„U kurikulumu fizike predloženi su učenički pokusi, mjerenja i projekti koje učitelj može izabrati s učenicima u skladu s opremljenošću kabineta fizike. Učitelj može umjesto predloženih pokusa učenicima predložiti pokuse koje već ima od prije u svojoj zbirci pokusa u skladu s opremom koju posjeduje. Škole koje nemaju opremljene kabinete fizike sada će imati i zakonski okvir u obliku kurikuluma koji će im omogućiti opremanje kabineta fizike od strane MZOS-a.“
U prvoj hrvatskoj sušačkoj gimnaziji u Rijeci nalazi se jedna od najstarijih Zbirka učila iz fizike u Hrvatskoj, a možda i na širem području, s mnoštvom starih, vrijednih i rijetkih i dobro očuvanih učila, od kojih su mnogi neprocjenjive vrijednosti. Najveći je broj učila nabavljen krajem 19. i početkom 20. stoljeća.
Brojni znanstvenici iz ovog područja prirodnih znanosti napominju da zbirka učila iz fizike imaju značajne muzejsku vrijednost, jer sadrže neprocjenjive eksponate iz povijesti i razvoja fizike.
Uspješni dugogodišnji profesor fizike Martin Lukanović dolazi na ideju inovativnosti za pločansku srednju školu
Upravo je tu poticaj za nečim novim i inovativnijim za Srednju školu fra Andrije Kačića Miošića pronašao dugogodišnji i izuzetno uspješni profesor fizike u pločanskoj školi Martin Lukanović, koji se tijekom cijelog svog profesorskog vijeka borio za različitost i kreativnost učenika u području ove grane znanosti.
Uz svestranu pomoć ravnateljice Srednje škole fra Andrije Kačića Miošića gospođe Ine Žderić, s ponosom je umirovljeni profesor fizike odlučio stara, a ne zastarjela učila izložiti u kabinetu fizike, kako bi potakao učenike i nastavnike na uporabu učila u nastavi.
„Već sada sa sigurnošću možemo najaviti da će krajem rujna učila biti izložena za sadašnje i nekadašnje učenike, kao i za sve one koji uživaju u proučavanju zakona i pojava, odnosno znanosti u prirodi“ – najavljuje nam sa zadovoljstvom profesor Martin Lukanović.
Crookesov radiometar pretvara emergiju zračenja (toplinska energija, svjetlosna energija) u mehaničku energiju. Uređaj se sastoji od vrtložnog tinjca i veoma je jednostavan za upotrebu. Dovoljno je radiometar izložiti bilo kojem izvoru zračenja da bi se postigla rotacija mobilnog dijela. To je dobar primjer gibanja molekula plina, koje potiču na gibanje i pomični dio radiometra. Kad je vrtložni tinjac izložen zračenju samo s jedne strane, molekule plina dobivaju različite brzine nego u prethodnom slučaju, pa mobilni dio rotira oko svoje osi manjom brzinom.
Pokus izvodi Marko Družijanić, učenik Srednje škole fra Andrije Kačića Miošića u Pločama
„Učila su pomogla brojnim generacijama u cilju postizanja zapaženih rezultata na natjecanjima iz fizike“
S tim učilima su vrijedni učenici pločanske srednje škole postizali zapažene rezultate, među kojima je vrijedno istaknuti natjecanje iz 2015. godine pod nazivom „Ljepota fizike“, gdje je pločanska škola osvojila prvu nagradu za video prezentaciju pokusa, osim toga Srednja škola fra Andrije Kačića Miošića može se pohvaliti i sudjelovanje u projektu E – škola iz 2010. godine gdje su na natječaj za najbolju fotografiju iz fizike pod nazivom „Valovi na površini vode“ učenici osvojili drugu nagradu. Neizostavan je projekt „Školski labaratorij“ iz 2015. godine, „Vodeni manometar“, gdje su odabrani polaznici pločanske srednje škole osvojili izvrsno drugo mjesto.
„Stara učila bit će izložena u našoj školi – vjerujem da će učenici znati cijeniti bogatstvo koje imaju u svojoj školi“
Dugogodišnji i već sada umirovljeni profesor fizike u Srednjoj školi fra Andrije Kačića Miošića Ploče vjeruje da se uz malo dobre volje i malo više vremena može približiti cilju. Upravo zbog toga stara učila koja će biti izložena u pločanskoj školi imaju neprocjenjive muzejske vrijednosti, imaju i uporabnu vrijednost u nastavi, te je Lukanović siguran da će sat fizike svim budućim generacijama prema ovoj tendenciji biti zanimljiviji i dinamičniji.
„Nadam se da će svi budući naraštaji u Srednjoj školi fra Andrije Kačića Miošića znati cijeniti bogatstvo koje imaju u svojoj školi, a to su kod nastave zasigurno stara učila koja su obrazovala i još će obrazovati brojne generacije pločanskih učenika“ – zaključuje nam na kraju razgovora dugogodišnji profesor fizike Martin Lukanović.
Piše: Augustin Markota