Predstavnici Dubrovačko-neretvanske županije, povodom početka radova, obišli su lokacije u sklopu projekta „Promicanje održivog razvoja prirodne baštine doline Neretve“. Projektom je obuhvaćeno 9 infrastrukturnih zahvata i 2 aktivnosti za upravljanje i praćenje posjetiteljima, a cilj je doprinijeti održivom društvenom i gospodarskom razvoju doline Neretve.
„Osim što želimo doprinijeti razvoju na lokalnoj i regionalnoj razini, ciljevi projekta obuhvaćaju revitalizaciju, uređenje i stvaranje novih sadržaja za posjetitelje. Kao i edukaciju i obrazovanje ciljnih skupina, ali i podizanje svijesti o važnosti očuvanja i upravljanja zaštićenim dijelovima prirode unutar ekološke mreže Natura 2000 na području doline Neretve.“, ističe voditelj projekta Miho Baće, v.d. pročelnik Upravnog odjela za zaštitu okoliša i komunalne poslove Dubrovačko-neretvanske županije.
Projekt obuhvaća rekonstrukciju škole u Baćini, unutar koje će se nalaziti posjetiteljski centar Vrata Neretve i planinarski dom, uređenje izložbenog prostora Prirodoslovnog muzeja u Metkoviću, izgradnju edu-eko kompleksa s prvim vjetro-orguljama u svijetu na brdu Trovro u Rogotinu, uređenje promatračnice za živi svijet i 10 km pješačkih staza na Baćinskim jezerima, revitalizaciju 5 km staza i šetnica na području Predolac-Šibenica, uređenje edu-eko vrta u sklopu Osnovne škole fra Ante Gnječa u Staševici, uređenje eko dječjeg igrališta u Otrić Seocima i postavljanje sustava za zaštitu od požara na području Predolac-Šibenica i brdu Babina Gomila.
„Sve projektne lokacije, uključujući staze i šetnice, imaju edukativno-informativnu funkciju. Tako želimo podići svijest ciljanih skupina o važnosti održivog razvoja prirodne baštine doline Neretve te stvoriti edukativno-ekološki kompleks sadržaja i objekata, s ciljem isticanja posebnost i važnost ovog područja na međunarodnoj razini. Uz upravljanje prirodnom baštinom i održivim gospodarenjem okolišem, projekt će imati pozitivan utjecaj na turističku ponudu i gospodarstvo regije“, nastavlja Baće.
Ugovor o financiranju projekta potpisan je u srpnju 2018. godine. Ukupna vrijednost projekta iznosi 14.356.064,90 kn, prihvatljivi troškovi su 14.048.072,02 kn od čega 10.536.054,01 kn iznosi potpora EU. Projekt se provodi u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i Kohezija (OPKK) te je financiran iz Europskih strukturnih investicijskih fondova.
Nositelj i korisnik bespovratnih sredstava je Dubrovačko-neretvanska županija, a partneri na projektu su Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije, grad Metković, grad Ploče i Regionalna razvojna agencija Dubrovačko-neretvanske županije – DUNEA.
U sklopu projekta predviđeno je i održavanje 21 edukativne radionice na temu očuvanja prirodnih vrijednosti usmjerenih k lokalnom stanovništvu, stranim i domaćim posjetiteljima, osobama s invaliditetom te djecu osnovnoškolske dobi. Kraj projekta predviđen je za studeni 2020. godine.