Otpad je problem suvremene civilizacije i središnji problem zaštite okoliša. Prema zakonu o otpadu u RH: “Otpad su tvari i predmeti koje je vlasnik , odnosno proizvođač otpada(pravna ili fizička osoba) odbacio , odnosno odložio, odnosno namjerava ih ili mora odložiti“
SMEĆE je proizvod neprimjerenog ljudskog ponašanja s vlastitim otpadom.
-Suvremene tehnike omogućavaju potpuno iskorištavanje gotovo svih vrsta i količina otpada.
-Možemo i reći da : “Otpad je još nedovoljno otkriveni izvor sirovina i energije“
–Otpad nije gomila neiskorištenih tvari i ne mora postati smeće tj.mješavina neodgovorno odbačenih, često i vrlo dragocjenih, otpadnih tvari.
Odlaganje komunalnog otpada na odlagalištu još je uvijek glavna opcija pri zbrinjavanju istoga uz polja, šume i vode, gdje ga također „ ima za vidjeti . “
Količina proizvedenog komunalnog otpada po stanovniku u svijetu pa tako i u RH je u porastu , a očekuje se daljnji značajni porast s obzirom na gospodarski razvoj, naročito u turizmu te uslijed povećanja potrošnje. RH je po glavi stanovnika 2004 . g. „stvarala“ 295 kg, a 2015 . g .je to već 386 kg, a 2016 .g . 392 kg…………………Našao sam podatak da smo u 2016. god. odvojeno sakupili oko 25% komunalnog otpada, a do 2020.g. se planira da taj postotak bude 50%. Naravno ,to ćemo teško postići te nas čeka plaćanje penala od 42 000 eura dnevno, što već plaćaju Grčka i Italija. To je izračunala Svjetska banka jer navedene zemlje nisu uspostavile održiv sustav gospodarenja otpadom.
JEDINO EKOLOŠKI PRIHVATLJIVO RJEŠENJE PROBLEMA KOMUNALNOG OTPADA JE ODVOJENO PRIKUPLJANJE, RECIKLIRANJE I PONOVNA UPORABA.
Svake godine je kod nas sve popularnije obilježavanje eko datuma: “Dan planeta Zemlje“,“Dan voda“, Dan……..,pa onda „Zelena čistka – jedan dan za čisti okoliš“, “Plava čistka“…..Taj (jedan) dan se čisti okoliš (polje,šume…) ili more, jezera, rijeka. Izvješće nakon toga se odnosi na količinu sakupljenog otpada, broj ustanova i sudionika uključenih u akciju….Nigdje nisam pročitao da se taj sakupljeni otpad selektirao i kao takav upotrijebio kao sekundarna sirovina.
Pošto smo nabrojili „neke dane“kada se čisti okoliš ,vrijeme je da to promjenimo i da „nova parola,moto….bude :“SVAKI DAN ZA ČISTI OKOLIŠ „,a za one jednokratne datume ćemo slaviti.Ukratko,treba nam promjena“ SMJERA“
Za rješenje otpada u našem okruženju nam nešto drugo treba, a to je da to postane način življenja, da to radimo svakodnevno, da nam smeta kada vidimo plastiku, staklo, gumu….u prirodi te da to maknemo jer to ne pripada prirodi na taj način.Slikovito rečeno , za svaku šetnju u prirodi trebamo imati vrećicu za otpad koji ćemo sakupiti. Za kupanje u moru, jezeru , isto vrećica. Kroz šetnju u prirodi možete sebi ponekad zaraditi za kavu ili sok . Kako? Možda znate, a mogu Vam i reći.
Trčanje je zdravo za naš organizam, a sakupljanje otpada zdravo za naš planet.Od ove dvije aktivnosti Šveđani su napravili kombinaciju. PLOGGING – novi je fitness trend nastao u Švedskoj prije dvije godine, čiji je osnivač Erik Ahlstrom.Ta riječ je nastala kombinacijom švedske riječi –plock upp (sakupiti) i jogging(lagano trčati). Broj zagovornika ovog spontanog pokreta raste iz dana u dan obzirom da je riječ o sasvim jednostavnoj stvari-dok ljudi trče, usput sakupljaju otpad koje im se nađe na putu.Da zaključimo: možemo čistiti otpad hodajući ili lagano trčeći, to je stvarno“ lagan izbor“
Kojim redosljedom krenuti ?
*Kao prvo i osnovno je EDUKACIJA , još od vrtićke dobi, naravno sa praktičnim dijelom.Kod nas se smatra da „to nije baš važno“ (nije to „IN“) i zato bi odrasli morali praktično pokazati djeci da je to korisno i da nije “sramota“ čistiti okoliš.
*Sljedeća faza je STIMULACIJA (povratna naknada 0,50 kn) .Možda bi se moglo organizirati da se i ostale vrste plastike sakupljaju, sa nižom povratnom naknadom : boce od ulja, šampona, deterdženta, mlijeka….Posebno apostrofiram plastiku jer je toga najviše i dok se sama razgradi trebaju stotine godina. Čak su u Marijanskoj brazdi (Tihi ocean),dubine više od 11 000 m nađeni tragovi plastike
*Treća faza rješavanja ovog problema je KAZNA za sve one koji bacaju otpad u prirodu . Ta kazna bi , osim „po džepu“, sadržavala i „društveno koristan rad“, naravno , čišćenje okoliša.
Da sve ovo nije teorija , naša škola pokazuje kroz svoj eko projekt “Mi to već radimo,a Vi?“, a na poveznici http://os-agnjeca-stasevica.skole.hr/_kolski_projekti možete vidjeti što mi sve sakupljamo i sa kojim rezultatima.Te aktivnosti nisu vezane za neke datume, nego to radimo svakodnevno. Nije dobro što to sve nije riješeno u sustavu, nego se samoinicijativno dođe do pojedinih rješenja. Rado ćemo svoja iskustva podijeliti sa drugima.
Svakako ću spomenuti i nedavni događaj sa svjetskog prvenstva u Rusiji. Nakon izgubljene utakmice protiv Belgije japanski navijači su očistili nogometni stadion.!? Za nas , NEPOJMLJIVO.
*Nedavno je Europski parlament velikom većinom izglasao do sada najdrastičniji plan zabrane zagađenja plastičnim otpadom. 571 europarlamentarac glasao je ZA, a samo 53 PROTIV, uz 34 suzdržana, da se na prostoru EU-a najkasnije do 2021.godine zabrani proizvodnja plastičnih tanjura, pribora za jelo, slamki, filtera za cigarete i sličnih predmeta za jednokratnu upotrebu.
Fotografije prikazuju otpad koji se nalazi svugdje na: livadama, šumama, vinogradu, rijeci, jezeru, izvoru, moru……. „nema gdje ga nema“.
Boro Bustruc