„O Lovorniku se trebalo raspravljati u studenome prošle godine, kada su se gradovi očitovali o Dinamici odlaganja neopasnog otpada, prezentirali je na mrežnim stranicama i reagirali. Naš Grad nije našao shodnim obavijestiti građane o tome niti je imao ijednu primjedbu.
Danas, nakon što je gradonačelnik potpisao da će otpad iz drugih jedinica lokalne samouprave dolaziti na Lovornik, prezentira se da će nas spasiti. Od koga? Od sebe samoga. Zato smo na majice stavili natpis „Ne dajte mu kemijsku!. Mi ćemo danas donijeti zaključak protivno potpisu Miše Krstičevića, gradonačelnika Ploča, i smeće neće doći u Ploče“, rekao je vijećnik HDZ-a Marjan Scipioni, a vijećnik SDP-a Milenko Karić mu je uzvratio da štiti imidž lijenog župana i da je bivša gradska vlast, umjesto što je „pojela i popila pare od Brodometala“ mogla sanirati Lovornik, dok je gradonačelnik Ploča upitao HDZ-ovog vijećnika gdje je bio kada su se potpisivali štetni ugovori po Grad, koje su „potpisivali izdajnici po hodnicima“ i gdje je bio kada je izigrana volja građana oko trafostanice. „Zbog nerada bivše vlasti izgubljeno je 7,5 dragocjenih godina u kojima su se zagađivala Baćinska jezera“, dodao je Krstičević.
Ovakav ton obilježio je dugotrajnu raspravu o procesu sanacije i zatvaranja odlagališta otpada Lovornik. Vlast i oporba međusobno su razmjenjivale optužbe za sadašnje stanje prema kojem je spomenutom Dinamikom predviđeno da otpad iz Dubrovnika i Metkovića, nakon zatvaranja tamošnjih odlagališta, a do izgradnje županijskog centra, završava u Pločama. Deklaracija Gradskog vijeća o zabrani preuzimanja otpada na Lovornik s područja dodatnih jedinica lokalne samouprave usvojena je jednoglasno, ali nakon izmjena početnog prijedloga, brojnih stanki i traženja kompromisnog teksta u nerijetko mučnoj atmosferi.
Gradonačelnik Ploča demantirao je navode „jednog kolege“, aludirajući na gradonačelnika Dubrovnika Matu Frankovića, kako je znao za plan dovoženja otpada u Ploče i iznio kronologiju događanja za sanaciju Lovornika još od 2005., kada je potpisan prvi ugovor. Istaknuo je kako su do sada potpisani brojni aneksi ugovora, kojima su nerijetko dotadašnji gradonačelnici pokrivali kontinuirani nerad. Spomenuo je i dugogodišnje neriješene imovinske pravne odnose s Hrvatskim šumama, za što je optužio bivšu HDZ-ovu vlast, što je rezultiralo bespotrebnim dodatnim onečišćenjem Baćinskih jezera. Kad je riječ o potpisu aneksa ugovora s Fondom za zaštitu okoliša, Krstičević je naglasio kako je napravio što i svi drugi gradonačelnici i načelnici i da je bio izbor uzmi ili ostavi sve, što znači da bi u slučajunepotpisivanja Grad morao, s zateznim kamatama, vratiti preko četiri milijuna kuna Fondu, na čiju se pomoć u sanaciji ne bi moglo računati.
Vejić mu je odgovorio da ne treba popuštati pod pritiscima, jer su i njega proglašavali zlikovcem kada se općini Gradac zabranilo dovoženje otpada na Lovornik dok ne potpišu ugovor o sanaciji. Istaknuo je kako im se, unatoč neizvršenim obvezama, daje mjesto u Upravnom vijeću Izvora, te je podsjetio kako je svojevremeno novac iz Fonda, namijenjen za kupnju bagera, potrošen za plaće, što je u „sferi sudskih procesa“. Karić je rekao kako je Grad potpisao tipski ugovor da će se ponašati sukladno Pravilniku kojeg određuje Ministarstvo zaštite okoliša, a Krstičević je dodao kako može garantirati da dodatno smeće neće završiti na Lovorniku.
Posebno oštra bila je članica vladajuće koalicije Ivana Miličević (NL Niko Orepić), koja je gradonačelnika prozvala da je potpisao štetan ugovor, da je propustio o svemu obavijestiti javnost i da je tribinu u Domu kulture trebao organizirati on, a ne ministar Ćorić, a Krstičević je te optuže „s gnjušanjem“ odbacio.
Krstičević i Karić posebno su analizirali Dinamiku odlaganja otpada, za koju je IGH dobio dva milijuna kuna, i dokazivali brojne propuste na štetu Ploča a u korist drugih gradova, vezane uz koeficijente, mogućnosti proširenja odlagališta, neusklađenost tekstualnog i tabličnog dijela, neuvažavanje Nature 2000, stupnja sanacije pojedinih odlagališta itd. Karić je Dinamiku nazvao nezakonitom, a koeficijente friziranim. Smatra da se na prihvat otpada prisiljava jedan grad gdje „na vlasti nije vladajuća partija“, s čime se gradonačelnik nije složio.
Oko teksta Deklaracije Gradskog vijeća također se vodila rasprava. Vladajući su htjeli da se u tekstuspomene Dinamika koju je donijelo Ministarstvo, a onda je oporba tražila da se uvrsti i članak o poništenu aneksa ugovora koji je potpisao gradonačelnik. Vladajućih je bilo devetero, a oporbenjaka sedmero. Međutim, članica vladajuće koalicije Ivana Miličević, također je tražila uvrštenje aneksa ugovora, pa je došlo do pat pozicije. Tada je odlučeno da se u Deklaraciji ne spominje ni Ministarstvo ni aneks ugovora, pa je svih 16-oro vijećnika glasovalo za nju.
O ovoj vrućoj temi čitajte u novom broju Dubrovačkog vjesnika koji će na pločanskim kioscima biti u petak ujutro!