Nakon Splita i aplikacije Diklecijanove palače, i naš će kraj biti predstavljen u Google Play trgovini mobilnom aplikacijom za pametne telefone Narona, Vid što je dogovoreno s Milanom Gostimirom, vlasnikom Legame studija za VR i AR formate i medije iz Zagreba, prenosi Metković News.
Mobilna aplikacija antičke Narone iz Vida kod Metkovića, trebala bi biti gotova najvjerojatnije do konca ove godine. Autor 3D modeliranja te VR360 i foto rendiranja je Stipan Ujdur iz Opuzena, a suradnik u projektima za 3D modeliraje i računalne programe je Ivan Popić također iz Opuzena.
Upravo se radi na izradi novih VR scena prilagođenih za VR format, tako je trebalo izgraditi interijere i aktivnosti u prostoru za Curiu, amfiteatar i antičko rimsko kazalište.
AMFITEATAR – kažu da je Narona po svojoj važnosti imala i Amfiteatar, bila je glavno raskršće trgovačkih i vojnih putova prema istoku, prema unutrašnjosti, bila je i administrativno sjedište tadašnje Naronitanije. Moguće je da je amfiteatar bio izvan bedema ili je presjecao bedeme kao na ovome 3D modelu, bio je najvjerojatnije s južne strane.
CURIA je zgrada Senata koja je održavala sjednice Senata, donosila razne odluke o životu i smrti i svim sferama vojnog i civilnog života. Zgrada Curie bila je visoka i nesrazmjerno po širini i dužini. Curija u Naroni je najvjerojatnije bila na sjevernom dijelu foruma na sjevernoj strani hrama. Po Vitruviju zajedno s Curijom je uglavnom bio trezor i zatvor te gradska uprava.
ANTIČKO RIMSKO KAZALIŠTE – gradovi veličine i značaja kao Narona imali su i svoje kazalište. Glumci su nosili maske na licu koje su odražavali emotivno stanje aktera i temu koja je bila aktualna. Uz glumce nastupali su svirači i pjevači raznih profila, od recitala do vrlo šarolikih scena: izvode se vulgarnizirane komedije, Plautovske komedije, a popularni su i pantomima, mim kao i okrutne i opscene priredbe koje kulminiraju u cirkusima i arenama.
Rendirane snimke navedenih dijelova 3D modela Narone pogledajte ovdje …