Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir, u pratnji Domagoja Stjepana Krnjaka, kandidata na njezinoj nezavisnoj listi za izbore za Europski parlament, uz domaćinstvo Ane Musa, također kandidatkinje na njezinoj nezavisnoj listi, održala je tribinu u Domu kulture u Pločama.
Ana Musa, dugogodišnja aktivistica u zaštiti okoliša i voditeljica inicijative kojom je spriječena gradnja termoelektrane na ugljen u luci Ploče pohvalila je suradnju sa zastupnicom Petir na osiguranju obeštećenja za bivše radnike Plobesta oboljele od azbestoze za koje je zalaganjem zastupnice Petir kao tadašnje predsjednice saborskog Odbora za zaštitu okoliša osigurano obeštećenje, ubrzani su postupci rješenja za naknade, ujednačeni su kriteriji za utvrđivanje profesionalne bolesti zbog izloženosti azbestu i podignute su im mirovine za 26 posto.
Domagoj Stjepan Krnjak je istaknuo da europske politike traže komunikaciju s lokalnom zajednicom o svim važnim pitanjima i temama što sve garniture hrvatskih vlasti izbjegavaju, a što je evidentno i na primjeru doline Neretve vezano uz gospodarenje otpadom i provedbu strateških projekata pri čemu se donose odluke bez lokalne zajednice što je nedopustivo.
Uštedila stotine milijuna eura državnom proračunu
Marijana Petir, koja je na izborima 2014. godine s gotovo 43 tisuće preferencijalnih glasova izabrana za zastupnicu u Europskom parlamentu, istaknula je kako je lista koju predvodi na ovim izborima lista ljudi iz naroda koji su se dokazali svojim radom i primjer su izvrsnosti u područjima u kojima se najviše posvetila u svome dosadašnjem radu. Podsjetila je kako se u Europskom parlamentu izborila za europske subvencije za zdrave obroke mlijeka, voća i povrća za djecu u osnovnim školama koji se trebaju dobavljati s naših OPG-ova.
Osim toga, nakon ruskog embarga prije pet godina za proizvođače mandarina i jabuka, izborila se za obeštećenje na europskoj razini zahvaljujući čemu su proizvođači mogli svoje proizvode besplatno podijeliti potrebitima četiri godine zaredom. „Moje zalaganje za donošenje zakona o nepoštenoj trgovačkoj praksi rezultirao je donošenjem Zakona u Hrvatskoj, a nedavno je donesena i direktiva na EU razini koja treba zaštititi poljoprivrednike u lancu opskrbe hranom.
Amandman kojim sam tražila izuzeće za hrvatske šume koje su bile okupirane za vrijeme Domovinskoga rata i mirne reintegracije dobio je podršku Europskog parlamenta i to je prvo zakonodavno izuzeće koje je dobila RH, čime sam uštedila više stotina milijuna eura našem proračunu i omogućila da i dalje možemo gospodariti svojim šumama na održiv način. Sa sto amandmana na reformu Zajedničke poljoprivredne politike zaštitila sam interese hrvatskih poljoprivrednika“, istaknula je, između ostaloga Petir.
Što s otpadom iz Metkovića i Dubrovnika i boksitom iz luke?
Prisutne sudionike tribine posebno je zanimalo da se prokomentira mogućnost da otpad iz Dubrovnika i Metkovića završi na pločanskom odlagalištu Lovornik, pri čemu se ministar zaštite okoliša, inače Pločanin, nije spominjao u pozitivnom kontekstu, kao i na sve veće količine boksita u luci Ploče i vožnju lučkih tereta otvorenim vagonima kroz dolinu Neretve.
Petir je objasnila koje korake treba poduzeti kako bi se zaštitilo ovdašnje stanovništvo, dok je Ana Musa naglasila kako je, kad se radi o Lovorniku, riječ o krškom području uz svjetski poznata Baćinska jezera. „Ne vjerujem da će gradonačelnik to dozvoliti, ali ako bude potrebno opet ću se staviti na raspolaganje, organizirat ćemo građanski neposluh i demonstracije“, rekla je Musa.