuci pokazuju da naši napori u pomaganu ljudima nisu zaboravljeni. Vrijeme provedeno u ovome mjestu nikada nećemo zaboraviti“, rekao je. Organizator okupljanja Arne Skilbrei, koji je u ime NTT-a, uručio zahvalnicu Renati Vitasović za njen angažman oko norveške postrojbe za vrijeme ratnih godina, naglasio je kako se neće opet čekati 26 godina na ovakvo druženje. „Naša srca zauvijek su ostala u Gradcu, u mjestu gdje smo proživjeli nezaboravne trenutke. Ponovno podsjećanje na to ispunjava me zadovoljstvom i ponosom. Vratit ćemo se“, najavio je Arne, dok je Sigmund Nordfonn govorio o ratnome putu postrojbe, njihovom boravku u Metkoviću, Opuzenu, Blacama i drugim mjestima, kada nisu bili zadovoljni smještajem, te dolasku u Gradac gdje se sve promijenilo. Norveškim prijateljima se za „nesebičnu žrtvu da se pomogne ljudima u BiH“, zahvalio i Matko Burić, načelnik Općine Gradac, koji je Sigmundu Nordfonnu uručio povelju prijateljstva kojom se Norvegian Transport Team proglašava organizacijom od prvorazrednog značaja, a njegovi članovi trajnim prijateljima Gradca. Među brojnim uzvanicima bili su Ksenija i Rino Solberg, predstavnici udruge Hrvatsko-norveškog prijateljstva iz Zagreba. U svečanom dijelu nastupili su hrvatski tenor Stefan Kokoškov i Mirela Meić, te klapa Viole i Ženski zbor Gradac.
Norvegian Transport Team osnovan je u kolovozu 1992. godine i sa 60 vozila došli su u Zagreb, a zatim preselili u Split pa u Metković. U Gradac su došli tiho, već početkom 1993. Nor Min, Nor Max, Nor Star 1, Nor Star 2, Nor Ald i Nor Aid, imena su formacija – konvoja koji su u Hrvatsku i BiH dopremili čak 290 tisuća tona humanitarne pomoći. U logističkoj bazi u Metkoviću nalazilo se 50 vozila, a u Gradcu su boravili njihovi vozači, mehaničari, team ledaer, convoj leader i jedan radio operater. U početku su boravili u hotelu Labineca, a kasnije u gračkim obiteljima Anke i Bože Bilasa, Joška Bilasa, Rade Korljana, Andrije Biočića, Ante Jelačića, Branke Radića i Milke i Mirjane Andrijašević.