Odlukom Gradskih vijećnika Grada Ploča, nagrada Grada Ploča za životno djelo pripala je prof. Ratomiru Vujoviću za izniman doprinos u razvoju znanosti, odgoja i obrazovanja u Gradu Pločama. Osobne nagrade Grada Ploča pripale su Zoranu Marinoviću, za iznimna postignuća na području medijske kulture i fotografske umjetnosti, te doprinosu u promociji Grada Ploča, i Željku Garmazu, za izniman doprinos na području književnog stvaralaštva i humanitarnog rada te promociji Grada Ploča. Skupne nagrade pripale su karate klubu „Porto Tolero“ za izniman doprinos u razvoju i promociji športa i športske kulture na području Grada Ploča i šahovskom klubu „Ploče“ za izniman doprinos u razvoju i promociji športa i športske kulture na području Grada Ploča.
Prof. Ratomir Vujović rođen je 1941. godine u izbjeglištvu u mjestu Duvare kod Vučitrna. Nakon završene osnovne i srednje škole i odsluženja vojnog roka diplomirao je na fakultetu Fizike i Strojarstva u Rijeci. Roditelj je sina, izvanrednog profesora na Pomorskom fakultetu u Splitu, i kćeri, profesorice engleskog jezika i prevoditeljice u Zagrebu. Po završetku fakulteta i kraćeg rada u srednjoj školi u Ogulinu 1971. godine seli se s budućom suprugom u Ploče, gdje je u tadašnjoj tek otvorenoj Prirodno – matematičkoj gimnaziji imao priliku opremiti kabinet fizike, čime je započeo njegov izniman i cijenjen četrdesetogodišnji rad. U razdoblju od 1976. – 1980. Bio je ravnatelj srednje škole, a kasnije i tajnik zajednice usmjerenog obrazovanja Grada Ploča.
Kasnije, tijekom rada, uspio se izboriti i za izbornu nastavu iz fizike, a metodama rada, načinom predavanja i pristupom prema učenicima uspio je privući veliki broj učenika zainteresiranih za natjecanja, ali i imao prilike odabrati posebno nadarene. Mnogi učenici osvojili su veliki broj županijskih i državnih prvenstava, sudjelovali u ljetnoj školi mladih fizičara te imali priliku susresti se s mnogim uglednim znanstvenicima. Važno je spomenuti i dvoje učenika s kojima je prof. Vujović imao čast i priliku da u ime RH sudjeluje na olimpijadama. Brojni uspjesi i pohvale, a prije svega velika posvećenost i ljubav prema fizici i radu općenito, osigurali su prof. Vujoviću da bude unaprijeđen prvo za mentora, a potom za savjetnika za fiziku od tadašnjeg Ministarstva prosvjete i kulture RH. Tijekom dugogodišnje karijere mnogi od njegovih učenika postali su doktori znanosti, profesori na fakultetima, istaknuti političari i znanstvenici na što svi u Gradu Pločama mogu biti ponosni.
Zoran Marinović dokumentarni je fotograf i snimatelj koji je posljednjih 15 godina stalni suradnik brojnih svjetskih magazina (National Geographic, New York Times, the Telegraph, Paris Match) i televizija, snima fotografije, reportaže i dokumentarne filmove iz brojnih nestabilnih i ratom zahvaćenih zemalja poput Iraka, Sirije, Ukrajine, Afganistana, Konga i brojnih drugih. Fokus njegova rada i specijalnost, dokumentiranje je konflikata, sukoba te složenih društvenih, socijalnih i humanitarnih pitanja u regiji i svijetu.
Više je puta samostalno ili kao dio grupe izlagao u galerijama širom svijeta, od New Yorka do Pariza, a njegovi foto projekti u proteklih godinu dana osvojili su nekoliko prestižnih međunarodnih nagrada poput International Kontinent Awards, Magazin Professional Photographer, Lens Culture itd. Dobitnik je i nagrade za najbolju reportažu na Zagreb Film festivalu te laureat Hrvatskog muzeja suvremene umjetnosti. Pored iznimno bogatog profesionalnog radnog iskustva i dosadašnjih postignuća, Zoran Marinović je i humanitarno angažiran te je, između ostaloga, putem stalne humanitarne izložbe fotografija „Nada u srcu tame“ u atriju franjevačkog samostana u Dubrovniku prikupio više od sto tisuća dolara za misionara Iliju Barišića i gradnju škole u Bukavu, DR Kongo. Unatoč brojnim obvezama, Zoran Mariinović nikada nije zaboravio Grad Ploče u kojem je odrastao i kojem se uvijek vraća, doprinijevši promociji Grada Ploča ne samo u RH već i izvan njenih granica.
Željko Garmaz rođen 1967. godine u Trebinju, osnovnu, srednju i glazbenu školu – violinu završio je u Pločama te konačno studij novinarstva na Fakultetu političkih znanosti u Sarajevu. Deset godina radio je kao ratni reporter i izvještavao s ratišta u Sloveniji, Hrvatskoj, BiH, na Kosovu, u Makedoniji, Albaniji, te Sijera Leoneu u Africi gdje je prateći prvi angažman Hrvatske vojske u UN-ovoj misiji 2000. i 2001. godine boravio tri puta te o toj zemlji snimio dokumentarni film „Sijera Leone – zemlja krvavih dijamanata“.
Krajem 2011. godine je sa suprugom objavio knjigu „Naš čo ek u Africi“, a sav prihod od prodaje knjige uložen je u izgradnju velike škole u selu Kivumu u Ruandi za tisuću tamošnje djece, a koja je završena u rujnu 2016. godine. Za izniman humanitarni rad, bračni par Garmaz dobio je priznanje Ponos Hrvatske, kao i Povelju humanosti Osječko – baranjske županije. Tijekom dosadašnjeg radnog vijeka živio je i radio na brojnim lokacijama, od Splita, Luxembourga, Londona, Zagreba, u Africi, da bi se na kraju stalno nastanio u Osijeku. Unatoč brojnim obvezama, profesionalnim angažmanima te uistinu hvalevrijednom humanitarnom radu, Željko Garmaz nikada nije zaboravio svoje podrijetlo i uspomenu na Grad Ploče u kojem je proveo djetinstvo, koristeći svaku priliku da predstavi Grad Ploče i na taj način doprinese njegovoj prepoznatljivosti ne samo u RH već i daleko izvan njezinih granica.
Karate klub „Porto Tolero“ 2019.godine slavi deset godina postojanja u kojem razdoblju su osvojili preko tisuću medalja s brojnih natjecanja, a među kojima svakako treba istaknuti 18 državnih medalja, od čega šest zlatnih, dvije srebrne i deset brončanih medalja prvaka RH. Također je potrebno istaknuti dvije srebrne medalje s prvenstva Balkana i brončana medalja sa svjetskog kupa za kadete. U posljednjih deset godina klub je imao 5 reprezentativaca RH, a trenutačno ima dvije reprezentativke i izbornika za mlade uzraste.
U odnosu na 2018. godinu klub je sudjelovao na ukupno 16 turnira i prvenstava na kojima je osvojeno 108 medalja, od čega 27 zlatnih, 33 srebrne i 48 brončanih medalja. Svakako najvažnija medalja je iz 2018. godine s prvenstva RH održanog u Zagrebu 14. travnja, a na kojem je Borja Šutić osvojila prvo mjesto u kategoriji učenica te time izborila status reprezentativke RH na prvenstvu Balkana u Beogradu. Također, u kategoriji juniorki Karla Stražičić je osvojila brončanu medalju s prvenstva RH održanog 17. studenoga u Rijeci.
Šahovski klub „Ploče“ mladi je klub koji je svoju afirmaciju započeo u 4. Šahovskoj ligi Jug 2016. godine te od tada redovno postiže iznimne rezultate. Trenutno unutar kluba djeluje škola šaha koju pohađa desetak osnovnoškolaca koji su trenutni prvaci šahovske regionalne Neretvanske lige za kadete, dok su članovi kluba i dva majstorska kandidata. Među članovima svakako je potrebno istaknuti Klaru Begić, viceprvakinju Republike Hrvatske u ubrzanom šahu.
U 2018. godini članovi su se uspjeli plasirati na 4. mjesto 3. Šahovske lige Jug čime su u kratkom vremenu postigli iznimne rezultate. Šah kao strateška igra uči vještini rješavanja problema i odgovornosti, nagrađuje ustrajnost i strpljivost u rješavanju zadataka, potiče originalnost te razvija samopouzdanje, memoriju i sposobnost donošenja odluka, što je posebno važno ako uzmemo u obzir činjenicu da je klub mjesto okupljanja i mlađih generacija.
Ukupno je pristiglo 11 prijedloga za dodjelu nagrada Grada Ploča u 2019. godini. Sve laureate predložio je gradonačelnik Ploča, s tim da je šahovski klub „Ploče“, predložio i gradski vijećnik Milenko Karić.